Adófórum

Adózási és számviteli információk

Számla tartalmi eleme - áfaérték

Számlázás

Számla tartalmi eleme - áfaérték

HozzászólásSzerző: erdoapolas » pén. okt. 19, 2007 6:46 am

Szia Mari!

Az átutalásos számlára ha felül azt írom 20%, akkor alul is 20%-ot kellene írnom. Vagy írjam mindkét helyre a 16,67%-ot, ha jól értelmezem a lényeg az, hogy egyformának kell lenni.

És mit lehet valyon azzal a számlával tenni, amit a boltban vásárláskor én kapok, és azon különbözően van írva. Ezért kit vonnak felelősségre, átnéztem a bejövő számlákat, szinte mind különbözően van írva. Marcsi

Ui.( Anit már régóta figyelem, és az ébredésben mindig megelőz)

erdoapolas
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Számla tartalmi eleme - áfaérték

HozzászólásSzerző: kohnmari » pén. okt. 19, 2007 8:49 am

Szia Marcsi!

Itt az egyszerűsitett (készpénzfizetési) számláról volt szó, ott kell írni alul-felül a 16,67 %-ot. Átutalásos számlánál a számla részletezésnél a nettó érték szerepel egységárban és összesen is, az áfa kulcs ennél 20 %, mert a nettóra 20 %-kal számoljuk az áfát. Szerintem azzal a számlával, amit mi kapunk, sok mindent nem tudunk csinálni, azért arra nem mondhatja az APEH, hogy nem hiteles.

A büntetési tételen nagyon meglepődtem, ahogy Rózsa írja, sok-sok 100 ezer Ft. Egy másik fórumon olvastam, hogy egy vállalkozó (illetve a meghatalmazottja) elfelejtette beadni egy tanulóról a 1041-est, de a 0708-ason jelentette és a járulékot is megfizették, 100 ezer Ft-os büntetést kapott, s az APEH szerint ezért a súlyos hibáért ez méltányos, mert ennek a mulasztási bírság tétele 30 ezer Ft-tól 1,5 millió Ft-ig terjed (bár azt hiszem, hogy egy ilyen eset mindenkivel előfordulhat).

Üdv. Mari

kohnmari
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Számla tartalmi eleme - áfaérték

HozzászólásSzerző: cirmy » csüt. dec. 17, 2009 12:58 pm

EHHEZ MIT SZÓLTOK??? MERT ÉN MÁR SZÓHOZ SEM JUTOK!!!

 

KÉRDÉS: 

Tisztelt Adóhivatal!

 

Az utóbbi időben a könyvelők között kialakult egy különböző értelmezés a készpénzes számlák áfa tartalmának a feltüntetésével kapcsolatosan. Sajnálatos módon a forgalomban lévő készpénzes számla tömbök nyomtatványai nem egységesek.

Vannak olyan készpénzes számla nyomtatványok, amelyen a következő megfogalmazás szerepel az áfára vonatkozóan:

Ø      a számla felső részében: „Értéke mely …….% ÁFA-t tartalmaz”,

Ø      a számla alsó részében: „A számla végösszege ……. % általános forgalmi adót tartalmaz".

Másik féle számlanyomtatvány:

Ø      a számla felső részében: „Értéke mely …….% ÁFA-t tartalmaz”,

Ø      a számla alsó részében: „Az áthárított adó százalékértéke: ……%”

  1. variáció alapján, illetve az Áfa tv. 176. § (2) bekezdése részletezi, hogy mi az eltérés a tv. 169. § -tól, az i) pontban megjelölt helyett az alkalmazott adómértéknek megfelelő, a 83. & szerint meghatározott százalékérték feltüntetése kötelező azzal, hogy egyúttal a j) pontban megjelölt adat nem tüntethető fel. A júliusi tv. változása szerint a 83. § a) a 82. § (1) bekezdésében  említett adómérték esetében  20% (visszafelé számított adó) mind a kettő rovatba.
  2. variácó alapján a felső rovatba a visszafelé számított adót (20%), az alsó részbe az adó százalékértékét – ami 25% - kell feltüntetni? Ami viszont az áfa tv. 176. §-val nincs összhangban.

