Adófórum

Adózási és számviteli információk

Közvetitett szolgáltatás számlázása

Számlázás

Közvetitett szolgáltatás számlázása

HozzászólásSzerző: Balázs70 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Egy gazdasági társaság több tevékenységet is közvetit! Jelen esetben olyan szolgáltatást rendel meg másnak amelyet egy utazási irodán kersztül tud csak elérni. Hogy kell ezt továbbszámláznia (ismerve az utazási irodák speciális adózását) az utazási iroda számlájára rá keéll tennie az áfát, vagy nem?  Ugyanezzel az szj-vel kell továbbszámlázni vagy mással?

Balázs70
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Közvetitett szolgáltatás számlázása

HozzászólásSzerző: stamasi » pén. aug. 17, 2007 8:24 pm

Szia Balázs!

A közvetített szolgáltatás esetén a számlát változatlan formában szabad csak kiállítani, ez a lényeg. SZJ-szám, teljesítés időpont, megnevezés, mindennnek ugyannak kell lennie, egy kivétel van az pedig az ár, ha hasznot teszünk rá.

Pontosabban:

A közvetített szolgáltatás a gazdálkodó által saján nevében vásárolt és a harmadik személlyel (megrendelővel) kötött szerződés alapján, a szerződésben rögzített módon részben vagy egyészben, de változatlan formában továbbértékesített (továbbszámlázott) szolgáltatás.

A közvetített szolgáltatásnál a gazdálkodó vevője és nyújtója is a szolgáltatásnak, a gazdálkodó a vásárolt szolgáltatást részben vagy egészben közvetíti, úgy, hogy a megrendelővel kötött szerződésből a közvetítés lehetősége, a számlából a közvetítés ténye, vagyis az, hogy a gazdálkodó nemcsak a saját, hanem az általa vásárolt szolgáltatást is értékesíti változatlan formában, de nem feltétlenül változatlan áron, egyértelműen megállapítható.

Üdv.: Szilvi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Közvetitett szolgáltatás számlázása

HozzászólásSzerző: M.Éva » szomb. aug. 18, 2007 1:59 pm

Szia Balázs! Szerintem a teljesítés időpontja nem feltétlenül ugyanaz, az a két fél közötti ügyletre vonatkozik, én megvásárolhatok egy szolgáltatást úgy, hogy késöbb értékesítem, a lényeg a változatlan formában- kitételben van.

Üdv:Éva

M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Közvetitett szolgáltatás számlázása

HozzászólásSzerző: stamasi » szomb. aug. 18, 2007 9:00 pm

Szia Éva, szia Balázs!

A közvetített szolgáltatásnál a szolgáltatásközvetítés egyetlen polgárjogi szolgáltatást valósít meg, a közvetítő szolgáltatásnyújtásának időpontja megegyezik a szolgáltatás tényleges nyújtójának teljesítési időpontjával, és ekkor keletkezik adófizetési és számlakibocsátási kötelezettsége is.

Üdv.: Szilvi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Közvetitett szolgáltatás számlázása

HozzászólásSzerző: Balázs70 » vas. aug. 19, 2007 6:25 am

Köszönöm az információkat, azonban valami még felmerült bennem:

Bármilyen szolgálatást közvetithetek? Pl olyat is, amely nincs a cégünk tevékenységi körében? Mi a teendő akkor, ha pl. utazási irodától rendeljük meg a szolgáltatást és azt számlázzuk ki harmadik személy (cég) felé, van erre egyáltalán lehetőségünk? Az utazási iroda ugyanis speciális adózó (áfát sem kell feltuntetnie a az általa kiállított számlán). Nekünk gondolom erre nincs lehetőség (így rá kell tennünk az áfá-t)?

Balázs70
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Közvetitett szolgáltatás számlázása

HozzászólásSzerző: stamasi » vas. aug. 19, 2007 6:30 am

Szia Balázs!

Csak olyan szolgáltatást lehet közvetíteni, ami benne van a cég tevékenységi körében. Ha az a szolgáltatás áfa nélküli, akkor természetesen áfa nélkül kell továbbszámlázni.

Üdv.: Szilvi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Közvetitett szolgáltatás számlázása

HozzászólásSzerző: M.Éva » vas. aug. 19, 2007 8:05 am

Szia Szilvi! Te hogyan kezeled le a folyamatos szolgáltatás közvetítését? Ekkor a teljesítési idő megegyezik a fizetési határidővel, ami más nálam a szolgáltatás elsődleges igénybevevőjénél és más amikor továbbszámlázom.Szerintem elég az is, ha egy alaptevékenységhez kapcsolható dolog. Remek példa erre a bérlők felé kiszámlázott energia mérőóra leolvasás alapján, amelyhez az energia értékesítést nem kell felvenni a tevékenységi körhöz, és a közvetítés gyakorisága is a bérlővel kötött szerződés szerint megy.Nem tudok egyet érteni azzal a mondatoddal, hogy" a közvetített szolgáltatásnál a szolgáltatásközvetítés egyetlen polgájogí szolgáltatást valósít meg...." De nem állítom,hogy nincsen igazad, ha erre egy jogszabályi háttérrel hivatkoznál, én is szívesen tanulmányoznám, mert érint a dolog.Köszi: Éva
M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Közvetitett szolgáltatás számlázása

HozzászólásSzerző: stamasi » vas. aug. 19, 2007 5:04 pm

Szia Éva!

