Szia Böbe!
A válaszoddal szeretnék vitatkozni. Amikor pl. egy autót vásárolsz garanciával, a vételár kifizetésével elismered a teljesítést (az autót kifizeted). A garanciális időszak alatt lehet, hogy a teljes motorblokkot cserélni kell, mégsem lehet azt mondani, hogy eredetileg nem volt benne működő motor! Sajnos az autó adás-vételnél ezt a pénzügyi visszatartást még nem találták ki, az építőiparban is csak azért van, mert ott a vevő (megbízó) van diktáló pozícióban. Valószínűleg a gyakran eltűnő vállalkozások miatt lett ez így, akiken a garanciális javításokat már nem lehetett számon kérni.
De ettől függetlenül a teljesítés megtörténik, a hibák sokszor előre nem látható körülmények miatt alakulnak ki. Az eredeti teljesítés pedig elfogadott, aláírt, kiszámlázott követelés-kötelezettség (nem túlszámlázott teljesítés). Mint már említettem, az APEH biztos, hogy visszamenőleges módosítást nem fogadná el. A Megrendelő pedig nem pénzt tart vissza, hanem nem fizet ki egy számlatartozást, ami nem ugyan az.
Egyszóval én még mindig úgy gondolom, hogy ha az eredeti kivitelező helyett mással kell a javításokat elvégeztetni, akkor a javítás összegéről szóló számlát tovább kell számlázni az eredeti kivitelező felé. Ha ez kevesebb, mint a visszatartás, akkor a különbözetet ki kell fizetni, ha több, akkor meg be kell hajtani. A két összeget (követelés-kötelezettség) pedig kompenzáló levéllel kell összevezetni. Mint már említettem, a garanciális javításokról szóló számlát viszont a megrendelők nem állítják ki (szerintem teljesen szabálytalanul). Mi persze a vállalkozói oldalon állunk.
Üdvözlettel
Mogyoró