Adófórum

Adózási és számviteli információk

Magánút térítés nélküli átadása Önkormányzatnak

Számvitel

Magánút térítés nélküli átadása Önkormányzatnak

HozzászólásSzerző: ikocsis78 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

 Cégünk ipari építési telkeket értékesített, amelyhez az önkormányzat tulajdonában lévő úton körforgalmat kellett kialakítanunk, mivel a megnövekedett forgalmat az útkereszteződés nem bírta volna el. Van egy magánútunk is, azt is, illetve a körforgalmat is át kellene adnunk az Önkormányzatnak térítés nélkül. Mire figyeljek? Áfát át kell számláznom az Önkormáynzatnak (nem áfás) vagy nekünk kell megfizetni utána (plusszköltségként)? Nagyon várom a válaszokat, nem csak a számvitelt érintően, ha valaki már csinált ilyet, akkor a lebonyolítása is érdekelne!

 Köszönöm!

Ildi

ikocsis78
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Magánút térítés nélküli átadása Önkormányzatnak

HozzászólásSzerző: Timci » szer. ápr. 30, 2008 7:32 am

Szia Ildi,

 A következőket tudom tanácsolni neked. Én még nem vettem részt ilyen ügylet lebonyolításában, de a törvény értelmében a következőket kell tenni és én ezeket alkalmaznám.

Számviteli elszámolás/ÁFA:

A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: számviteli törvény) 86. §-a (7) bekezdésének a) pontja alapján a rendkívüli ráfordítások között kell elszámolni a térítés nélkül átadott eszközök nyilvántartás szerinti értékét, a térítés nélkül nyújtott szolgáltatások bekerülési értékét, a felszámított, az átvevő által meg nem térített általános forgalmi adóval (áfával) növelt összegben.  A térítés nélküli átadáskor valóban számlát kell kiállítani, amelyen az adó alapja a termék adó nélküli forgalmi értéke, ilyen érték hiányában a terméknek az adófizetési kötelezettség keletkezése időpontjában meghatározott előállítási költsége. A számla azonban nem csak az áfafizetési kötelezettség megállapításának bizonylata, de szükséges a számviteli elszámoláshoz is. (A térítés nélküli átadás-átvételt is dokumentálni kell, az átvételt ez esetben is el kell ismertetni. A térítés nélkül átvevő e nélkül nem ismerheti meg a térítés nélkül átvett eszköznyilvántartás szerinti értékét.) [2000. évi C. törvény 86. § (7) a)]

Társasági adó vonzat:

A Tao. tv. (1996. évi LXXXI.törvény) 8. § (1) bekezdés nd) pontja értelmében az adózás előtti eredményt nem kell megnövelni a térítés nélkül átadott eszköz könyv szerinti értékével akkor, ha- az átadás jogszabály, nemzetközi szerződés előírása alapján történik,- az átadás a közmű üzemeltetésre történő átadásával együtt valósul meg.A rendelkezés utóbbi fordulata alkalmazásában - tekintve, hogy az a Tao. tv. 8. § (1) bekezdés n) pontja felvezető szövege szerinti kivételek körébe tartozik - annak nincs jelentősége, hogy jogszabály alapján, avagy anélkül történik-e a térítés nélküli átadás, akár a beruházó, akár az önkormányzat területén építették ki a közművet. Az adózás előtti eredmény korrekciójától abban az esetben lehet eltekinteni, ha a közmű térítésmentes átadása az üzemeltetésre történő átadással együtt valósul meg. Eszerint az adóalapot meg kell növelni, ha a térítés nélküli átadás csupán a közmű tulajdonjogának átszállását érinti, és a közművet a beruházó ténylegesen nem adja át üzemeltetésre is az önkormányzatnak.(PM Jövedelemadók főosztálya 10.222/2005. - APEH Adójogi főosztály 8429601910/2005.; AEÉ 2006/1-2.)

Remélem, tudtam segíteni és még aktuális a probléma.

 Üdv, Timi

Timci
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Magánút térítés nélküli átadása Önkormányzatnak

HozzászólásSzerző: Timci » szomb. máj. 31, 2008 6:24 am

Szia Ildi,

 Tudtam segíteni? Már hetek óta nincs reakció! És a válaszom sem fogadtad el. Vagy nem vagy elégedett vele?

 Üdv,

Timci

Timci
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Magánút térítés nélküli átadása Önkormányzatnak

HozzászólásSzerző: ikocsis78 » pén. szept. 19, 2008 7:10 am

Szia Timci!

Ne haragudj, hogy eddig nem reagáltam, de gyerekemmel kórházaztunk, ez valahogy háttérbe szorult. Nagyon köszönöm a válaszodat, én is ezt találtam róla, köszönöm a segítségedet!

Üdv:

Ildi

 

ikocsis78
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég

cron