A tevékenységgel kapcsolatban, a "hagyományos" közvetített szolgáltatásnál (közüzemi díjak)a költségtérítés egy adott tevékenység következménye, tehát nyilván nem kell felvenni a tevékenységi körbe az energia szolgáltatását.

Másik fajta közvetített szolgáltatások lehetnek azon alvállalkozói teljesítmények, amelyek tárgya szolgáltatás. Itt azt kell figyelembe venni, hogy:

 a megrendelő a vállalkozóval, a vállalkozó az alvállalkozóval szerződik, az alvállalkozó a vállalkozónak szolgáltatás jellegű tevékenységet végez, a vállalkozó az alvállalkozó által számlázott szolgáltatást változatlan formában, esetlegesen saját teljesítményével együtt számlázza tovább a megrendelőnek.

Az áfa tv. 8 § 4. bekezdése alapján egyidejűleg teljesül a szolgáltatás igénybevétele és nyújtása a közvetítő részéről, amely azt jelenti, hogy a teljesítés időpontjának a beérkező számlában és a közvetített szolgáltatás kimenő számlájában meg kell egyeznie.

Üdv.: Szilvi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Közvetitett szolgáltatás számlázása

HozzászólásSzerző: Balázs70 » hétf. aug. 20, 2007 5:26 am

Szia Szilvi!

Köszönöm a tájékoztatást, de kíváncsi lennék az álláspontodra az alábbi két esetben is:

  1. Mi a helyzet abban az esetben, ha egy cég nyaralást szervez az alkalmazottai számára, úgy, hogy ő rendeli meg az utazási irodától a szállást, és az ehhez kapcsolódó szolgátatásoat (étkezés, bowling, stb.) Ezeket a szolgáltatásokat pedig a szállodai szolgáltatásról szóló hotelszámla teljesítási időpontjával továbbszámlázza az alkalmaozottakna, változatlan formában (tehát ugyanazon az áron ahogy a hotel a számlán szerepelteti)? A számlán természetesen feltünteti a közvetített szolgáltatás tényét (tehát ő csak szervezi és közvetíti a szolgáltatást).
  2. Mi a helyzet, akkor, ha a cég a magántelefonhasználatot megtérítteti az alkalmazottaival (tehát a telefonszolgáltató általi számla részletes listája alapján a magánbeszélgetéseket térítteti meg) abban a formáben, hogy a telefonszolgáltató számlájának teljesítési időpontjával számlázza tovább a kérdéses tételeket?

A fentiekben vázolt esetekben természetesen nincs a cég tevékenységében telefokommunikációs szolgáltatás és szállodai szolgáltatás sem, de a dolog életszerű, és használják is a cégek ezt a módszert, szerintem helyesen.

Az általam korábban említett megrendelő részére továbbszámlázandó szállodai idegenforgalmi kérdésben én azon a véleményen vagyok, hogy nem kell hozzá az hogy legyen ilyen tevékenység, tekintettel arra, hogy nem én végzem a szolgáltatást, én azt csak közvetítem. Álláspontod szerint ilyet akkor közvetíthetek, ha más tevékenységet (szolgáltatást, pl. tanácsadást) végzek a partnernek, és ezt a tételt kiegészíéstként a fő tevékenység áfa kulcsával (áfásan) számlázom tovább?

 

üdv

Balázs

Balázs70
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Közvetitett szolgáltatás számlázása

HozzászólásSzerző: stamasi » hétf. aug. 20, 2007 7:59 am

Szia Balázs!

Azt irtad, hogy "nem én végzem a szolgáltatást, én az csak közvetítem". Ez a megfogalmazás így nem helyes, mert ezt ismétlem minden hozzászólásomban, hogy közvetített szolgáltatásnál (mivel most ugye erről beszélünk) az áfa törvény 8. paragrafus 4. bekezdése szerint:

Ha az adóalany a szolgáltatásnyújtást a saját nevében, de más javára rendeli meg, úgy kell tekinteni mint aki (amely) ugyanannak a szolgáltatásnak az igénybevevője és a nyújtója is.

Mindkét esetben, amit írtál a tevékenységi körbe nem kell felvenni egyik szolgáltatási kört sem.

Mindkét esetben megvalósul az áfa tv. 8 par. 4. bekezdése.

Ugyanúgy kell továbbszámlázni a dolgozóknak a számlát, ahogy te kapod, változatlan formában,  teljesítés, ezekben az esetekben az összeg is ugyanaz, áfa ugyanaz (mentes az utazásnál, áfás a telefonnál), nem egy darab számla fog készülni, hanem minden dolgozónak ki kell állítani egy számlát, aki ezt a nyaralást igénybe veszi, a telefonszámlát is el kell osztani a dolgozók felé.

Üdv.: Szilvi

 

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am


Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég

cron