Egy cég bizonyos termékei kis műanyag vödrökben kerülnek a boltok polcaira. Kérdésem az lenne, hogy ezen műanyag vödrök után kell e termékdíjat fizetni, és ha igen, akkor csomagolás vagy kereskedelmi csomagolás kategóriába tartozik?
Egy cég bizonyos termékei kis műanyag vödrökben kerülnek a boltok polcaira. Kérdésem az lenne, hogy ezen műanyag vödrök után kell e termékdíjat fizetni, és ha igen, akkor csomagolás vagy kereskedelmi csomagolás kategóriába tartozik?
Kedves Lara!
Ezek a műanyag termékek termékdíjas termékek. Amennyiben első forgalombahozó a cég, akkor kereskedelmi csomagolásnak kell tekinteni.
Részletes tájékoztató és törvényi hivatkozásokat megtalálod az apeh honlapján 05230-as bevallás kitöltési útmutatójában, illetve az www.okopannon.hu weboldalon.
Amennyiben pontosabb paramétereket írsz nagyon szíves válaszolok konkrétabban is.
Üdvözlettel: ducheniko
Kedves Lara!
Szerintem a műanyag termék önmagában még nem termékdíjas. Azzal válik illetve válhat termékdíjassá, hogy csomagolás lesz belőle. Csomagolásnak pedig az áruk befogadására, megóvására, kezelésére, szállítására és bemutatására szolgáló dolgok minősülnek.
Tehát szerintem a vödör egyértelműen csomagolásnak minősül, ha pl. mosóport töltenek bele és így árúsítják (ekkor alapesetben csomagolás elvégzését követően az első belföldi értékesítő a termékdíj fizetésére kötelezett), de nem minősül csomagolásnak, ha homokozó lapátot tesznek bele és homokozó készletként árulják.
Áron
Lara!
A kereskedelmi csomagolás fogalmát, a környezetvédelmi termékdíjról, továbbá egyes termékek környezetvédelmi termékdíjáról szóló 1995. évi LVI. törvény 20.§-ának "zs" pontja a következők szerint határozza meg: "kereskedelmi csomagolás az alkoholtermék, sör, bor, köztes alkoholtermék, üdítő ital, szörp, ásványvíz, kristályvíz, szikvíz, valamint az ivóvíz - a csomagolásról és a csomagolási hulladék kezelésének részletes szabályairól szóló 94/2002.(V.5.) Korm. rendelet 2.§. (2) bekezdésének�a� pontja szerinti - csomagolása, továbbá a műanyag (bevásárló-reklám) táskák."
Kereskedelmi csomagolás esetén az első belföldi forgalomba hozó (aki csomagol, illetve aki a csomagolt terméket behozza és belföldön elsőként értékesíti) első forgalomba hozó vevője is környezetvédelmi termékdíj fizetésére kötelezett. (Tehát mindketten termékdíj fizetésére kötelezettek.) A csomagolás darabszáma után kell termékdíjat fizetnie. Kivétel, ha ez az első forgalomba hozó vevő nem rendelkezik a városban legalább 50 négyzetméter, vagy a községben legalább 100 négyzetméter alapterületű üzlethelyiséggel.
A kereskedelmi csomagolás értelmezése után a konkrét kérdésre válaszolva:
Amikor a műag.vödörbe beletöltöd a saját magad által előállított terméket, akkor csomagolásra használod fel a vödröt, tehát termékdíjat kell a csomagolás után fizetni. (persze csak akkor, ha valamely koordináló szervezettel nem kötöttetek hasznosítási szeződést) Ezen túlmenően a csomagolás utáni termékdíjat a számlán jelölni is kell. Ha koordináló szervezettel kötött hasznosítási szerződés miatt nem kell termékdíjat a csomagolást végzőnek fizetni, akkor a "csomagolás környezetvédelmi termékdíj alól 1oo%-ban mentes, a hasznosítási díj megfizetve" szöveget kell a számlára írni.
A kérdésben említett vödör nem kereskedelmi csomagolás, hanem tömeg alapú. Ebben az esetben nem lehet alkalmazni a területi megkötést (50 illetve 100 m2)!
A vödör után termékdíj-fizetési, vagy hasznosítási díj-fizetési kötelezttség keletkezett.
Nem szabad megfeledkezni az APEH felé teljesítendő kötelezettségek mellett a KvVM felé teljesítendő kötelezettségekről sem.
Amennyiben nem teljes mértékben történtek a kötelezettségek teljesítve, a kötelezett szankciókkal sújthatók.
Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég