Adófórum

Adózási és számviteli információk

Fodrászat könyvelése, alapítása

Számvitel

Fodrászat könyvelése, alapítása

HozzászólásSzerző: gygabi » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok! Olyanok segítségét kérném akik fodrász üzleteknek könyvelnek. Nekem ilyenben még nem volt részem, ezért szeretném megkérdezni, hogy cégalapításkor van e vmi extra dolog amire oda kell figyelni? Költségként mi könyvelhető el? Nyugtaadási kötelezettsége minden bejelentett ember után van? Vhol olvastam, hogy havonta egy bizonyos bevételig költségátalányt fizethet. Segítséget előre köszönöm. GyGabi
gygabi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Fodrászat könyvelése, alapítása

HozzászólásSzerző: kovalkata » pén. júl. 18, 2008 2:51 pm

Szia Gabi!

Gondolom társas vállalkozásról van szó, ha cégalapításról írsz. Én nem hallottam még ezt a költségátalányos dolgot. Nem értem azt a kérdést, hogy "Nyugtaadási kötelezettsége minden bejelentett ember után van?" Ha úgy érted, hogy minden egyes foglalkoztatottnak ki kell-e állítania nyugtát, akkor igen. De minden foglalkoztatott a cég nyugtatömbjét használja. Pénztárgép általánosságban kellene, de fodrászoknak, kozmetikusoknak van egy olyan lehetőségük, hogy ha terméket nem árusítanak az üzletben, csak szolgáltatást végeznek, akkor elég a kis nyugtatömböt használni a pénztárgép helyett. Bár én úgy vélem, ha több ember lesz abban az üzletben, akkor célszerűbb a pénztárgép. Én kapástól nem tudok semmi extra dolgot, amire oda kellene figyelni, olyanok vannak, ami sok más üzletnél is szükséges, pl. működési engedély, vízmintavétel. A költségeknél nem tudom mi okozna problémát, mert minden ami a vállalkozás érdekében merül fel, elszámolható. Pl. át lehetne iratni a villany, vízórákat is a cég nevére. Nálam pl. a házban lévő közös költséget is kiszámlázzák az üzletet bérbe adók a fodrászatnak. Remélem valamennyit sikerült segítenem.

Üdv. Kata

 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Fodrászat könyvelése, alapítása

HozzászólásSzerző: mátéedit » szomb. júl. 19, 2008 12:23 pm

Szia Gabi!

Kata válaszával egyetértek, én fodrászt nem, de kozmetikusokat könyvelek mint Kft.

Egyre vigyázz, azt olvastam, azokról az anyagokról, amelyek kint vannak a pulton, vagy amiket használ az üzletben, nála legyen a számla másolatam mert állítólag esetleges ellenőrzésnél itt is kérhetik az áru eredetét bizonyító iratokat.

Valóban nem kötelező pénztárgép, ha nem árul terméket.

Edit

mátéedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Fodrászat könyvelése, alapítása

HozzászólásSzerző: bbd@index.hu » szomb. júl. 19, 2008 3:28 pm

Szia Gabi!

Az Szja tv.-ben van benne az átalányadózás az 50. paragrafustól. Egyéni vállakozók választhatják, ha megfelelnek bizonyos feltételeknek, pl. a 8M ft-ot nem haladja meg az előző évi, ill. a jelenlegi évi árbevételük, nincs munkaviszonyuk. Az átalányadó alapját a bevételből a költséghányad levonásával állapítjuk meg, az 80% a fodrászok esetében az Szja tv. 53. paragrafus (1) bek b) pontja és az 53. paragrafus (3) bekezdése szerint, az adó pedig a 30. paragrafus alapján 1,7 M Ft-ig 18%, majd 36%. Vagyis ha a bevétel 150eFt egy hónapban, a 80%-os ktghányad =120 eFt, a jövedelem 30eFt, az adó ennek a 18%-a. Plusz legalább a minimálbér után meg kell fizeni az egészség/nyugdíjbiztosítási járulékokat és az ehot. Az Szja tv. 5. sz. melléklet 5. pontja alapján elég bevételi nyilvántartást vezetni. Adózásban is jobban járhat a fodrász így, a könyvelőnek pedig kevesebb a munkája.

Üdv,

Tamara 

 

 

 

bbd@index.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Fodrászat könyvelése, alapítása

HozzászólásSzerző: anikokne » szomb. dec. 13, 2008 6:00 pm

Szia Gabi!

Fodrászatban általában a következő szituk lehetnek:

a) cég vásárolja az anyagokat, alkalmazottat foglalkoztat.

b) kiadja a munkaasztalokat fodrászoknak.

a) esetben teljesen tiszta az ügy, minden ktg a céget terhel, munkavállalók után fizeti a járulékokat stb. Nyugtát ad, amennyiben nincs egyéb értékesítés, illetve pénztárgépet üzemeltet, amennyiben pl hajzseléket, lakkokat stb árul a szolgáltatáson felül.

b) esetben a fodrászat számlát ad bérleti díjról az egyéni vállalkozó fodrászoknak. Ilyenkor általában a fodrászok vásárolják maguknak az anyagot, nekik legegyszerűbb az átalányadózás választása. A rezsit szintén továbbszámlázhatja, vagy átalány jelleggel bele is kalkulálhatja a bérleti díjba. Az üzletre mindenképpen kell ÁNTSZ engedély, működési engedély úgy tudom csak akkor kell, ha árul is az üzletben, nem csak szolgáltat, de ebben nem vagyok biztos.

Üdv: Anikó

anikokne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég