Adófórum

Adózási és számviteli információk

előleg könyvelése

Számvitel

előleg könyvelése

HozzászólásSzerző: woman27 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Üdvözlök Mindenkit!

 Olvasgattam a régebbi kérdéseket előleg témakörben.Az én problémám is előleggel kapcsolatos.Nem rég vettem át egy céget és a következő képpen néz ki nála az előleg könyvelése.Banki értesítőn T386-K317.Bankra érkezés napjával kiállítja a számlát az előlegről ami így néz ki T317- K453. Aztán az előleget vissza vonja a termék értékesítésből . Olyankor a számlák minidg  0 végösszegűek lesznek. Mert mindig csak annyi előleget von le amennyi  az értékesítés. T 317- K931   100  és  előleg levonás... számla alapján T 453-K 317 100   Így most nekem T és K oldalon is ott szerepelnek ugyanazok a tételek a 317-en. Hogy járok el helyesen? visszalépkedek és bankból egyenlítem  az előleg számlákat? DE ugye a pénz megérkezte után állítja ki a számlát..vagy vegyes naplóban összevezetni? vagy esetleg más megoldás lenne a helyes?

Előre is köszönöm 

woman27
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

előleg könyvelése

HozzászólásSzerző: zspotorke » kedd ápr. 22, 2008 6:21 pm

Szia! 

A kapott előleg könyvelése a jóváírás időpontjával megegyezően (=számlakibocsátás):
T 384. Elszámolási betétszámla
K 453. Vevőktől kapott előlegek
K 467. Fizetendő általános forgalmi adó

Az értékesítés könyvelése (teljes ellenérték):
T 311. Belföldi vevőkövetelések
K 911. Értékesítés nettó árbevétele
K 467. Fizetendő általános forgalmi adó

Ezzel egyidejűleg történik az előleg átvezetése:
T 453. Vevőktől kapott előlegek
T 467. Fizetendő általános forgalmi adó
K 311. Belföldi vevőkövetelések

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

előleg könyvelése

HozzászólásSzerző: htagnes » kedd ápr. 22, 2008 6:40 pm

Sziasztok!

 

A vevőtől kapott előleget bruttó összegben kell nyilvántartani a kötelezettségek között. (453) Tehát az áfa nyilvántartásához egy technikai számlát közbe kell iktatni pl: 368.

üdv: Ági 

htagnes
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

előleg könyvelése

HozzászólásSzerző: zspotorke » kedd ápr. 22, 2008 6:43 pm

Kérdés:

Mit jelent az, hogy mindig csak annyi előleget von le mint a teljes ellenérték? Nem egy adott -konkrét- ügyletre történik előlegfizetés és a végszámlánál azzal számolnak el? (Megjegyzem, hogy az előlegként jellemzően és általában nem a teljes ellenértéket szokás kifizetni)

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

előleg könyvelése

HozzászólásSzerző: woman27 » kedd ápr. 22, 2008 6:57 pm

Sziasztok!

Ez a 3 tétel világos. de nekemj elenleg 4 tételben van könyvelve.

-banki értesítés alapján  pl. T386-K317 1000 euro,

-jóváírás napján kiállítja  az előleg számlát , T 317-K 453 1000 euro,

-értéksítéskor T 317-K913 500 euro

-ugyan ezen számlán előleg levonás pl. az előző előleg számla alapján T 453-K 317 500 euro.

Így leszenek a számlák 0 végösszegűek. 453 mutatná az előleg egyenlegét. 

 Áfa nem szerepel. Euróban jön.közösségen belüi értékesítés és ennek előlege.