Az 1. számú számla áfa rovatának jelölése így megfelelő-e, illetve a 2. számú számla változat esetén mi a megfelelő alkalmazási mód az áfa százalék feltüntetésére.

Amennyiben nem megfelelő helyen és értékben szerepel az áfa százaléka, áfa levonásra jogosító bizonylatnak minősül-e ezen készpénzfizetési számla?

Az APEH honlapján is jó lenne látni ezzel kapcsolatosan egy állásfoglalást, mielőtt túlságosan elszaporodnának a számla visszaküldözgetések az ügyfelek között.

Valamint, ha a nyomtatvány gyártói az engedélyt csak egy egységes szerkezetű és egységesen megfogalmazott rovatokkal rendelkező készpénzfizetési számlák előállítására kapnák meg – megelőzve ezeket a fogalmi zavarokat és annak az időtrabló értelmezését.

VÁLASZ: 

Tisztelt Ügyfelünk!

Hivatalunkhoz címzett e-mailben felvetett kérdésére az alábbi választ adom:

 Az általános forgalmi adóról szóló CXXVII. törvény (továbbiakban áfatörvény) 176. § (2) bekezdése alapján a számla egyszerűsített adattartalma azt jelenti, hogy az áfatörvény 169. §-ban felsorolt adatok közül az adó alapja helyett, az ellenérték adót is tartalmazó összegét, illetve az alkalmazott adó mértéke helyett az alkalmazott adómértéknek megfelelő százalékértéket kell feltüntetni azzal, hogy az áthárított adó összege nem tüntethető fel. Fentiekből következően készpénzes számla nyomtatványokon a számla felső részében amennyiben 25 %-os kulcs alá tartozó értékesítés történik - a jelenleg hatályos áfatörvény 82. § (1) bekezdése alapján 25 %-ot, a számla alsó részében az áfatörvény 83. § a) pontja szerinti 20 százalékértéket kell feltüntetni. A százalékérték alatt az áfatörvény vonatkozásában mindig az áfa összegét is tartalmazó (bruttó) összegből kiindulva felülről számolva - 25 %-os értékesítés esetén - 20 %-ot kell érteni.

Összefoglalva készpénzes számla kiállításakor a százalékérték feltüntetése a kötelező ami nem azonos az adó mértékével -, az adó mértékének feltüntetése viszont nem tiltott, csak az adó összege. Észrevételét továbbítjuk, hogy a jövőben a honlapunkon jelenjen meg a készpénzes számlák kiállítására vonatkozóan egy egységes állásfoglalás.

Kérem fenti tájékoztatásom szíves elfogadását.
Az Alkotmánybíróság 60/1992 (XI.17)AB határozatban rögzítettekkel összhangban tájékoztatom, hogy az előzőekben részletezettek szakmai véleménynek minősülnek, kötelező erővel nem bírnak.

Tisztelettel:
APEH Közép-dunántúli Regionális Igazgatóság Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási Főosztály

 

cirmy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Számla tartalmi eleme - áfaérték

HozzászólásSzerző: szedlacsek » csüt. dec. 17, 2009 1:18 pm

Könyörgöm! Akasszuk fel! De ne a királyokat, hanem a jogászokat!!!
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Számla tartalmi eleme - áfaérték

HozzászólásSzerző: adotanacs » csüt. dec. 17, 2009 1:27 pm

Köszönöm hogy ezt közzétetted. A készpénzes számlák 99%-át valóban igy állítják ki, sőt találkoztam Aninyomdai uton előállított számlával amelyen a kétféle kulcs van feltüntetve. Üdv. Ani

  

adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Számla tartalmi eleme - áfaérték

HozzászólásSzerző: cirmy » csüt. dec. 17, 2009 2:07 pm

Tudom, hogy így állítják ki, sőt még gyárilag van akinek bele is van nyomtatva az eltérő % a számlatömbjébe... én eddig mindig azért rágtam az ügyfelek fülét hogy egyformán a visszaszámított értéket írják rá az egyszerűsített számlára, aztán meg megláttam ezt az állásfoglalást... hát gondolhatjátok hogy mennyire felzaklatott... 
cirmy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Előző

Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég