Adófórum

Adózási és számviteli információk

Cégautóadót mikor?

Számvitel

Cégautóadót mikor?

HozzászólásSzerző: szedlacsek » hétf. aug. 24, 2009 9:39 am

Számlák alapján. + értékcsökkenési leírás.
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Cégautóadót mikor?

HozzászólásSzerző: 494 » hétf. aug. 24, 2009 10:01 am

Oké. A km. óra állás alapján lehet? Köszi!
494
 
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Cégautóadót mikor?

HozzászólásSzerző: szedlacsek » hétf. aug. 24, 2009 10:21 am

Mi köze ehhez a kmórának??? Écs akkor is van, ha nem mész 1 km-t sem. A tankolási számláknak azért illik összhangban lenni a megtett km-ekkel....
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Cégautóadót mikor?

HozzászólásSzerző: 494 » hétf. aug. 24, 2009 11:39 am

Havonta az utazási költséget útnyilvántartás vezetésével számolta el a társas vállalkozó, ha a saját személyautóját használta. Az utazási költség elszámolásához lehet üzemanyagszámlát gyűjteni, vagy a megtett km-ről nyilvántartást vezetni...  Lehet, de azt kérdezem, hogy kell vagy sem?! Ha a cég most ez után a személygépjármű után megfizeti a cégautóadót (a tag saját tulajdonú szem.autója után, amit használ a cég érdekében), akkor ha nem gyűjt számlát, és nem vezet útnyilvántartást, akkor mi alapján számolunk?!

494
 
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Cégautóadót mikor?

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. aug. 24, 2009 12:13 pm

Szia!

Értem már, a félreértés abból adódott, hogy Szedlacsek is, én is a vállalkozás tulajdonában lévő személygépkocsira gondoltunk, ugyanis a kérdésedből úgy tűnt, arra (is) kérdezel rá.

Ha a társas vállalkozó a saját szgk-ját használja, akkor rá az SZJA-törvény előírásai vonatkoznak, miszerint útnyilvántartást köteles vezetni, és az üzemanyagot vagy számlák alapján az üzemi km-ekre eső részt, vagy norma *üzemi km *Apeh árral számolhatja el a kapott bevételével szemben. Plusz az egyéb költségeket is vagy számlák alapján az üzemi km-re jutó részt, vagy 9 Ft/üzleti célú km, számla nélkül.

Gondolom, a vállalkozás ezt az összeget fizeti ki neki költségtérítésként. Ha igen, akkor ebből SZJA-t vonni nem kell, mert bevétel = jogszabály alapján elszámolható költség = 0 jövedelem.

Ha a társas vállalkozás havi átalányt  (pl. x ezer Ft/hó, vagy y km/hó) fizet a magánszemélynek a saját gk.használat miatt, akkor a magánszemély köteles nyilatkozni, hogy hány % költsége lesz, a jövedelem pedig SZJA-alap. 50%-nál többet nem nyilatkozhat (meg ha nem lesz annyi költsége, akkor bünti is van, 5% tűréshatár van).

A magánszemély ekkor is a fentiek szerint leírt módon - útnyilvántartás vezetésével - tudja az üzleti célú használatot kimutatni, és a felmerült költségeket a kapott térítéssel szemben az üzleti célú használat arányában elszámolni, amit ugye az adóbevallása (53-as) benyújtásakor meg kell tennie.

Bármelyik eset van is, a cégautó adó megfizetésére a jármű tulajdonosa a kötelezett. Ha a vállalkozás azt megfizeti neki, az nála bevétel, amivel szemben költséget számolhat el, amiről a fentebb már leírt módon nyilatkozni köteles, stb, stb.

(Megoldás: valahogy éppen annyival több üzleti útja lesz szegénynek az útnyilvántartás szerint, amennyi a cégautó adó összegét lefedi... )De ezt nem én mondtam:-)))

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Cégautóadót mikor?

HozzászólásSzerző: 494 » hétf. aug. 24, 2009 1:01 pm

Na tessék! :-(( Itt egy szar kis kérdés, magam megnyutatására tettem fel, és most kész vagyok, semmit sem tudok. Jól értem?! Ha a társas vállalkozás megtéríti útnyilvántartás ellenében a saját személyautóját használó akár társas vállalkozónak, akár alkalmazottnak a cég érdekében felmerült költségeit, akkor az mellett, hogy a 08-ason jelentem még cégautóadót is kell fizetni a magánszemélynek?  Köszönöm!!!
494
 
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Cégautóadót mikor?

HozzászólásSzerző: szedlacsek » hétf. aug. 24, 2009 1:07 pm

Akkor nem kell a társas vállalkozó által használt autó után cégautó adót fizetni, ha nem útnyilvántartás, hanem kiküldetési rendelvény alapján fizeted ki, legfeljebb a 9 Ft/km +aktuális APEH üzemanyagárral számított norma szerinti üzemanyagköltséget. Ha útnyilvántartás alapján fizeted, akkor adóköteles!
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Cégautóadót mikor?

HozzászólásSzerző: szedlacsek » hétf. aug. 24, 2009 1:07 pm

Akkor nem kell a társas vállalkozó által használt autó után cégautó adót fizetni, ha nem útnyilvántartás, hanem kiküldetési rendelvény alapján fizeted ki, legfeljebb a 9 Ft/km +aktuális APEH üzemanyagárral számított norma szerinti üzemanyagköltséget. Ha útnyilvántartás alapján fizeted, akkor adóköteles!
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Cégautóadót mikor?

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. aug. 24, 2009 1:35 pm

Így igaz, a cégautó adót a tulajdonos köteles - nemcsak megfizetni, de bevallani is a 0901 bevalláson negyedévente, a köv.hó 12-dikéig. Levonhatja a határidőre befizetett "súlyadó" arányos részét.

Nem kell cégautó adót fizetnie :

-  ha nem útnyilvántartás alapján, hanem kiküldetési rendelvényen elszámolt üzleti utak költségtérítését kapja, de ekkor nem lehet számla semmire, hanem üzemanyag:norma *km*APEH ár + 9Ft/km az egyéb költségekre.

Üdv: Böbe

 

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Cégautóadót mikor?

HozzászólásSzerző: 494 » hétf. aug. 24, 2009 3:22 pm

Értem. (próbálom) Még kettőt kérdezek, esküszöm békén hagylak benneteket utána: 1, Az E.v. a saját, a magán személyautóját használja a vállalkozása érdekében, útnyilvántartással igazolja a megtett km-t amit a vállakozásában ktg-ként le is ír, akkor mint vállalkozó fizeti meg a cégautóadót és vallja a 01-esen, vagy mint magánszemély (az egyéni vállalkozó is vallja a 08-ason ezt a ktg-térítést?)?  2.  A társas váll., aki saját magánautóját használja, útnyilvántartásra kapja meg a költségtérítést a cégétől, az mint magánszemély vallja a 01-esen és fizeti meg a cégautóadót, vagy a cég vallja és fizeti? Köszönöm!

494
 
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

ElőzőKövetkező

Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 21 vendég