Nálam ez így néz ki és sántít ebben a formában. Az értékesítés előtt 2 db könyvelt tételem van .A bankértesítés alapján és az előleg számla. De azt nem értem ,miért van vevő követelésre könyvelve az előleg a banki értesítőn. De lehet , hogy én vagyok nagyon értetlen:(

Köszönöm a segítséget 

woman27
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

előleg könyvelése

HozzászólásSzerző: woman27 » kedd ápr. 22, 2008 7:04 pm

 Ha az áru értéke pl.25000 euró amit kiszámláz ,akkor 25000 eurót von le előlegként. Ha 13500 az áru értéke akkor 13500 eurót von le.  Számla utolsó tétele minidg a levont előleg ugye mínuszban igy lesz 0 számla végösszege. Előfordult ,hogy 2 hét  alatt jött a bankszámlára 3-4 db előleg különböző összegekben. Bankszámla kivonatokon ugyan semmi hivatkozás megjegyzés hogy ez mi is lenne csak ők "" tudják ""  hogy előleg és kiszámlázzák. Az előleg meg igencsak összegyűlt.És én meg már teljesen elveszek ebben. 
woman27
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

előleg könyvelése

HozzászólásSzerző: zspotorke » kedd ápr. 22, 2008 7:33 pm

Szia!

Szerintem a 317-es számla közbeiktatása felesleges (csak + könyvelési tétel) A 453 mutatja a tényleges előleget. Nekem az nem "tetszik" ebben az előlegesdiben - bocsánat, hogy számolatlanul, azonosíthatatlanul jönnek az előlegek és a felhasználás mindig pont annyi, mint a végszámla. Ez olyan, mintha kölcsönt kapna és abból egyenlítené ki a számlákat. Az előlegfizetésről szerződésben szokás megállapodni konkrét ügyletre vonatkozóan és jellemzően az előleg - neve is utal rá- nem azonos a végszámlával - szerintem.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

előleg könyvelése

HozzászólásSzerző: zspotorke » kedd ápr. 22, 2008 7:48 pm

Ezt írta az ÁFA törvény:

Az Áfa-törvény fogalom-meghatározása szerint az előleg egy olyan pénzösszeg, amely egy termékértékesítés, vagy szolgáltatásnyújtás ellenértékének részét képezi, és még az ügylet teljesítése előtt kerül átadásra. Az átadásnak a felek megállapodása alapján kell történnie, azzal a szándékkal, hogy az átadott pénz előlegként funkcionál. Az olyan átadott pénz, amelyik a termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás teljesítése előtt kerül átadásra, de erről a felek előzetes megállapodást nem kötöttek, nem számít előlegnek. Szükséges, hogy az előlegfizetésről a felek előzetesen megállapodjanak, melynek keretében az előleget fizető kötelezettséget is vállal a pénz határidőre történő átutalásáról. A számlának a végső fizetési határidő lejárta előtti kiegyenlítése azonban – megállapodás hiányában – nem tekinthető előlegfizetésnek. Az előleg átvételének napja teljesítési időpontnak minősül, ami azt eredményezi, hogy az előleg átvevőjének adófizetési kötelezettsége keletkezik ebben az időpontban.

P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

előleg könyvelése

HozzászólásSzerző: Napraforgó » kedd ápr. 22, 2008 8:37 pm

Szia!  Az én véleményem tulajdonképpen megegyezik P.Zsuzsáévál.

A vevő nem küldhet "csak úgy" előlegeket. Ha erről nincs szerződés, akkor legalább "előlegbekérőt" kell küldenie a szállítónak, vagy jellemző ilyen esetben a "proforma" számla, ami alapján a vevő előleget fizet. Ilyen esetben ezt tekintjük előlegbekérőnek és egyben előlegszámlának is.

A könyvelési tételekkel kapcsolatban az a megjegyzésem, hogy a "banki értesítőt" nem kell könyvelni.  A jóváírásnál kezdődik a könyvelés "ELŐBB A PÉNZ" :1./T386-K453     2./majd az előlegszámla: T 317-K 913 3./valós értékesítés T317-913  4./előleg visszavonás: T 453 -k317

Üdv:Napraforgó

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

előleg könyvelése

HozzászólásSzerző: woman27 » szer. ápr. 23, 2008 3:34 am

Jó reggelt!

 

Elnézést ha kicsit összekeveredtem Banki értesíő- a bankszámla kivonat amiről könyvelve volt az előleg összege.

Előleg bekérő  sincs, előleg számlát álít ki.Az előleg valóban azonosítatlanul , számolatlanul jön és 

ha jön "egy összeg" az előleg küldő kap egy előleg számlát.Így nekem most egy iszonyatos nagy összeg szerepel a 453 K oldalán

Gyöngyi 

woman27
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Következő

Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég

cron