Adófórum

Adózási és számviteli információk

Devizás számlán áfa feltüntetése forintban

Számlázás

Devizás számlán áfa feltüntetése forintban

HozzászólásSzerző: maattila » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves fórumozók!

2011 óta dolgozom fordító egyéni vállalkozóként, azonban csak most jutott a tudomásomra, hogy a devizában kiállított számlákon forintban is fel kell tüntetni az áfa összegét (annak ellenére, hogy az én esetemben ez mindig 0 Ft), valamint az aktuális átváltási árfolyamot is. Eddig nagyjából 30-40 ilyen számlát állítottam ki, de egyiken sem tüntettem fel ezeket. A kérdésem az lenne, hogy az megoldást jelent-e, ha az érintett számlákról helyesbítő számlákat állítok ki, amelyeken feltüntetem az áfa összegét forintban, illetve az árfolyamot is?

A válaszokat előre is köszönöm!

M. Attila
maattila
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Devizás számlán áfa feltüntetése forintban

HozzászólásSzerző: charlotte0831 » szomb. okt. 12, 2013 8:31 pm

Szia!
A számlán az áthárított adót(Áfát) forintban kifejezve akkor is fel kell tüntetni, ha az egyéb adatok külföldi pénznemben kifejezettek.

Kivéve, ha az áfa feltüntetését a törvény kizárja, ezek pedig a következők:
- adómentes termékértékesítés, szolgáltatás nyújtás (a számlán utalni kell konkrétan a jogszabályra)
- fordított adózás esetén, amikor adófizetésre a termék beszerzője, szolgáltatás igénybe vevője kötelezett( a számlán kötelező feltüntetni a "fordított adózás" kifejezést)
- alanyi adómentes minőségben jársz el,így olyan számlát bocsáthatsz ki, amelyben áthárított adó,vagy % érték nem szerepel

Vagyis,egyszerűbben leírva ha törvényi előírás miatt nem szerepel a számládon áfa összeg, százalék, nincs semmiféle teendőd.

A kérdésed másik részében, áfa tv.80.§ alapján, ha az adó alapja külföldi pénznemben kifejezett, a forintra történő átszámításnál alkalmazhatod,
a) belföldön pénzváltási engedéllyel rendelkező hitelintézet eladási árfolyamát
vagy
b) MNB árfolyamát, de ez utóbbi esetben T101E adat-és változásbejelentőn ezt előzetesen be kell jelentened.
Amikor az adott külföldi pénznemnek nincs a)pont szerinti jegyzése, akkor a külföldi pénznem vmely egységének euróban kifejezett értékét kell alapul venni, ez szintén bejelentés köteles adóhatóság felé.
charlotte0831
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

Devizás számlán áfa feltüntetése forintban

HozzászólásSzerző: M.Éva » pén. okt. 18, 2013 10:25 am

Kedves maattila!
Teljesen korrekt és jó választ kaptál...én csak azért szólok hozzá, mert arra gondoltam,azért kérdezted meg, mert nem érted, hogy ezt a tv. miért is írja elő...és egyszer áfa körössé is válhatsz ( ezt csak gondolom)...
Ennek csak 1 oka van, hogy a vevő csak annyi áfát vonhat le, amennyit áthárítottak reá.... és ez azonos azzal, amit a szállítója vallani fog.
Mivel nem tudjuk ki milyen árfolyamon számol...közölni kell a partnerrel hogy forintban mennyi az áfa, így biztos ugyanannyit vallanak be.
Miután a te számládban nincsen áfa tartalom, nem is kerül levonásra a partnernél, ezért nem kell közölnöd a te választott árfolyamodat.
Üdv:Éva
M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am


Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 35 vendég