Adófórum

Adózási és számviteli információk

kft tag betekintési jogusultság

Számvitel

kft tag betekintési jogusultság

HozzászólásSzerző: kovalkata » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Tudtok-e arra valami jogszabályi hivatkozást, hogy a kft. kisebbségi tulajdonos tagja, aki amúgy munkát nem végez és semmilyen aláírási joggal nem rendelkezik, jogusult-e idejönni hozzám mint könyvelőhöz, elkérni a számlákat, bizonylatokat és megnézegetni őket? Én bevallom nem hallottam még ilyen jogszabályról, társasági szerződés ilyenről nem rendelkezik, az ügyvéd azt mondta az ügyvezetőnek, hogy kérdezze meg a könyvelőt, ANNAK tudnia kell. Hát persze, mint mindig, mindent a könyvelőnek kell tudnia és megoldania...

Én úgy vélem, hogy ezt is a bizonylati rendben kellene szabályozni, mint a többi jogosultságot, de ha esetleg Ti mégis tudtok erre valami jogszabályt, akkor nagyon megköszönném a segítséget!

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

kft tag betekintési jogusultság

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. aug. 25, 2008 8:29 pm

Szia Kata!

No, már megint egy "egyszerű" ügy! Úgy látszik, te vonzod az ilyeneket:-)) A választ sajnos nem tudom, de együttérzek...

Ezt meg az ügyvédnek: 36_1_30.gifÜdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

kft tag betekintési jogusultság

HozzászólásSzerző: M.Éva » kedd aug. 26, 2008 4:49 am

Szia Kata!

Mint bérkönyvelő az adott cég ügyvezetőjével kötöttél szerződést.Biztosan megbeszéltétek,hogy a bizonylatok forgalmát ki bonyolítja veled- nevezzük kapcsolattartónak,illetve kérdéses dolgokban kivel kell konzultálni.

Ha Ő szól neked, hogy odamegy x.y. add oda az anyagot,akkor oda kell adni.De válaszhatod azt is, hogy vigye el a kapcsolattartó és intézzék el a  dolgot a saját irodájukban, mert neked erre nincsen időd,helyed stb. 

A cég belső ügye, hogy kinek mibe van betekintése, úgy szabályozza, ahogy akarja-nem érinti a könyvelést, nem kell tudnod róla.

Én a vezetőn és a kapcsolattartón kívül senkinek (a cég dolgozója, ügyvédje,....)nem adok ki a könyvelésről információt, csak ha az említett két személy valamelyike erre felhatalmaz,illetve ide kíséri az illetőt- mert akkor már Ő ad ki adatokat.

Üdv:Éva

M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

kft tag betekintési jogusultság

HozzászólásSzerző: kovalkata » kedd aug. 26, 2008 5:04 am

Szia Böbe!

Én sem hiszem el, hogy egyszerűen ez az úgynevezett augusztusi "uborkaszezon" sem tud úgy eltelni, hogy nyugtom legyen az ügyfelektől. Köszönöm az együttérzést.

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

kft tag betekintési jogusultság

HozzászólásSzerző: kovalkata » kedd aug. 26, 2008 5:13 am

Szia Éva!

Igen, nyilván 3. személynek, pl. dolgóznak én sem adok ki információkat. Csak azt nem tudom, hogy a tulajdonos megteheti-e, hogy betekintsen, hisz ő a tulajdonával benne van a cégben. De én is úgy érzem, hogy - amit Te is mondasz - mivel én a  megbízási szerződést a cég ügyvezetőjével kötöttem, ezért ha a másik tag akar valamit kutakodni, engem semmiféle jogszabály nem kötelez arra, hogy megmutassam neki a számlákat. Egyébként jobb híján azt javasoltam, hogy legyen módosítva a bizonylati rend, amiben az is szabályozva van, hogy kik jogosultak az iratbetekintésre. Ugye van a pénztáros-adminisztrátor kolléganő, akivel végül is mi ketten kezeljük a számlákat, illetve még az ügyvezető aki rajta kívül hozni szokta nekem. Ez a másik tag pedig a kis pénztáros kolléganőt már állandóan zaklatja, és most figyelmeztetett az ügyvezető, hogy valószínű engem is meg akar keresni ez ügyben, de ő - mármint az ügyvezető - nem szeretné, ha a másik tag ezt velem is eljátszaná. Nem azért mert takargatni való van, csak egyszerűen már a másik kolléganőt is kiborította. És valóban, nekem se időm se energiám erre, hogy itt nézegesse a számlákat. Tehát végül is egyenlőre abban maradtunk, hogy a bizonylati rendben ez szabályozva lesz, és ha ide akar jönni, erre hivatkozva elutasíthatom a kérését. Szerinted ez így jó?

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

kft tag betekintési jogusultság

HozzászólásSzerző: szat-ing » kedd aug. 26, 2008 5:17 am

Szia Kata!

 Nincs joga. Sztem ilyen kérést semmilyen körülmények között ne teljesíts. 

Ha valamit látni akar, akkor az ügyvezetőt kell a kisebbségi tulajdonosnak megkeresnie, és ha az ügyvezető ÍRÁSBAN utasít valamire, esetleg akkor.

Az éves beszámoló taggyűlés azért van, hogy a tagokat tájékoztassák a kft. vagyoni, pénzügyi, jövedelmi helyzetéről

 

szat-ing
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

kft tag betekintési jogusultság

HozzászólásSzerző: M.Éva » kedd aug. 26, 2008 5:35 am

Igen,ez is megoldás.

Én könyvelek olyan céget, hogy állandóan 16-18 tagja van.Képzeld el sorban állnának az ajtóm előtt könyvelést nézegetni:))

Nekem semmi közöm hozzájuk!Ha bármi jogszabály ezt lehetővé tenné, akkor ha veszek pár MOL részvényt,bejárhatnék a könyvelésüket bogarászni?Valószínűleg még a kilincsig sem jutnék el!

M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

kft tag betekintési jogusultság

HozzászólásSzerző: micoka » kedd aug. 26, 2008 6:20 am

Sziasztok!

Én sem tudok róla, hogy erre lenne törvényi hivatkozás, de más szemszögből is lehet nézni a dolgokat.

Gondolok itt arra, hogy a kisebbségi tulajdonos lehet, hogy csak azért lenne kiváncsi a számlákra, mert szeretné látni, hogy a másik tag milyen költségeket számol el. Én dolgoztam olyan helyen, ahol a kisebbségi tulajdonos volt az ügyvezető, és a saját (magán) költségeit is elszámolta a cégben. Gondolok itt olyanra, hogy a lakását újította fel, és a cégben elszámolta. Ezáltal ugye kevesebb a nyereség, és így a kifizethető osztalék is. Ilyen téren mondjuk meg lehet érteni a kisebbségi tulajdonost is, hogy szeretné látni, hogy milyen számlák vannak elszámolva.

Persze ez nem a könyvelő feladata, ezt nekik, tulajdonosoknak kell rendezniük.

Üdv.

micoka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

kft tag betekintési jogusultság

HozzászólásSzerző: mazsi5 » kedd aug. 26, 2008 6:45 am

 

GT-ből: 

A gazdasági társaság ügyvezetése

27. § (1) A vezető tisztségviselők kötelesek a gazdasági társaság üzleti titkait (Ptk. 81. §) megőrizni.

(2) A vezető tisztségviselők - ha e törvény másként nem rendelkezik - kötelesek a tagok (részvényesek) kérésére a társaság ügyeiről felvilágosítást adni, a társaság üzleti könyveibe és irataiba való betekintést lehetővé tenni. Ha e kérelemnek nem tesznek eleget, az érdekelt tag (részvényes) kérelmére a cégbíróság törvényességi felügyeleti eljárás keretében kötelezheti a gazdasági társaságot a felvilágosításra, illetve a betekintés biztosítására.

(3) A tagok (részvényesek) (2) bekezdés szerinti joggyakorlásának rendeltetésszerűnek kell lennie és nem sértheti a gazdasági társaság méltányos üzleti érdekeit, illetve üzleti titkait.

A törvény az üzleti titkok megóvásával kapcsolatos vezető tisztségviselői kötelezettségeket - kisebb szövegezési pontosítások mellett - az 1997. évi Gt.-hez képest változatlan formában hagyta meg. Az (1) bekezdésben kifejezett utalás történt a gazdasági társaságra, a (2) bekezdés kiemeli a törvényi eltérés lehetőségét, a (3) bekezdés pedig a joggal való visszaélés tilalmára hívja fel a figyelmet.

Természetesen az üzleti titok másként érvényesül kifelé, harmadik személyekkel szemben és a társaság tagjai irányában. A társaság ugyanis a tagoké és ezért a tagok a vezető tisztségviselőktől - a törvény eltérő rendelkezése hiányában - joggal igényelhetik, hogy a tagsági jogaik gyakorlásához szükséges információkat bocsássák rendelkezésre. Így a vezető tisztségviselők a tagok kérésére kötelesek a társaság ügyeiről megfelelő felvilágosítást adni, kérdésekre válaszolni, illetve a társaság üzleti könyveibe, illetve egyéb irataiba való betekintést biztosítani. Ha a kérelemnek a vezető tisztségviselő nem tesz eleget, a cégbíróság törvényességi felügyeleti eljárás keretében kötelezheti a társaságot a felvilágosítás megadására, illetve a betekintés biztosítására. Eltérő szabályt tartalmaz a törvény 298. §-a, amely a nyilvánosan működő részvénytársaságnál bizonyos feltételek fennállása esetén lehetővé teszi a felvilágosítás megtagadását.

Természetesen a tagok joggyakorlása nem sértheti a közös társasági érdekeket, mivel a polgári jogokat a Ptk 5. §-a szerint rendeltetésszerűen kell gyakorolni és a joggal való visszaélés tilos.

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

kft tag betekintési jogusultság

HozzászólásSzerző: kovalkata » kedd aug. 26, 2008 7:23 am

Szia Mazsi!

Ezek szerint mégis? Vagyis nekem az a teednőm, ha ilyen kéréssel fordul hozzám a tag, a válaszom hogy kérjen engedélyt az ügyvezetőtől, ha kap nézheti, ha nem kap akkor én nem mutathatom meg, de jogkövetkezményeket az ügyvezetőnek kell viselnie???

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Következő

Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 24 vendég

cron