Adófórum

Adózási és számviteli információk

sztornózás

Számlázás

sztornózás

HozzászólásSzerző: maattila85 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves fórumozók!

Fordító egyéni vállalkozó vagyok. Legnagyobb megrendelőm egy közösségen belüli cég, aki önszámlázást folytat. Minden hónap végén elküldni nekem az abban a hónapban végzett munkáim után a számlát.
Korábban azt a tanácsot kaptam, hogy a megrendelő által küldött számla mellett állítsak ki saját magamnak is egy számlát ugyanarról az összegről minden alkalommal, mert nem biztos, hogy a megrendelőét elfogadja a NAV.
Most a jogszabályok olvasása közben fedeztem fel, hogy a megrendelő is kiállíthat számlát (áfa tv. 161. § (1)).
Mit tehetek ebben az esetben? Stornózzam le az összes általam ennek a megrendelőnek kiállított számlát?

Köszönöm a segítséget!
maattila85
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:36 am

sztornózás

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » szer. dec. 19, 2012 7:40 pm

Szia!
Egyes cégeknél bevett gyakorlat, hogy ők állítják ki a számlát a vállalkozó helyett, ha rendelkeznek a vállalkozótól erre vonatkozó nyilatkozattal. Így tesznek biztosítótársaságok, a Szerencsejáték Zrt, meg több más cég is.

Nagyon buta tanácsot kaptál, így van, az összes általad kiállított számlát sztornózni kellene. Ha ellenőrzést kapsz, és bekérik számlatömbjeidet is, és látják benne az éles számlákat, akkor arra adóhiányt állapíthatnak meg. Azt javaslom ezt tedd rendbe minél előbb.
A könyvelőd mit szól hozzá?
tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

sztornózás

HozzászólásSzerző: maattila85 » szer. dec. 19, 2012 7:51 pm

Nincsen könyvelőm, de ezt a tanácsot egy "számvitelben jártas" személytől kaptam.
Egy másik kérdésem a stornózzál kapcsolatban, hogy a tavalyi évben (2011) is kiállítottam 4 ilyen számlát. A számlázóprogramom ezeket is mai dátummal tudja csak stornózni. Ez nem fog gondot okozni? A bevételi könyvelésemben egyébként a megrendelő által küldött számla sorszámát tüntettem fel, tehát ott az általam kiállítottak nem szerepelnek.
maattila85
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:36 am

sztornózás

HozzászólásSzerző: palmika » szer. dec. 19, 2012 8:17 pm

Bevált szokás külföldi cégeknél az önszámlázás, ahogy azt Te hívod. A magyar jogszabályok alapján a köztetek lévő szerződésben benne kell lenni, hogy ő állítja ki a számlát. Ha erre nem hatalmaztad fel, akkor jól tetted, hogy számláztál, sőt el is kell juttatni hozzá a számlát, akár kell neki akár nem. És ebben az esetben én csak teljesítés igazolásnak kezelném ezeket a külföldi számlákat.
Volt ilyen tapasztalatunk Dán, és Spanyol céggel, és volt ellenőrzésünk is, nem volt problémánk. Nem volt a szerződésünkbe foglalva.

"161. § (1) A számla kibocsátásában meghatalmazottként akár a termék beszerzője, szolgáltatás igénybevevője, akár harmadik személy eljárhat.

(2) A meghatalmazást írásba kell foglalni. "
palmika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

sztornózás

HozzászólásSzerző: maattila85 » szer. dec. 19, 2012 8:31 pm

Sajnos itt nem ez a helyzet. A mi szerződésünkben szerepel, hogy a megrendelő fogja kiállítani a számlákat (self-billing).
maattila85
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:36 am

sztornózás

HozzászólásSzerző: palmika » szer. dec. 19, 2012 8:43 pm

Akkor egyértelmű, storno. Írj egy feljegyzést, hogy törvényi értelmezési hiba miatt lett kiállítva és most sztornózod hivatkozva a törvény és a szerződés megfelelő pontjára.
palmika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

sztornózás

HozzászólásSzerző: Stefani1 » csüt. dec. 20, 2012 11:34 am

Egy rövid megjegyzés: Amennyiben a rendelkezésedre állnak az eredeti példányok, azaz nem küldted tovább a megrendelő felé akkor nem okozhat problémát az utólagos stornírozás, mivel minden példány nálad lelhető fel.
Javaslom én is a Palmika által vázolt "feljegyzés, emlékeztető" írását.
A nehezebbik része akkor lenne, ha az eredeti példányokat elküldted volna a megrendelő felé, hiszen akkor neki lehetősége volt (lett volna) ezeket a számlákat is elszámolni.
Stefi



Stefani1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

sztornózás

HozzászólásSzerző: maattila85 » csüt. dec. 20, 2012 11:41 am

Köszönöm a válaszokat!

Még két kérdés:
1. A sztornózást úgy csináljam, hogy a számlázóprogramommal kiállítok egy-egy stornószámlát, amelyen ugyanazok a tételek szerepelnek mint a sztornózni kívánt számlán, csak mínuszos előjellel, vagy inkább úgy, hogy a már kinyomtatott számlákra kézzel ráírom, hogy storno és az általatok javasolt feljegyzést?

2. 2011-es számlákat is sztornózhatok?
maattila85
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:36 am

sztornózás

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » csüt. dec. 20, 2012 12:00 pm

1. A sztornózást úgy csináljam, hogy a számlázóprogramommal kiállítok egy-egy stornószámlát, amelyen ugyanazok a tételek szerepelnek mint a sztornózni kívánt számlán, csak mínuszos előjellel, vagy inkább úgy, hogy a már kinyomtatott számlákra kézzel ráírom, hogy storno és az általatok javasolt feljegyzést?- a számlázóprogramban készíted, remélhetőleg van ilyen funkciója a programnak, így automatikusan beadja a hivatkozott számlát amelyet érvényteleníteni akarsz, meg a további adatokat is, étékadatokat mínusz előjellel.

2. 2011-es számlákat is sztornózhatok?- nem ismerem a programod lehetőségeit, hogy előző évi számlára automatikusan tud-e hivatkozni, ha nem, kézzel kell az adatokat bepötyögnöd. AZ ÉRVÉNYTELENÍTENI KÍVÁNT SZÁMLA SZÁMÁT FELTÉTLENÜL ÍRD RÁ! A megjegyzés rovatba pedig az okot is nyugodtan bejegyezheted, mi az oka a sztornónak, duplaság miatt, megrendelő jogosult a szlát kiállítani, vagy valami hasonló. A megjegyzés rovat az 1. pontra is vonatkozik, ott felvezetheted az okot.
tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am


Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég