Adófórum

Adózási és számviteli információk

lizingelt eszköz eladása - kivezetése

Számvitel

lizingelt eszköz eladása - kivezetése

HozzászólásSzerző: Zelda60 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

A társaság eladta lizingelt eszközeit (több eszköz - több banknál) a futamidő lejárata előtt. Az eladási ár "két részből állt": a vevő átvállalja a lizingszerződést valamint a kialkudott eladási ár azon felüli részét az eladó kiszámlázta a vevő felé áfás számlában. (lehet, hogy ez a számla sem helyes igy)

Az egyik bank az egyik eszközzel kapcsolatban küldött egy módositó számlát, amiben az eredeti összeget csökkenti a még nem törlesztett összeggel. Ez is áfás számla. Itt én úgy gondolom, hogy áfa fizetési kötelezettsége is keletkezik az eladónak. Nem tudom, hogy a többi eszközzel kapcsolatban is kellett volna kapni ilyen számlát, vagy más módon "oldotta" meg a bank a szerződés megszűntetését. Lehet, hogy ebben az esetben "visszavette" az eszközt, és új szerződést kötött a vevővel - a többi eszköz esetében, pedig átvállalási szerződést irhattak? Ennyi az információm és a bizonylatom. Remélem tudtok segíteni miként kellett volna eljárni helyesen és miként kell kivezetni a tárgyi eszközt és a lizingkötelezettséget a könyvekből. Köszönöm előre is.

Zelda60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

lizingelt eszköz eladása - kivezetése

HozzászólásSzerző: 3HInfo » kedd ápr. 08, 2008 1:43 pm

Szia!

Szerintem az értékesített tárgyieszköz teljes vételáráról "illik" számlát kiállítani. Természetesen ha áfakörös vagy akkor áfásan.

Gondolom a hitel feletti részt kiegyenlítik a maradékot pedig én kivezetném a vevővel szemben.

Szerintem.... de lehet, hogy valaki másképp gondolja

üdv

Tica

3HInfo
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

lizingelt eszköz eladása - kivezetése

HozzászólásSzerző: Timci » szer. ápr. 30, 2008 1:47 pm

Szia Zelda60,

Az alapeset a lízingelt eszközökkel kapcsolatban az, hogy a futamidő letelik és úgy kerül az eszköz vagy a tulajdonomba, vagy adom vissza a banknak. Semmi gond ilyenkor, nem kell kiállítani számlát senkinek, hisz az már az elején megtörtént + a havi lízingdíjak bekérői.

Akkor van gond, ha a futamidő lejárta előtt adjuk vissza az eszközt. Ilyenkor a bank vizsgálja a vételár (lízingdíj total) és a piaci ár közti eltérést és ezt térítteti meg a bérbevevővel, melyet bekorrigál az időarányos ÁFA összeggel, árfolyamkülönbözettel, biztosításokkal. Természetesen mindezekről tételes végelszámolást kell küldenie, hogy mi alapján kalkulált és milyen árfolyamon...stb.

Amennyiben a piaci ár alacsonyabb, mint a nyilvántartási érték, nincs mit korrigálni, ezért nem állított ki a bank több számlát a többi eszközről, csak egyről.

Remélem segítettem!

Üdv, Timi

Timci
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 12 vendég

cron