Adófórum

Adózási és számviteli információk

Számlázás Román Cégnek Euróban

Számlázás

Számlázás Román Cégnek Euróban

HozzászólásSzerző: erdos00c » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

 Én egy Román cégnek dolgozom, Magyarországon polcszervizelek nekik, a jövedelmem változó, 30-60ezer Ft körül alakul havonta. Mostantól Euro számlát kell majd benyújtanom nekik. Arra gondoltam, hogy az édesapám számlázna nekik, mert ő nyugdíjas kiegészítő tevékenységet végző egyéni vállalkozó. A kérdésem az lenne, hogy a jövedelmemre ezentúl mekkora terhek fognak rárakódni, és apámnak miket kell beszereznie( pl. kell e nemzetközi adószám?), továbbá a benzinköltséget fel tudom-e majd tüntetni a számlán, vagy inkább a román cég nevére tankoljak?

Előre is köszönöm a segítségetek!

 Üdv.

Erdős Attila 

erdos00c
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Számlázás Román Cégnek Euróban

HozzászólásSzerző: magdika65 » kedd márc. 04, 2008 6:59 am

Helló!

 

Ha Romániába akarsz számlázni kérni kell közösségi adószámot mindenképp, a további ktsg -ek a kiegészítő tevékenységre vonatkozót kell alkalmazni. A 9,5% nyugdíjjárulék, a 4350,-ft eü.szolg. jár. A ktsg et tudod számolni.

magdika65
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Számlázás Román Cégnek Euróban

HozzászólásSzerző: melcsi62 » kedd márc. 04, 2008 9:31 am

Szia!

Ha az édesapád nevén futó egyéni vállalkozás keretében fogtok számlát kiállítani a romániai (EU-s) székhelyű,telephelyű cég felé, akkor azt kellene azért pontosítani, hogy milyen tevékenységi körbe, SZJ-be tartozik az a szolgáltatás, amit az ev. végez, mert fontos a számlázáshoz tudni, hogy ennél a szolgáltatásnál mi minősül teljesítés helyének. (ÁFA tv.36.§-49§) Nem tudom mit takar az a bizonyos polcszervizelés??, de gyanítom, hogy ennek a teljesítési helye Mao. Ha ez így van és az egyéni vállakozó ÁFÁ-s adóalany, akkor a szolgáltatási díjnál az ÁFÁ-t fel kell számítani a román cég felé. De nem írtad, hogy az ev. egyébként alanyi ÁFA mentes, vagy mi??

Az, hogy a kieg.tev. egyéni vállalkozó édeasapád számlázna, azért arra ügyelni kell, hogy ha a munkát nem ő végzi - s ez valamilyen papírból ki is derül (aláírás,stb.) - akkor neked valamilyen jogviszonyban állnod kell az édesapád vállalkozásával, ha más nem hát díjazás nélküli segítő családtag, vagy éppen díjazásos, vagy akár munkaviszonyban, megbízásos jogviszonyban. Ha az ev számláz, akkor nem feltétlen a jövedelemre rakódik rá az adó,stb., hanem a jövedelemből levonva kell azok egy részét megfizetni. Azt, hogy miket, függ attól, hogy az ev. az hogyan adózik??? Átalányadós, EVÁ-s, SZJA-s tételes költségelszámolásos ????  De ezt nem írtad.

Közösségi adószámot szerintem csak akkor kell kérni (s egyébként az ev.ÁFÁ-s adóalany), ha olyan közösségi szolgáltatása van, aminek a teljesítési helye a más EU-s ország, tehát, ahol az ÁFA fizetésére a vevő kötelezett. ( És nyilván közösségi termékbeszerzés, közösségi termékértékesítés ......, de a kérdés a szolgáltatásról szólt, ezért erre nem térek ki.)  

Ha az ev. édeasapád kiszámlázza a vállalkozásból a díjat (EUR-ban), akkor az a vállalkozásban lesz adóalapba beszámító bevétel, s egyébként a bevételszerző tevékenységgel kapcsolatban felmerülő költségek a vállalkozásban elszámolható költség, feltéve, hogy az ev. nem EVÁ-s, vagy átalányadós, mert ott az adóalappal szemben nincs költségállítási lehetőség.

Édesapádnak, mint kieg.ev-nek a havi 4.350 Ft eü.szolg.járulékot mindenképpen fizetni-e kell, a többi adó, járulék attól függ, hogy milyen adózási módost választott, valamint téged hogyan foglalkoztat,sb. A kérdésedben megadott info, ezek megítéléséhez nem elegendőek.

