Szia!
Ezekre a számlákra a áfa trv. 164 §-a vonatkozik. Én úgy gondolom, hogy naponként kell kiállítani, és rajta felsorolni termékenként az eladott árukat.
Gyűjtőszámla
Tartalma:
A gyűjtőszámlában az összes számlakibocsátásra jogalapot teremtő ügyletet tételesen, egymástól elkülönítve úgy kell feltüntetni, hogy az egyes ügyletek adóalapjai összesítetten szerepeljenek.
A számlán az áthárított adót forintban kifejezve abban az esetben is fel kell tüntetni, ha az egyéb adatok külföldi pénznemben kifejezettek.
Kibocsátása:
Ha az adóalany
teljesítés napján egyidejűleg, illetőleg
a rá vonatkozó adómegállapítási időszakban
ugyanannak a személynek, szervezetnek több, számlakibocsátásra jogalapot teremtő ügyletet teljesít, számlakibocsátási kötelezettségéről úgy is gondoskodhat, hogy azokról egy számlát (gyűjtőszámla) bocsát ki.
Feltétele: a gyűjtőszámla alkalmazásáról a felek előzetesen megállapodjanak.
Üdv Etus
Áfa tv. 164. §
(4) Eltérő rendelkezés hiányában a gyűjtőszámlára egyebekben e törvénynek a számlára vonatkozó rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.
171. §
A gyűjtőszámlában az összes számlakibocsátásra jogalapot teremtő ügyletet tételesen, egymástól elkülönítve úgy kell feltüntetni, hogy az egyes ügyletek adóalapjai - a 169. § i) pontja, illetőleg ka) alpontja szerinti csoportosításban - összesítetten szerepeljenek.
169. §
A számla kötelező adattartalma a következő:
i) az alkalmazott adó mértéke;
k) adómentesség esetében, valamint abban az esetben, ha adófizetésre a termék beszerzője, szolgáltatás igénybe vevője kötelezett, jogszabályi hivatkozás vagy bármely más, de egyértelmű utalás arra, hogy a termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása
ka)
ka) mentes az adó alól;
Ebből következik, hogy amennyiben naponta történik értékesítés, akkor a számlán a napi értékesítések nettó és bruttó összegét kell feltüntetni (nem termékenként, hanem napok szerint).
Üdv. Andi
Szia! Az én büfésem felé is ugy számlázzák a pékárut ahogy Andi válaszának utolsó bekezdésében írja.
A számla annyiban különbözik a régitől, hogy az egyik sarkában részletezik: száll.levél szám-dátum- nettó érték- Áfa- Bruttó érték Üdv. Ani
Sziasztok
Én még mindig próbálok megvilágosodni:
Tételenként kell feltüntetni, azaz
Zsemle 1 db...
Zsemle 2 db ...
Ugyanúgy, ahogy normál számlánál, csak nem szabad az adott időszak tételeit összevonni, tehát jelen esetben nem szabad 3 db zsemlét írni. Jól gondolom ?
Szállítóleveleket, vagy időszakokat pl. napokat nem kell feltüntetni sehol, az adóalapot pedig összesítetten kell szerepeltetni, ahogy minden más normál számlánál is.
Tehát összességében minden tekintetben hagyomás számla, csak ne legyenek benne összevonva a cikkek.
Szia Soolyom !
Én is érintett vagyok a témában mint kiállító és befogadó is.
Szerintem, mivel a gyűjtőszámla bevezetésének értelme az adminisztráció csökkentése, az adott időszakban pl 10 nap kiállított számlán összevontan kell a termékeket feltüntetni. Igaz, hogy a törvény szövege nem egyértelmű, vagyis ellentétes a céljával. Mert ha napi megbontásban, nem összevontan szerepelnek a termékek, akkor semmi egyszerűsítés nincs benne. Ha így csinálnánk, akkor egy 10 napos dekád számlája kb 40 oldal lenne sütőiparban, ahol sok a termék.
Az én tapasztalatom, hogy a nagy cégek, MOL. Shell, Tejipar, stb összevontan számláznak hó végén.
Pl kártáyával tankolunk kb havonta 10-15-ször. A MOL egy tételben számlázott most hó végén is.
95-ös benzin liter össz egységár ÁFA bruttó össz.
Teljesítés időpontja a fizetési határidő. Szerintetek is ? Erről is megoszlanak a vélemények.
ibike
Sziasztok!
Szerintem a napi bontás a megfelelő, és ha van szállítólevél, akkor elég az arra való hivatkozás, ahogy Ani írta a 3. válaszban.A gyűjtőszámla nem termék gyűjtés,hanem adott időszak pl. hónap- napi bontásban, amikor volt teljesítés. Így 20 db számla helyett 1 db számla 20 sorral, plussz az összesítés.
Üdv:Éva
Így van.
Máskülönben semmi értelme nem lenne a gyűjtőszámlának, ha naponta és tételenként kellene számlázni. :)
Andi
Az, hogy naponta (időszakonként) kellene számlázni (ilyen csoportosításban), vagy az, hogy a szállítólevelek számát fel kellene tüntetni, nem szerepel sehol a törvényben.
Ellenben tételenként kell, azaz úgy, ahogy a szállítólevelen szerepel:
1. nap
1 db kifli...
2 db zsemle...
2. nap
3 db kifli...
2 db zsemle...
Akkor a számlán 2 napos időszakban megegyezve:
1 db kifli...
3 db kifli...
2 db zsemle...
2 db zsemle...
A sorrend mindegy, de összevonni nem lehet. idősorrend, vagy terméksorrend.
Értelme annyi lehet, hogy a számlák db számát csökkenti, kevesebb dolga van a könyvelőnek, kevesebb számlát kell figyelni az utalásokkor, ...
Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég