Adófórum

Adózási és számviteli információk

Árfolyam differencia évvégén

Számvitel

Árfolyam differencia évvégén

HozzászólásSzerző: Gábor69 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Érdeklődni szeretnék, hogy évvégén a devizás eszközöket, ill. forrásokat hogy kell ill. lehet értékelni. Alapvetően MNB közép árfolyamon vannak nyilvántartva. Az évvégén nyitott vevő ill. szállítói tételeket, pénzeszközöket ill. egyéb devizás eszközöket ill. forrásokat, hogy kell értékelni.

Az adótörvény tudomásom szerint elfogadja a számviteli elszámolást és nem kell miatta semmi adóalap korrekciót végre hajtani.

Sajnos már régen volt dolgon a devizásokkal és elég sokat változott az idők folyamán és nem tudom, hogy most mi az élő szabály.

 

Köszönettel:

Gábor

Gábor69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Árfolyam differencia évvégén

HozzászólásSzerző: validitas » kedd ápr. 15, 2008 8:15 am

Szia Gábor

A számvitelről szóló 2000.évi C tv. előírásai szerint a számviteli politikában szerepelnie kell, hogy a vállalkozás MNB árfolyamon, vagy a választott hitelintézet átlagárfolymán értékeli. És annak is szerepelnie kell, hogy mi minősül jelentősnek az árfolyamkülönbözetnél. A 60.§ szerint:

(2) A mérlegben a valutapénztárban lévő valutakészletet, a devizaszámlán lévő devizát, továbbá a külföldi pénzértékre szóló - az 54-55. § szerint minősített - minden követelést, befektetett pénzügyi eszközt, értékpapírt, illetve kötelezettséget az üzleti év mérlegfordulónapjára vonatkozó - a (4)-(6) bekezdés szerinti - devizaárfolyamon átszámított forintértéken kell kimutatni, amennyiben a mérlegfordulónapi értékelésből adódó különbözetnek a külföldi pénzértékre szóló eszközökre, kötelezettségekre, illetve az eredményre gyakorolt hatása jelentős.


(3) A valutapénztárban lévő valutakészletnek, a devizaszámlán lévő devizának, továbbá a külföldi pénzértékre szóló követelésnek, befektetett pénzügyi eszköznek, értékpapírnak, illetve kötelezettségnek az üzleti év mérlegfordulónapjára vonatkozó (2) bekezdés szerinti értékelése előtti könyv szerinti értéke és az értékeléskori forintértéke közötti különbözetet [a (8) bekezdés, valamint a 47. § (4) bekezdésének c) pontja szerint figyelembe veendő árfolyam-különbözet kivételével]:


a) amennyiben az összevontan veszteség, egyenlegében a pénzügyi műveletek egyéb ráfordításai között árfolyamveszteségként,
b) amennyiben az összevontan nyereség, egyenlegében a pénzügyi műveletek egyéb bevételei között árfolyamnyereségként
kell elszámolni.


(4) A valutakészlet, a devizaszámlán lévő deviza, a külföldi pénzértékre szóló követelés, befektetett pénzügyi eszköz, értékpapír (együtt: külföldi pénzértékre szóló eszköz), illetve kötelezettség (1)-(2) bekezdés szerinti forintértékének meghatározásakor a valutát, a devizát - a választott - hitelintézet által meghirdetett devizavételi és devizaeladási árfolyamának átlagán, vagy a Magyar Nemzeti Bank által közzétett, hivatalos devizaárfolyamon kell forintra átszámítani.


(5) A (4) bekezdésben előírt devizaárfolyam használatától el kell térni, ha a hitelintézet, illetve a Magyar Nemzeti Bank által nem jegyzett és nem konvertibilis valutát, ilyen valutára szóló eszközöket és kötelezettségeket kell forintra átszámítani. Ez esetben a valuta szabadpiaci árfolyamán (ennek hiányában országos napilapban a világ valutáinak árfolyamáról közzétett tájékoztató adatai alapján), a választott hitelintézet vagy a Magyar Nemzeti Bank által jegyzett devizára átszámított értéket kell a hitelintézet által jegyzett deviza devizavételi és devizaeladási árfolyamának átlagán vagy a Magyar Nemzeti Bank által közzétett, hivatalos devizaárfolyamán forintra átszámítani.


