Adófórum

Adózási és számviteli információk

Ki nem számlázott telek értékesítés...

Számlázás

Ki nem számlázott telek értékesítés...

HozzászólásSzerző: Babcika84 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Egyik ismerősöm kért segítséget az alábbi problémával kapcsolatban:
Van egy Kft., amely készleten lévő telkét adás-vételi szerződéssel értékesített 2008.-ban (be is jegyezték az ingatlan-nyilvántartásba a földhivatalban). A szerződésben benne van, hogy pénzmozgás nem lesz. Hanem csereügylet lesz. A Kft. a társasházban kap egy lakást a telekért cserébe.
A könyvelő nem is kapott az adás-vételi szerződésből és számlázás se történt egyik részről sem.
Majd most áprilisban, a könyvelő kapott egy számlát idei évre kiállítva a telek értékesítés árbevételről és egy idei számlát a lakás vásárlásról.

A probléma ott kezdődik, hogy az idei számlákhoz hozzátűzött adás-vételi szerződés 2008. évi és arról szól, hogy nincs pénzmozgás, mert csere történik lakást kap a telekért... Most a két számla értéke mégis eltér... Mert x millió Ft a kiszámlázott telek értékesítés és y millió Ft a kiszámlázott telek vásárlás, mert nem lakást, hanem egy telket kapott érte...


Elképzelésem sincs, mit tehetne az ismerősöm... Önellenőrzést nem adhat be szerintem, mert a számlák 2014. éviek...

Sokat gondolkodtam...
Mikrogazdálkodó, így ha jól tudom, akkor mindent az idei könyvelésben kell javítania, nincs 3 oszlopos mérleg sem. Simán lekönyveli a bevétel és kiadást a két számláról (ami amúgy is idei teljesítéssel lett kiállítva), kivezeti a nyilvántartásokból az egyik telket, bevezeti az új telket.

Viszont mit csinál a 2008. évi adás-vételi szerződéssel? Mert ugye a tulajdonjog bejegyzésre került az ingatlan-nyilvántartásba a szerződés alapján.

Kérlek, segítsetek, mert én teljesen tanácstalan vagyok.


Köszönöm!
Babcika84
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:43 am

Ki nem számlázott telek értékesítés...

HozzászólásSzerző: ticus » hétf. ápr. 28, 2014 11:16 am

Szerintem a probléma ott kezdődik, hogy ha a telket 2008-ban értékesítették (most mindegy, hogy kapott-e érte pénzt vagy nem, de a tulajdonjog átruházásra került), akkor a telek-értékesítés számláját 2008. évi teljesítéssel kellett volna kiállítani.
Ehhez kapcsolódóan a telket az eszközei közül ki kellett volna vezetni. Az igaz,hogy az idei könyvelésben kell javítani, de az esetleges önellenőrzéseket el kell végezni.
A 2014-ben kapott telket 2014-ben kell állományba venni.
Ha a számlák értéke nem egyezik, akkor a különbözetet rendezni kell.
ticus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Ki nem számlázott telek értékesítés...

HozzászólásSzerző: Babcika84 » hétf. ápr. 28, 2014 1:29 pm

Köszönöm a segítséget!

A 2008. évi 5. havi ÁFA bevallást és a 29-es bevallást min önellenőrizheti meg az ismerősöm? Mert én nem találtam meg a NAV oldalán a 0865-ös és a 0829-es bevallásokat. :(



Babcika84
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:43 am

Ki nem számlázott telek értékesítés...

HozzászólásSzerző: ticus » hétf. ápr. 28, 2014 7:04 pm

Először nem számoltam utána, de tulajdonképpen a 2008.év tekintetében lejárt az 5 év, ezért már nem kell (nem lehet) önellenőrizni.
ticus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Ki nem számlázott telek értékesítés...

HozzászólásSzerző: Babcika84 » hétf. ápr. 28, 2014 7:14 pm

Köszi a választ.
Sokat segítettél.

Még egy olyan kérdésem lenne, hogy egy másik könyvelőtől megkérdezték mit kell tenni és azt mondta az a könyvelő, hogy az ÁFA részével amúgy se foglalkozzanak, mert a telek értékesítés ÁFA mentes...

Én úgy gondolom, hogy az ÁFA tv. 86. § k pontja szerint a telekértékesítés, ha építési telek, akkor nem ÁFA mentes, hanem ÁFÁ-s.

És ez már 2008.-ban is így volt.

Miért mondhatták neki szakemberek, hogy ÁFA mentesen számlázza ki? Van valami, amin én átsiklok és az építési telek értékesítése ÁFA mentes lenne?

Hozzáteszem, hogy lakóingatlan építéssel foglalkozik a társaság és azokat értékesíti (ÁFÁ-san). Ez egy kivételes eset volt, hogy csak magát egy építési telket értékesített.

Bocsi, hogy ennyit kérdezősködök.
Babcika84
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:43 am

Ki nem számlázott telek értékesítés...

HozzászólásSzerző: ticus » hétf. ápr. 28, 2014 8:17 pm

Az építési telek értékesítése szerintem sem ÁFA-mentes és az építési teleknek nem minősülő földterület értékesítése sem ÁFA-mentes, ha az adóalany az általános szabályok szerinti adózást választotta, melytől 5 évig nem térhet el.
ticus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Ki nem számlázott telek értékesítés...

HozzászólásSzerző: Babcika84 » hétf. ápr. 28, 2014 8:26 pm

Nagyon köszönöm a segítséged! :)
Babcika84
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:43 am


Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég

cron