Az EUR-ban kiállított számlát forintban kell könyvelni, ha ÁFA-t is tartalmaz, akkor a számlán szerepelni kell forintban is a felszámított ÁFA összegnek (választott pénzintézet deviza eladási árfolyamán - ha nem választottátok az MNB árfolyamot 08TAFA...,  ügyelni kell a bevétel elszámolásánál is az árfolyam alkalmazásával, de ez is függ részben attól, hogy hogyan adózik az ev. 

Remélem azért valamire tudod használni az infot. Mindenképpen vegyétek igénybe szakképzett könyvelő segítségét, ha az ev.devizás számlákat bocsát ki, UNIÓ-s ügyletei vannak. Üdv. 

 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Számlázás Román Cégnek Euróban

HozzászólásSzerző: erdos00c » kedd márc. 04, 2008 11:41 am

Sziasztok!

 

A polcszervizelés nagyjából az áruk polcra való kipakolását takarja a kereskedeli egységekben, tehát gyakorlatilag árufeltöltő vagyok, csak nem az áruház, hanem a gyártó alkalmaz. A munkavégzés helye mindíg Mo., apám pedig alanyi áfamentes, Szja-s tételes költségelszámolásos ev. Továbbá nyugdíjas, ezért én úgy gondolom, hogy nyugdíjjárulékot már nem kell majd fizetnie, de javítsatok ki ha tévedek. A tevékenységi köréhez már fel van véve a egyéb szállítást kiegészítő szolg. ami szerintem nagyjából fedi is a valós tevékenységet.

 Mindenképpen kell majd könyvelőt alkalmaznunk, csak a cég Hétfőn jelentette be, hogy számlát akar, és már a mai napon várja a választ, hogy emiatt mennyivel többet kell majd számláznom, hogy a  nettó bérem változatlan maradjon.

Ezért is örülök nagyon a gyors válaszaitoknak, és mégegyszer köszönöm a segítségeteket!

 

Üdv.

 

Erdős Attila 

erdos00c
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Számlázás Román Cégnek Euróban

HozzászólásSzerző: melcsi62 » kedd márc. 04, 2008 2:54 pm

Attila!  Akkor, ha alanyi mentes, akkor a számlát is annak megfelelően állítjátok ki.  Attól, hogy édesapád nyugdaj melletti egyéni vállalkozó, ha vesz ki vállakozói jövedemet, akkor abból bizony a 9,5% nyugdíjjárulékot le kell vonni és meg kell fizetnie.  Ha nem vesz ki vállalkozói kivétet, akkor az egész (adóalapba beszámító bevételek mínusz elszámolható költségek=vállalkozói adóalap) vállalkozói adóalap után (negyedévente előleg!) megfizeti a 16% SZJA-t, valamint 4% különadót. Aztán a vállakozói adóalap mínusz 16% SZJA=vállakozói osztalékjövedelem, amiből fizetni kell 35% un.osztalék SZJA-t, valamint feltételek fennállása esetén még 14% százalékos ehot. Valamint a válallkozó a bevétele mínusz anyagktsg mínusz elábé és közvetített szolgáltatás különbözete után iparűzési adót is fizet (önkormányzatonként változó a kedvezmény), de általában 2%.

Ha vállalkozói kivétként veszi ki a jövedelem (elvárt jövedelemig!!) nagy részét, akkor az összevonandó jövedelme lesz a nyugdíjával és azzal az SZJA sávval kell majd megadóznia, valamint megfizetni belőle a 9,5% nyugdíjjárulékot.

Ha eddig te alkalmazottjuk voltál, tehát munkaviszonyban, akkor az a minimum, hogy vállalkozóként, tehát számlával a bruttó béred 133,5%-át kéred+ ami pld. a munkábajárással kapcsolatban felmerült költség volt. De ha tudsz, akkor nyilván még felfele alkudjál - modnván ahhoz, hogy ne munkaviszonyban végezd a dolgot, hanem vállalkozóként könyvelőt kell fogadni, stb, ami plusz költségekkel jár, ahhoz képest, mint még munkaviszonyban voltál.  Azt nézd, hogy azért semmiféle képpen ne legyen kevesebb nettód a dologból, mint alkalmazottként volt! Üdv. 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Számlázás Román Cégnek Euróban

HozzászólásSzerző: erdos00c » kedd márc. 04, 2008 7:50 pm

Kedves Melinda!

 Válaszoddal sokat segítettél, köszönöm szépen!

 Üdv.

 

Attila 

erdos00c
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am


Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég

cron