(6) A külföldi pénzértékre szóló eszközök és kötelezettségek forintra történő átszámításánál a devizavételi és devizaeladási árfolyam átlaga helyett valamennyi külföldi pénzértékre szóló eszköz és kötelezettség egységesen értékelhető devizavételi vagy csak devizaeladási árfolyamon is - a (4) bekezdés szerinti értékeléstől eltérő értékelésből adódó különbözetnek a kiegészítő mellékletben történő bemutatása mellett -, ha a (4) bekezdés szerinti értékeléstől történő eltérésnek az eszközökre-forrásokra, illetve az eredményre gyakorolt hatása jelentős és emiatt a megbízható és valós összkép követelménye a (4) bekezdés szerint történő értékelés mellett nem teljesülne.

Üdv: Böbe
  
 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Árfolyam differencia évvégén

HozzászólásSzerző: validitas » kedd ápr. 15, 2008 8:57 am

 .

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Árfolyam differencia évvégén

HozzászólásSzerző: melcsi62 » kedd ápr. 15, 2008 9:37 am

Szia!  Böbe feltette a tv.hivatkozást.

A devizás tételek értékelésére, a nem realizált árfolyam különbözet elszámolására vonatkozóan a számviteli politikában kellett, hogy rendelkezzetek.  Azt írod, hogy az értékelés MNB  árfolyamon (az MNB-nél nincs vételi,eladási,közép külön-külön!!) értékeltek, tehát a mérlegfordulónapon fenálló devizás követelések, kötelezettségek, pénzeszközök értékelését is ezen az árfolyamon kell értékelni, de a mérlegfordulónapján érvényessel (úgy tudom 2007-ben dec.28-án volt utoljára árfolyam).

Készítel egy EXcell táblát  beírkálod a követeléseket jogcímek szerint egyenként, a deviza nemet, a devizás összeget devizában és nyilvántartott értéken, aztán másik oszlopban a deviza dec.28-án érvényes árfolyamát, aztán ezzel az árfolyammal számolt Ft összeget (devizás összeg szorozva utolsó napi áfolyammal) kivonod a nyilvántartási és az értékelt Ft értéket egymásból, megkapod adott követelés árfolyam különbözetét  (nyereség/vezsteség)  .  Minden devizás tétellel végig játszod és mindösszesenben kihozod, hogy  összességében (összevont egyenleg) akkor a nem ralizált árfolyam különbözet az nyereség, vagy veszteség.    

ha meg van a levezetés (számítás), akkor el kell dönteni, hogy ez a nem realizált árfolyam különbözet a számviteli poltikátok szerint jelentős-e, vagy nem.  Ha jelentős, akkor a nem realizált árfolyamkülönbözetet könyvelni is kell (SZTV) valamint végig kell vezetni a nyilvántartáson,  ha nem jelentős, akkor van egy kimutatásod, amire ráírjátok, hogy a különbözet nem jelentős, s marad a könyvelésben, nyilvántartásban minen devizás tétel a már szereplő nyilvántartási Ft összegben.

Üdv. 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Árfolyam differencia évvégén

HozzászólásSzerző: htagnes » hétf. ápr. 21, 2008 3:32 pm

Szia Gábor!

 

Én az évvégi deviza valuta értékelést a következőképpen csinálom. Készítek egy táblázatot, ahol az összes devizás illetve valuta tétel szerepel . Így a valutapénztár , szállítói tartozás devizában, deviza számla stb. Az egyik oszlop tartalmazza  külön - külön a tételek záró egyenlegét devizában, a másik oszlop forintban, a harmadik pedig a dec. 31-ei MNB közép árfolyamon számolt forint egyenleget. Ezt összeadva megállapítom a teljes árfolyam különbözetet. ÉS ha a számviteli politikában lévő értékhatár jelentősnek nyilvánítja akkor átértékelem , ha nem jelentős akkor semmi teendőm 

Így néz ki a táblázat:

Tétel neve                deviza összege    főkönyv szerinti érték ft-ban    MNB közép árf.sz. érték

valuta pénztár 

deviza számla

szállítói tartozás

vevői követelés 

ÖSSZESEN:

Természetesen a december 31-ei záró értékkel . 

Ezt a könyvvizsgálóm is így kéri minden évben.

 

Remélem tudtam segíteni !

üdv : ági 

htagnes
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Árfolyam differencia évvégén

HozzászólásSzerző: Gábor69 » vas. ápr. 27, 2008 6:29 am

Köszönöm a segítségeket. Legszívesebben mindenkinek adnám a pontokat, de ezt nem lehet.

 

Viszont még lenne ehhez kérdésem.

 

Társasági adó törvény alapján kell tenni valamit akár a nyereséggel akár a veszteséggel. Régebben volt olyan hogy el kellett határolni, de most nem látok semmit. Ez lehet?

Gábor69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég

cron