Adófórum

Adózási és számviteli információk

Ingatlan készlet vagy tárgyi eszk.

Számlázás

Ingatlan készlet vagy tárgyi eszk.

HozzászólásSzerző: nagyzsuzsi » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok! Újabb segítségre váró probléma! Van egy KFT aki ingatlan hasznosítással, bérbeadással foglalkozik.

Vett 2 db lakást. Készletre vettem. Mivel nem tudja jelenleg jól eladni és a tevékenységébe belefér, kiadta bérbe (lakásként). Szerintetek hagyhatom készleten - a várható értékesítés miatt - vagy át kell könyvelni tárgyi eszközök közé, mert jelenleg kiadta?

Várom segítségeteket üdvözlettel Zsuzsa

nagyzsuzsi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

ingatlan készlet vagy tárgyi eszk.

HozzászólásSzerző: picur76 » pén. dec. 01, 2006 12:34 pm

Szia! Szerintem a lakás vásárlásakor a készletre vétel csak akkor volt helyes, amennyiben az értékesítési céllal történt... A bérbeadás során az ingatlan folyamatosan veszít értékéből, adózási szempontból helyesebb lenne a tárgyi eszközök közé tenni, így "probémamentesebb" az értékcsökkenés elszámolása is.
picur76
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

ingatlan készlet vagy tárgyi eszk.

HozzászólásSzerző: zspotorke » pén. dec. 01, 2006 12:53 pm

Szia Zsuzsa!

Szerintem bérbeadni nem lehet készletet. A hasznosítást csak tulajdonos, haszonélvező, stb. teheti. Tehát ha bérbeadtad akkor át kell vezetni az ingatlanok közé és amenyiben mégis értékesíti majd, akkor már tárgyi eszközként fogja. Javaslom azonban, hogy foglalkozz az ÁFÁ-val és az illetékkérdéssel is mert véleményem szerint felmerülhetnek ilyen vonzatok is az átminősítés során.

Üdv: P.Zsuzsa 

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

ingatlan készlet vagy tárgyi eszk.

HozzászólásSzerző: madora100 » pén. dec. 01, 2006 1:42 pm

Szia Zsuzsi!

Az ingatlan nyilvántartásban lakás megnevezéssel nyilvántartott  ingatlanról van szó a kérdésed szerint. Ha ezt az értékesítési céllal vásárolt lakást értékesítési problémák miatt hasznosítani akarja a tulajdonos, akkor a készletek közül át kell minősíteni az ingatlant a tárgyi eszközök közé. Bérbeadott ingatlanként az écs. az általánosnál magasabb összegben is elszámolható. Átminősített ingatlanként még maradványértékkel is számolnod kell, mert egy lakásingatlannál nem lehet azt mondani, hogy nem lesz maradványértéke. P.Zsuzsa intelmeire is figyelj, mert az illetékmentesség is csak a továbbértékesítési céllal vásárolt lakás esetén illet meg. 

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

ingatlan készlet vagy tárgyi eszk.

HozzászólásSzerző: nagyzsuzsi » pén. dec. 01, 2006 7:04 pm

Mador és P.Zsuzsi! A lakásokat egy Kft. vette meg aki ingatlanértékesítéssel és hasznosítással foglalkozik. Ezért tettem készletre őket.

Mivel nem tudja értékesíteni kiadta, mivel hasznosítással is foglalkozik. Az illetéket be kellett neki fizetni, mert eltelt a két év és ne adta el ha jól tudom az indokot.

De ha át kell tegyen tárgyi eszközök közé könyvelésileg 2-ből símán átteszem 1-be, vagy van  valami más tétel is? A maradványérték hogy jön elő? Ebben nagyon sánta vagyok

Segítsetek!

Üdv N.Zsuzsa

nagyzsuzsi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

ingatlan készlet vagy tárgyi eszk.

HozzászólásSzerző: nagyzsuzsi » pén. dec. 01, 2006 7:04 pm

Bocsi Madora az a lemaradt.
nagyzsuzsi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

ingatlan készlet vagy tárgyi eszk.

HozzászólásSzerző: zspotorke » pén. dec. 01, 2006 8:43 pm

Szia Zsuzsi!

Én a következőket tudom: Amennyiben új készletről van szó akkor a 16-on keresztül aktíválom. Az aktiválásig azonban felmerülhettek még olyan költségek, amelyek nem a készletbeli állapothoz kapcsolhatók: pl. illeték, klf. Szolgáltatók eljárási díjai, stb. Amikor

Bérbeadásra alkalmassá vált, aktíválom.

A maradványérték pedig az az érték, amelyet akkor kapok, ha értékesíteni kívánom az eszközömet bizonyos használati idő elteltével. Magyarul: pl.5 évig bérbe adom, akkor meg kell saccolnom, (de szakértőt is igénybe vehetek, de nem kötelező, mert az ügyvezető felelőssége) hogy 5 év múlva mennyit fog érni a példabeli ingatlan, azaz mennyiért tudnám értékesíteni a hasznosítási idő végén. Ezt sok minden befolyásolhatja, pl.: a környezete, fekvése, övezet, stb. Ez a maradványérték. A számvitelben ezen érték alá  nem süllyedhet a

nyilvántartási érték. A számviteli szerinti écs alapja: a maradványértékkel csökkentett bekerülési érték.

A TAO-ban nincs ilyen. Ott mindig a bekerülési értékre számítjuk az écs-t és  0-ra is csökkenhet az eszköz TAO szerinti nyilvántartási értéke.

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

ingatlan készlet vagy tárgyi eszk.

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » pén. dec. 01, 2006 10:17 pm

A számviteli törvény 26.§ (1) és (2) szerint tárgyi eszköznek minősül a használatba vett ingatlan. A könyvelés T161-K26; T123-K161 Az écs.-t (számviteli) a bekerülési érték - maradványérték alapján kell kiszámítani. A maradványérték alig alacsonyabb az árnál a legtöbb esetben. Ha él a piaci értékelés lehetőségével, akkor még értékhelyesbítést is elszámolhat, ha úgy alakul.

A TAO törvény szerinti écs. valóban más kérdés. Az I. sz. melléklet 4. pontja szerint a maradványértéket nem kell figyelembe venni. A 7. pont szerint a bérbeadásra speciális rendelkezések vonatkoznak és épület esetében 5% écs-t lehet elszámolni.

Üdvözlettel: Gyergyói István

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

ingatlan készlet vagy tárgyi eszk.

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » pén. dec. 01, 2006 10:56 pm

Csak gratulálni tudok hozzájuk. Ha eladják a lakást, ami székhelyként meg van jelölve, akkor még társasági szerződést is kell módosítani.

A maradványértéket jelöld meg mondjuk a lakás 70-80%-ában. Dobj rá egy két %-os écs.-t a maradványértékkel csökkentett bruttó értékre és a társasági adótörvény szerint 5%-ot. De itt ne vedd figyelembe a maradványértéket. Ennyi.

Talán meg kellene beszélni az illeték és az ÁFA kérdését is.

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Következő

Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég

cron