Adófórum

Adózási és számviteli információk

számla dátuma

Számlázás

számla dátuma

HozzászólásSzerző: viharfelhő » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok,

szerintetek mit kell tenni abban az esetben, ha áruértékesítésnél a számla dátuma 1 nappal előbbre esik mint a teljesítés dátuma. Van erre valahol törvényi hivatkozás, és  mit kell tenni?

El lehet fogadni, vagy inkább visszaküldeni? Az APEH beleköthet?

Előre is köszi: Emi

viharfelhő
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

számla dátuma

HozzászólásSzerző: markne » szer. okt. 31, 2007 8:13 am

 

Szia, Emi!

Én is találkoztam ilyennel abban az esetben, mikor szállításra már a teljesítést megelőző napon előkészítették az árut, és a számlát is hozzá, és azonnali készpénzfizetéssel történt a kiegyenlítés.

Nem gondoltam arra, hogy hogy ebből valamilyen probléma adódhat, mert az ÁFA szempontjából a teljesítés napja a mérvadó, egyéb  vele kapcsolatos teendőket tekintve szintén nem látok arra okot, hogy  valaki bele tudjon kötni. Nem emlékszem, hogy találkoztam volna olyan előírással, amely szerint nem lehet a számlát a teljesítés előtt kiállítani. Én csak annak tudtam be, hogy számítógépes program nem enged előre dátumozni.

Persze kíváncsian várom a fórumozók véleményét én is. Hátha van más tapasztalata valakinek.

 Üdv: Rózsa

markne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

számla dátuma

HozzászólásSzerző: validitas » szer. okt. 31, 2007 8:54 am

Sziasztok!

Így van, a teljesítés napjánál nem az a lényeges,hogy mikor szállították el az árut, hanem hogy a birtokába, tulajdonába került-e, a termék feletti rendelkezési jogot megszerezte-e. Ha kp. fizetett, akkor aznap, amikor kifizette, a tulajdonába került , így a teljesítés is azonos kell legyen a számla kiállítás, ill. kiegyenlítés napjával. 

A kérdésben szereplő eset nem tudom, miről szól, de szerintem egy napon nem múlik az élet, az APEH sem köthet bele.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

számla dátuma

HozzászólásSzerző: stamasi » szer. okt. 31, 2007 8:55 am

Sziasztok, Szia Emi!

A teljesítés időpontja lehet a számla dátumával megegyező, vagy egy annál korábbi dátum.

Adózási szempontból mindig a teljesítés időpontja számít.

A teljesítés időpontja tehát megelőzheti a számla kiállításának a dátumát. De ez csak az átutalásos számlákra igaz, hiszen a készpénzes fizetésnek a lényege az, hogy a vevő jön, átveszi a terméket, és fizet. Itt a teljesítés napja értelemszerűen egybeesik a számla dátumával.

Üsv.: Szilvi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

számla dátuma

HozzászólásSzerző: khater » szer. okt. 31, 2007 9:04 am

Szia Szilvi!

Az Emi fordított esetet kérdezett, előbb van a számla mint a teljesítés.

Üdv. Zsóc.

khater
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

számla dátuma

HozzászólásSzerző: stamasi » szer. okt. 31, 2007 9:26 am

Szia Zsoc!

Igen, értettem, hogy mit kérdezett. Egy nappal előbb van a számla dátuma, mint a teljesítés dátuma. Mit láttál ezzel ellentétesnek a válaszomban?

Üdv.: Szilvi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

számla dátuma

HozzászólásSzerző: M.Éva » szer. okt. 31, 2007 9:40 am

Sziasztok! A számla dátuma lehet korábbi mint a teljesítés, adózás szempontjából a teljesítés a mérvadó. Ilyen helyzetek a folyamatos teljesítésű számlák, függetlenül attól, hogy később fizetett kp, vagy átutalásos lesz a fizetés módja.A kérdésben szereplő - áru kiszállításkor a számlát is viszik, a teljesítés az áru átadásának a napja, amelyet a szállítólevél 1 példánya igazol.Nem hiszem,hogy az APEH belekötne ebbe, mert szerintem ez így szabályos. Üdv: Éva
M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

számla dátuma

HozzászólásSzerző: khater » szer. okt. 31, 2007 10:42 am

Szia Szilvi.

Bocsika, nem kötekedni akartam, lehet, hogy lélekben és fejben én már szabin vagyok, de én most is úgy látom, hogy azt írtad a teljesítés lehet a számlázás dátumával azonos, vagy előtte lévő napon. Ez a klasszikus eset, először teljesítek, majd kiállítom a számlát. A kérdés arra irányult, számlázhatok e a teljesítés előtt?

Vagy megint nem jól értek valamit???

Mindenkinek jó hétvégét.

Üdv. Zsóc. 

khater
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

számla dátuma

HozzászólásSzerző: madora100 » szer. okt. 31, 2007 11:08 am

A folyamatos teljesítésű számla esete más dolog. Ott valóban korábbi a számla kelte, mint a teljesítési dátum. A nem folyamatos teljesítésű számlán azonban nem lehet korábbi a számla dátuma, mint a teljesítés dátuma. Ha mégis, az csak figyelmetlenségen múlik. Hiszen minden számlázó program azt a számlakiállítási dátumot viszi a számlára, amely dátumot a belépéskor megadnak a számítógépen! Ha a teljesítés előtt számlázunk folyamatos teljesítésű, vagy azzal azonosan kezelendő (pl.bérleti díj) tételt, akkor az előleg bekérőnek számít.(nem előlegnek, mert ott pedig  a pénzügyi teljesítés napjával, vagy azt követően állítom ki a számlát a pénzügyi teljesítést véve teljeítési határidőnek. Adóügyi szempontból a kérdező esetében valóban nincs gond, mert az áfa a helyén van, de az én szememben a teljesítés időpontja előtti napot tartalmazó dátum szembetűnő és nem helyénvaló.

A kérdező persze emiatt ne küldje vissza az egyébként szabályos számláját, de beszélje meg a számlakibocsátójával, hogy számlát az esemény bekövetkeztének napjával, vagy azt követő dátummal lehet  kiállítani (ha a valós események irányát követjük) , a folyamatos teljesítésű, vagy azzal egyenértékűnek kezelendő számlák kivételével.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Következő

Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég