Adófórum

Adózási és számviteli információk

Sportegyesület könyvelése

Számvitel

Sportegyesület könyvelése

HozzászólásSzerző: Csigabiga » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

 Segítségeteket szeretném kérni, közhasznú sportalapítványt könyvelése került hozzánk, tavaly májusban alakult. Tagdíjakból és adományokból van a bevétele, valamint nyáron íjászbemutatókat tartottak, és pénzért, nyugta ellenében íjászkodhattak azok akik ki szerették volna próbálni az íjászkodást. Szerintetek ez vállalkozási tevékenység? Akkor is ha a befolyt összeg kizárólag a sportalapítvány céljainak megvalósítására fordítják?

Ha ez vállalkozási tevékenység, akkor az apeh felé be kell jelentkeznie és adóbevallásokat kell tennie megbontva a tevékenységét vállalkozásira és közhasznú tevékenységre? Milyen bevallásokat kell készíteni és mikor kell beadni?

Előre is köszönöm ha valaki válaszol!

 Szilvi

Csigabiga
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Sportegyesület könyvelése

HozzászólásSzerző: picur76 » szer. feb. 21, 2007 11:42 am

Szia Szilvi!

Szerintem a nyári bevétel vállalkozási célú volt, szerintem innentől kezdve megbontva kell könyvelni a bevételeket. Az APEH felé gondolom, már eddig is be voltatok jelentkezve, különben nyugtát sem tudtatok volna kiállítani. Szerintem ugyanazokat a bevallásokat kell innnentől kezdvebenyújtani, amit egy gazdasági társaságnak, legalábbis TA és egyéb adó tekintetében niztosan.

Picur

picur76
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Sportegyesület könyvelése

HozzászólásSzerző: tepimail » szer. feb. 21, 2007 1:38 pm

Picur!

A közhasznú szervezetekről szóló 1997. évi CLVI. törvény 26. § c, "közhasznú tevékenység: a társadalom és az egyén közös érdekeinek kielégítésére irányuló következő - a szervezet létesítő okiratában szereplő - cél szerinti tevékenységek: .........14. sport, a munkaviszonyban és a polgári jogi jogviszony keretében megbízás alapján folytatott sporttevékenység kivételével." Ha a sportegyesület alapító okiratában benne van mint cél szerinti tevékenység a sportbemutatók rendezése, szervezése, nem lehet, hogy az íjászbemutató bevétele közhasznú tevékenység bevétele?Nekem is mindig gondom van a vállalkozási célú tevékenység megitélésével.

tepimail 

tepimail
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Sportegyesület könyvelése

HozzászólásSzerző: picur76 » szer. feb. 21, 2007 1:44 pm

Hogy őszinte legyek, nem tűnik közhasznú tevékenységnek, ha az emberkék nyugta ellenében íjászkodhatnak, még akkor sem, ha ez "jótékony célra lesz költve"

Picur

picur76
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Sportegyesület könyvelése

HozzászólásSzerző: garbo50 » szer. feb. 21, 2007 1:50 pm

Szia Szilvi!

Az Apeh honlapjának főoldalán rákattintasz a társaságok fülre és ott a 3., vagy negyedik pontban részletes választ olvashatsz kérdésedre, bevallási, vállalkozási tevékenység vonatkozásában.Nem akartam az egészet kimásolni.

Üdv. 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Sportegyesület könyvelése

HozzászólásSzerző: tepimail » szer. feb. 21, 2007 1:57 pm

Én úgy gondolom a bevétel jellege nem kötődik a nyugtaadási kötelezettséghez. Ha adóalany, számlát vagy nyugtát adnia kell a bevételről. Hogy milyen tevékenység bevétele a "jótékony célra való elköltésnek" sincs köze. Vállalkozóinak érezném ha olyan bevétele lenne ami nem kötődik szorosan a cél szerinti tevékenységéhez. Nekem is állandó kétségeim vannak ezért figyelem az ilyen kérdéseket.
tepimail
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Sportegyesület könyvelése

HozzászólásSzerző: Csigabiga » szer. feb. 21, 2007 2:09 pm

Köszönöm a válaszaitokat!

Még meglesem az apeh oldalát, telefonon azt a tájékoztatást kaptam, hogy az íjászkodás vállalkozási tevékenység. De az alapszabályt is megnézem még. Sajna a titkárnál maradt:(

Amúgy egyik részem ezt mondja, a másik azt. :) Ezt tükrözik a Ti hozzászólásaitok is...

Szilvi 

Csigabiga
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Sportegyesület könyvelése

HozzászólásSzerző: picur76 » csüt. feb. 22, 2007 12:01 pm

Szia Csigabiga!

Sokat gondolkodtam a problémádon, nem egyszerű. Persze könnyebb lenne a megítélés egy sportklubnál, akik fociznak, és kiadják a pálya szélét reklámtábla elhelyezésére, mert ez egyértelmű.

Az az igazság, hogy én még mindig a vállalkozási bevétel közé sorolás felé hajlok, mert más, ha valaki tagdíjat fizet az íjászkodásért, és más, ha alkalomszerűen egy rendezvényen térítés ellenében kipróbálhatja. - Szerintem.

Picur

picur76
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Sportegyesület könyvelése

HozzászólásSzerző: Erna » csüt. feb. 22, 2007 8:37 pm

Az én véleményem, hogy ha az Alapszabályban van olyan pont, ami ezt a bemuatót lefedheti,(még ha pénzért is) akkor ez cél szerinti bevétel és nem vállalkozási.A gyakorlati oldalról: "részvételi díjat" (nevezési díjat)szedek, erre nyugtát kell adnom, de cél szerinti bevétel. Ha alkalomszerüen, pénzért kipróbálom, épp azért lesz cél szerinti, mert belőle lehet majd tagdíjat fizető állandó tag.A sportág megismertetése, propagálása el sem képzelhető bemutatók nélkül.(Feltéve ha az Alapszabály ezeket rögzíti) Bevallásokat eddig is adni kellett, mert van adószáma. (Másképp nem lehetne nyugtája) Ha nincs vállalkozási bevétele, akkor a 0603-on nyilatkozom, és a Ta. bevallást nem kell beadni. Viszont ha bármilyen kifizetői, vagy munkáltatói szja, tb, kötelezettsége lenne, akkor az erre vonatkozó bevallásokat be kell adni ugyanúgy, mint a gazdálkodó szervezeteknek.
Erna
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Sportegyesület könyvelése

HozzászólásSzerző: Csigabiga » pén. feb. 23, 2007 9:01 am

Kedves Picúr és Erna!

Köszönöm, hogy gondolkodtok a kérdésemen, már kinyomtattam néhány erre vonatkozó törvényrészletet, odáig én is eljutottam, hogy ha cél szerinti tevékenység volna /a tv.úgy fogalmaz, hogy pénzbeli vagy nem pénzbeli szolgáltatás/, akkor adómentesnek minősülne.  De konkrétan az Alapszabályban csak a sporttevékenységek megismertetése, kiállítások, rendezvények, táborok szervezése van benne mint cél szerinti tevékenység.

Valahogy úgy van bennem, hogy akkor lenne nem vállalkozási tevékenység, ha mindenki a kipróbálásért annyit adna amennyit szeretne és mint adomány lenne feltüntetve a nyugtán és év végén igazolást kapnának. Ez hülyeség?

Üdv: Szilvi 

Csigabiga
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Következő

Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 29 vendég

cron