Adófórum

Adózási és számviteli információk

engedményezés - átvevőnél

Számvitel

engedményezés - átvevőnél

HozzászólásSzerző: escheuring@drotposta.hu » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Egy tulajdonosnak 2 kft-je van. A tulajdonos az egyik KFT-t eladja, de az abban lévő vevő követeléseket, és szállítói tartozásokat ügyvéd előtt megkötött engedményezési szerződésben átengedi a megmaradó másik Kft-nek.

Az átengedett Vevői követelés: 1 000 000,- Ft

Az átengedett Szállítói tartozás: 800 000,- Ft

 

Kérdésem:

1, Hogyan történik helyesen az átvevő cégnél az engedményezés könyvelése?

Véleményem szerint az átvevő társaságnál a gazdasági események így alakulnak:

Vevő követelés átengedése: T311 -  K98 : 1 000 000,- Ft

Szállítói tartozás átengedése: T88 -  K4541: 800 000,- Ft

Helyes ez így?

 

2, Adózás szempontjából az engedményezés hogyan befolyásolja a társaság eredményét?

 

escheuring@drotposta.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

engedményezés - átvevőnél

HozzászólásSzerző: kovalkata » szer. júl. 16, 2008 6:52 am

Szia!

Szerintem pl. a vevőnél: T311 K96, mert az átadó cégnél is egyéb ráfordításra kell könyvelni, ebből úgy gondolom, hogy az átvevő cégnél  egyéb bevétel lesz. Ezt az ellenérték összegében, vagyis az 1 M -val veszi nyilvántartásba. A járó, de még nem törlesztett összeget a nullás számlaosztályban kell kimutatni. Ha esetleg az eladási ár és a könyv szerinti érték között volt különbözet (gondolom ez esetben nem), akkor az eladási ár és a könyv szerinti érték közötti differenciát a pénzügyi műveletek ráfordításai között kell elszámolni.

Szállítónál ugyanúgy T86 K4541-re tenném.

Mivel itt úgy vélem kapcsolt vállalkozásról van szó (én sajnos a kapcsolt vállalkozás témában gyenge vagyok), azt hiszem majd a Tao bevallásban lesz egy sor, ahova fel kell tüntetni. De remélem ezt majd más meg tudja mondani pontosan.

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég