Adófórum

Adózási és számviteli információk

részesedés devizában

Számvitel

részesedés devizában

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. júl. 28, 2008 10:16 am

Ha mindkét cég Ft-ban vezeti a könyveit, akkor a tőkeemelés összege a cégbírósági változásbejegyzési kérelmen Ft-ban is meg van határozva? Úgy gondolom, hogy szerepelnie kell az iratokban Ft-ban az összegnek.

Mert ha a Cégbíróságnak benyújtott iratokban Ft szerepel, akkor - függetlenül az árfolyamtól - azon a Ft értéken kell könyvelni mindkét társaságban a tőkeemelés értékét. Az anya a kivezetéskor elszámolja az árf.különbözetet.

Üdv: Böbe 

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

részesedés devizában

HozzászólásSzerző: melcsi62 » hétf. júl. 28, 2008 10:49 am

Szia PI !  Mivel itt a befektetési összeg nem EUR-ban meghatározott a társasági iratokban, a tőkemelésben részesülő cégnek a "követelése" forintban áll fenn, csak éppen a befektető nem a megállapodott devizanemben fizet.  Mivel a befektető eltér a megállapodott  pénznemben történő fizetéstől, nekik megállapodást kellett volna/kellene kötni, hogy az egyes megfizetések alkalmával, vagy összesenben mit fogadnak el árfolyamként ,  s ahhoz képest aztán majd mindenki rendezi a saját árfolyamkülönbözetét,  de az emelésben részesülő cég a jegyzett tékénél, tőketartaléknál és a befektető is a befektetett pénzügyi eszközeként, ugyanannyi Ft összeget mutat ki, az más kérdés, hogy mind kettőnek más-más lesz az árfolamkülönbözetként elszámolt összege  -  szerintem.  Természetesen a legegyszerűbb az lett volna, ha abban a pénznemben fizet  az "adós", amiben az meg lett határozva, vagy a devizás számlájáról akár úgy utalna, hogy a devizaszámla a terhelt számla, de a küldendő pénznem az Ft, s akkor csak a küldő cégnél csapódik le egy konvertálási díj és árfolyamkülönbözet. Üdv.  
melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

részesedés devizában

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. júl. 28, 2008 11:07 am

Szia PI!

A tőketartalék értékét sztem ebben az esetben:

- a leányvállalatnál: - hasonlóan a jegyzett, de be nem fizetett tőkéhez - a T32 - K412-re kellene könyvelni a 6000 eFt-tal.

Majd utaláskor a T384 - K32  a jóváíráskor árfolyamon a részleteket, és ha átutalták mind, akkor a 32 egyenlegét árf.különbözetként kivezetni.

- az anyánál pedig a tőketartalékba helyezés értékét szintén a 6000 eFt-ban kell kimutatni, viszont az utalt részleteket a nyilvántart.árfolymán vezeti ki, a különbözet árf.veszteség/nyereség.

Így mindkét vállalkozásnál azonos a tőketartalék értéke. Sokkal egyszerűbb lenne a helyzet, ha úgy állapították volna meg, hogy X eFT a tőkeemelés, ami y EUR. Ekkor adott mindkét félnél az árfolyam. 

Mondjuk végső soron így is azonos lesz, hiszen mindkettő 6000 eFt-ot, ill.ugyanakkora összegű devizát fog kimutatni, csak az elszámolt árf.különbözetek térnek el.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

részesedés devizában

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. júl. 28, 2008 2:07 pm

Kedves PI!

Ázsió részvénytársaságoknál van, részvénykibocsátáskor, amikor a kibocsáskori árfolyama a részvénynek nagyobb, mint a névértéke. Ekkor a névérték és az árf.közötti különbözet (ázsió) a tőketartalékban jelenik meg. Névérték alatti árfolyam nem lehet, (ezért negatív ázsió sem). Ez sztem nem ázsió, hanem árf.különbözet , 87-97-be könyvelendő. Bízom benne, hogy jól gondolom, mert azért  ez nem mindennapos téma. A könyvvizsgálótokat nem tudod megkérdezni ez ügyben?

Üdv:Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég

cron