Oldal: 1 / 1

Illeték továbbszámlázása

HozzászólásElküldve: csüt. jan. 01, 1970 1:00 am
Szerző: erpe83
Sziasztok!

Illeték továbbszámlázásával kapcsolatban érdeklődnék két esetben.

1. eset: autóvásárlásra kerül sor. A tulajdonos már a beszerzésnél tudja, hogy az autót bérbe fogja adni. Gyakorlatilag a beszerzést is a bérbevevő intézi. A vagyonszerzési illetéket is ő szándékozik megfizetni, amelyet aztán úgy rendezne, hogy továbbszámlázza a tulajdonosnak (pénzügyi rendezés pedig kompenzálással menne a bérleti díjjal szemben).

Kérdés: megteheti-e a bérbevevő a továbbszámlázást anélkül, hogy az autó a nevére kerüljön?


2. eset: egy társaság üzemeltetésre bérbe vesz tárgyi eszközt. Az üzemeltetés hatósági engedély köteles és az engedélyt határozott időre adják ki. Most az engedély lejár, az üzemeltető beadja a hatósághoz az engedélykérelmet, amelynek illetéke van.

Kérdés: az üzemeltető továbbszámlázhatja-e az illetéket a tulajdonos felé? Az engedély az üzemeltető nevére szól és az abban foglaltak őt illetik.

Köszi

Illeték továbbszámlázása

HozzászólásElküldve: szomb. feb. 16, 2013 8:39 pm
Szerző: palmika
Nekem az a véleményem, hogy a gépkocsi esetén tulajdonosnak kell megfizetni az illetéket,az ő nevében más eljárhat, de akkor sem úgy, hogy továbbszámlázza az illetéket.
Csak egy példa,ha megbízok valakit a kocsi szervizelésével és vizsgáztatásával, az NKH illeték akkor is az én nevemre szól, mivel a kocsi az enyém ésmellette egyszrelési számla is lesz.

2. mivel az ő nevére szól, és őt jogosítja fel az üzemeltetésre, használatra, szerintem nincs hely tovább számlázásnak, mert a tulaj nem tudja hasznosítani az engedélyt.

Szerintem az engedély költségviselője az aki az engedély által jogosult használni valamit, valamilyen tevékenységet végezni.

Illeték továbbszámlázása

HozzászólásElküldve: vas. feb. 17, 2013 4:57 pm
Szerző: palmika
A tulajdonos milyen jogcímen könyveli? Az ő tevékenységéhez nem szükséges ez az engedély ő csak bérbe ad.
Más lenne a helyzet, ha a tulaj intézné a dolgokat és továbbszámlázná, az ok.
Ha én bérbe adok egy tgk-t és arra árufuvarozói engedély kell, akkor azt a bérlő nevére kell kiállítani, nekem semmi közöm az ő engedélyéhez, viszont a műszaki vizsgáztatás az én költségem a bérbeadás alatt is, mert az én tgk-m. De ezt tovább számlázhatom, mert a bérlő érdekében merült fel, ha a szerződés úgy rendelkezik.
Bár jó lenne tudni, milyen eszközről és tevékenységről van szó...

Illeték továbbszámlázása

HozzászólásElküldve: vas. feb. 17, 2013 5:05 pm
Szerző: zspotorke
Véleményem szerint a vagyonszerzési illeték a vagyont szerzőt (és nem a használót) terheli.

A második esetben valóban a szerződést kell vizsgálni olyan szempontból,hogy hogyan adja át üzemeltetésre a tárgyi eszközt a bérbeadó. Ha a szerződés úgy szól, hogy üzemképes állapotban adja, akkor a szükséges engedélyek költségviselője a bérbeadó. Az is kérdés lehet esetlegesen, -szerződéstől függetlenül- hogy jogszerű-e a bérbeadás oly módon, hogy az üzemeltetéshez szükséges engedélyek beszerzése illetőleg ezen engedélyek költségeinek viselése az üzemeltető feladata. Arra gondolok, hogy nem rendeli -e valamely jogszabály a tulajdonos feladatául a kérdéses engedély megszerzését. (Az egy másik kérdés, hogy a költségeket a bérbeadó érvényesíti a bérleti díjban)

Illeték továbbszámlázása

HozzászólásElküldve: vas. feb. 17, 2013 5:09 pm
Szerző: zspotorke
Palmika!

Sztem a példád azért sánta egy kicsit, mert az árufuvarozói engedély úgy gondolom tevékenységi engedély és nem üzemeltetési engedély. De tényleg jobb lenne, ha konkrétabb lenne a kérdés, mert így csak beszélgetünk általánosságban.

Illeték továbbszámlázása

HozzászólásElküldve: vas. feb. 17, 2013 8:07 pm
Szerző: palmika
Mivel a betétlapot a rendszámra adják ki, így a bérelt eszközhöz kapcsolódik, ezáltal üzemeltetheti az adott eszközt, mint nem sajátszámlás árufuvarozásban résztvevő eszközt.