Adófórum

Adózási és számviteli információk

Mérleg-leltár

Számvitel

Mérleg-leltár

HozzászólásSzerző: stamasi » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

A mérleg elkészítése előtt mérleg-leltárt készítek, ezidáig mindig így tettem, hiszen ez az alapja a mérlegnek. Mostanában nem egy olyan céggel találkoztam, ahol az előző könyvelő nem készített ilyet, sőt nem is tudta, miről van szó. Ugyanígy a taggyűlési jegyzőkönyvek is hiányoznak sok helyen, de erre már fel sem kapom a fejem.

A kérdésem az lenne, hogy lemaradtam -e valamiről? Már nem kell mérlegleltár? Miért néznek rám értetlenül, ha megkérdezem, hogy hol van? Lehet, hogy én vagyok "túlbuzgó-mócsing"?

Üdv.: Szilvi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Mérleg-leltár

HozzászólásSzerző: szokeandras » vas. máj. 04, 2008 7:48 am

Szerintem kell leltár, kül mi bizonyítja, hogy megvan e minden eszköz, illetve forrás. Én is készítek minden évben. András
szokeandras
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Mérleg-leltár

HozzászólásSzerző: Bi.Monika » vas. máj. 04, 2008 8:25 am

Szerintem nem vagy "túlbuzgó-mócsing". Én úgy tudom, hogy kell leltár, bár ezt ugye nem kell a mérleggel, bevallással együtt küldeni sehová. Valószínűleg ezért "felejtődnek el".
Bi.Monika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Mérleg-leltár

HozzászólásSzerző: melcsi62 » vas. máj. 04, 2008 8:47 am

Szia Szilvi!  Én is készítek tételes mérleget alátámasztó leltárt, amiben a tárgyieszközök, immat.javak, vásárolt és saját termelésű készletek, valamint házipénztár pénzkészlet, szállítói tartozások, vevő követelések - tételesen külön részletezett listákon szerepel.  Így az immat.javakat, tárgyieszközöket, vásárolt és saját termelésű készleteket csak a külön leltárban szereplő összegük alapján szerepeltetem és mellé írom mell.leltárívek szerint. A pénztár tényleges leltára a dec.-i pénztárjelentésben kirészletezett pénznemeként rovancsolt pénzeszköz. A vevő követeléseket, szállítói tartozásokat ebben a mérleg leltárban csak partnerenkénti (számlánként a szállító,vevő tart-köv.lista trtalmazza) összegekben szerepeltetem.

A többit részletesen, megyek sorba a mérleg főkönyvi számlákon, s amelyiknek egyenlege van, azt partnerenként jogcímenként szerepeltetem a mérleg leltárban.  Excell-ben készítem és pontos forint, fillér összegekben. Azokat a tételeket melyek devizásak, a Ft összeg mellett feltüntetetm azt is, hogy az egyébként milyen devizásában és mennyi deviza összegben áll fenn a mérlegfordulónapon. Az adótartozásokat is adónemenként,stb. szerepeltetem, ugyanígy az aktív és passzív időbeli elhatárolásokat partnerenként és gazd.eseményenként.

Nem biztos, hogy ez a fajta mérleg leltár így kötelező - hiszen ott vannak a tételes cég által felvett leltárívek, az értékeléshez összeállított  tartozás, követelés listák, stb. Azok egyenként is leltárak.  De megmondom őszintén, én a főkönyvi nyitó tételeket nem főkönyvi számlánként összesenben nyitom, hanem az egyes főkönyvi kartonokat partnererenként, mert nekem a főkönyvi kartonok partnerenként lekérdezhetőek. Ha pedig a nyitó nem így van szerepel, akkor a partneres lekérdezés nem azt mutatná. Tehát én a főkönyvet az immat javak és tárgyieszközök kivételével ebből nyitom. És hasznos, mert így az Excell-ben feldolgozva a gépemen van, bármikor visszanézhető, anélkül, hogy papírokat keresgélnék, vagy az egyenkénti hiteles leltárakat kellene silabizálnom.   De nyilván a leltárívek, illetve a leltározás is olyan, hogy ahány ház, annyi szokás.

Én a beszámolót elfogadó taggyűlésre a hivatalos közzétételre, letétbe helyezésre kerülő mérleg-eredménykimutatáson szöveges kieg.mellékleten kívül ezt az összevont mérleg leltárt, valamint egy egész részletes eredménykimutatást is szoktam készíteni. Üdv. 

 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Mérleg-leltár

HozzászólásSzerző: andulka » vas. máj. 04, 2008 9:17 am

Szia Szilvi!

 

Egyáltalán nem vagy buzgó mócsing, sőt! Én inkább azt mondanám, nagyon alapos és precíz vagy. A mérlegtételeket leltárral kell alátámasztani, ez nem változott. És a mérleget is el kell fogadniuk a tulajdonosoknak.

 

Andi 

andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég