Sziasztok,
számvitelileg, hogy számonáltok el a "csendes" engedményezés következtében a partner "háta mögött" eladott/faktorált kölcsön követelést, illetve év végi visszaigazoltatás szempontjából hogy kezelnétek?
Előre is köszönettel:
fk
Sziasztok,
számvitelileg, hogy számonáltok el a "csendes" engedményezés következtében a partner "háta mögött" eladott/faktorált kölcsön követelést, illetve év végi visszaigazoltatás szempontjából hogy kezelnétek?
Előre is köszönettel:
fk
Én úgy tudom, hogy kell a kötelezett hozzájárulása az engedményezéshez...
Ha nem tudja, hogy ezután már nekem kell fizetnie, akkor hogy fog nekem fizetni?
Márti
A csendes engedményezés fogalma jogilag lehetővé teszi, hogy "kimarad" a partner. (olyan faktoring szolgáltatás, amely során az Ügyfél nem értesíti a partnerét (a kötelezettet) a faktorálás tényéről.)
fk
Kriszta!
"
Előfordulhat, hogy presztízs okokból sérelmezi, hogy faktorszerződést kötöttek az ő tartozására, amit a bizalom hiányának tud be és ez kihat az eladó későbbi kapcsolataira a vevővel. Ebben az esetben alkalmazni lehet a csendes faktorálást, amikor a vevő továbbra is a szállítónak fizet, nem az importfaktornak, mivel nem is tud az ügyletről."
Ha az adós háta mögött köttetett a szerződés, akkor ő nyílván nem tud a követelés eladásáról. Ez esetben év végével ugyanúgy az eredeti adós felé mutatnám ki a követelésemet, mintha mi sem történt volna.
ua. 3*
ua. 3*
Így van, ahogy Krisztina írja, csendes faktoring esetén a kötelezettet nem értesítjük a faktorálás tényéről, az engedményezéshez egyébként sem szükséges a kötelezett hozzájárulása.
Fk! Kinek a szemszögéből kérdezed az elszámolást? Nem volt még csendes ügyletem, de azt hiszem a köv.képpen járnék el:
a kötelezett úgy teljesít, mint egyébként, hiszen ő semmiről nem tud
Az engedményező részéről:a szokásos engedményezési ügyletet könyvelném, ezt követően a volt vevői tartozást előírnám egyéb köv-ként, a faktorral szemben pedig kötelezettségem keletkezik(368/479 ha sok ilyen ügylet van érdemes erre külön alábontást készíteni). Majd ha fizet a "volt" vevő, megszűnik a vele szembeni követelés (384/368), amikor pedig az engedményesnek utalok a köt. is megszűnik 479/384.Szerintem így mindig rendben az egyenleg, év végén is.
üdv:Nelly
hurrá! sikerült 3*
Ne haragudj, én ilyenről még eddig nem hallottam. Leírnád, hogy miért jó ez valakinek? Mi a lényege amiért ezt csinálják?
Nem kötekszem, tényleg érdekelne...
Márti
Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég