Adófórum

Adózási és számviteli információk

zöldséges áruszámlája

Számlázás

zöldséges áruszámlája

HozzászólásSzerző: tepimail » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok! Egyik ügyfelem alakított egy Kft.-t zöldséges bolt nyitására, bejelentkezett áfa kör alá. Hogyan fogja elszámolni a piacon vásárolt áru beszerzését, ha nem kap róla számlát mert őstermelőtől vásárol? Milyen bizonylatot kell kapnia? Hogyan működik az áfa elszámolása? Tud nekem ebben valaki segíteni?

köszönettel tepimail
tepimail
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

zöldséges áruszámlája

HozzászólásSzerző: Bakosné » szomb. ápr. 21, 2012 10:59 am

Felvásárlási jegy? Nem tudom, hogy ez hogyan működik, de valami rémlik, hogy ilyen is van.Talán válaszol valaki aki otthon van a témában.
Márti
Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

zöldséges áruszámlája

HozzászólásSzerző: tepimail » szomb. ápr. 21, 2012 11:20 am

Igen, a felvásárlási jegy nekem is rémlik, de hogy azt ki állítja ki, hogyan néz ki, mi a tartalma és hogy kompenzációs felár létezik-e még? Ki fizeti kinek, és áfa bevallást hogyan befolyásolja? Hát kellene a konkrét segítség. Köszönöm Márti, hogy rám pillantottál.
tepimail
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

zöldséges áruszámlája

HozzászólásSzerző: Bakosné » szomb. ápr. 21, 2012 11:44 am

Nagyon szivesen, de sajnos nem jelentettem segítséget...
Márti
Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

zöldséges áruszámlája

HozzászólásSzerző: garbo50 » szomb. ápr. 21, 2012 7:56 pm

Az őstermelőnek érvényes őstermelői igazolvánnyal ( betétlappal) kell rendelkeznie, adószáma van. A piacon számla, illetve nyugtaadásra kötelezett. A kft-nak a havi 1208-on jelenteni kell. 2012-től csak a bemutatott érvényesített betétlap bemutatása esetén nem kell a kifizetett összegből adóelőleget vonni.
Amennyiben kompenzációs felár alkalmazását választotta a 101-esen ( az őstermelő) akkor a kft ( zöldségboltos) állítja ki a felvásárlási jegyet ( szigorú számadású nyomtatvány - a kft-nél lévő ) Van 12 %-os és 7 %-os komp felár ( előző növényterm- utóbbi állatteny.- és ezek termékei pl tojás)

Az áfa bevallásban külön soron, 72-73,kell szerepeltetni.
garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

zöldséges áruszámlája

HozzászólásSzerző: nagyne_karola » hétf. ápr. 23, 2012 8:01 am

Szia Garbo5o!

Válaszodban látom pl- ként a tojást, az egyszerű őstermelőre a tojás termelésre vonatkozóan van valamilyen egyéb előirás, vagy csak ősterm.igazolvány, és pl. nyugtaadás.
nagyne_karola
 
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

zöldséges áruszámlája

HozzászólásSzerző: tepimail » hétf. ápr. 23, 2012 10:23 am

Szia garbo50!

Jól értem, hogy ha a Kft. a piacon olyan őstermelőtől vásárol akinek nincs érvényes betétlapja akkor ott helyben, a piacon elkészítem a 1208-as bevalláshoz és a szja előleg levonáshoz szükséges nyilatkozatokat, felveszem a személyes adatait, az szja előleget levonom és igazolást adok róla?

Ha van betétlapja és adószáma, illetve számlát vagy nyugtát kapok, akkor is jelentenem kell a 1208-ason?

Ha választotta a komp felárat, amit a beadott 101-es nyomtatvánnyal igazol is, akkor én készítem el neki a felvásárlási jegyet, kifizetem és a saját jegyem alapján az Áfa bevallásban visszaigénylem?

Lehet, hogy félreértettem valamit? Ne haragudj nem egyértelmű számomra amit írtál, illetve ha jól értettem akkor minimum bérszámfejtőt kell küldenem az áruért a piacra és nem a vállalkozót. A vállalkozó csak a zöldségekhez ért!

köszönöm ha válaszolsz, tepimail
tepimail
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

zöldséges áruszámlája

HozzászólásSzerző: garbo50 » hétf. ápr. 23, 2012 11:19 am

Szia tepimail!

Igen jól értetted,de ez nem új dolog, ha vállalkozó őstermelőtől vásárol, ugyanúgy számlát kell kapnia, vagy ha az őstermelő kompenzációs felár alkalmazására bejelentkezett akkor a vevője állítja ki a felvásárlási jegyet.( nyugta nem elég, ezt biztosan tudod, ez alapján, mint költség nem érvényesíthető)

Az adatszolgáltatási kötelezettség sem új, mert a 08-ason eddig is jelenteni kellett az őstermelőtől történő vásárlást, de 2011-ig elég volt, ha feltüntette az őstermelői számot- illetve a felvásárlási jegy, számla tartalmazta azokat az adatokat, melyek a 08-ashoz elegendőek voltak.
2012-től némi szígorítás történt:- idézem:

http://www.apeh.hu/magyar_oldalak/regiok/deldunantul/aktualis/ostermelo.html

Nem kell adóelőleget megállapítania és levonnia a kifizetőnek, ha egyéni vállalkozó vagy őstermelő magánszemély részére teljesít kifizetést feltéve, ha
- az egyéni vállalkozó ezen bevételéről kiállított bizonylatán feltünteti az egyéni vállalkozói jogállását bizonyító közokirat számát;
- az őstermelő magánszemély legkésőbb a kifizetéskor bemutatja az adóévre hitelesített értékesítési betétlapját, illetve
- ha a családi gazdálkodó (gazdálkodó családtagja) bemutatja az e jogállását igazoló okiratát.
Amennyiben a családi gazdálkodónak nem minősülő őstermelők nem rendelkeznek hitelesített betétlappal nem mentesülnek az adóelőleg levonása alól. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a kifizető felé történő első értékesítést megelőzően célszerű hitelesíttetni az adóévre az értékesítési betétlapot, mivel annak hiányában a kifizető köteles a magánszemélytől adóelőleget levonni."

A vállalkozónak sok más egyébhez is érteni kellene,-:))) hogyan állít ki akkor számlát például, ha csak a zöldségekhez ért?- hogyan vezeti a szigorú számadásu bizonylatok nyilvántartását, hogy csak ezt a kettőt emeljem ki, van még egy pár feladata a zöldség ismereten kívül.

Remélem érthetően írtam?

Üdv. garbo50







garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

zöldséges áruszámlája

HozzászólásSzerző: garbo50 » hétf. ápr. 23, 2012 11:24 am

A tojás termelésre vonatkozó szabályokat nem ismerem, bár nagy vonalakban, amit hírekben hallani tudom hogy vannak új előírások, a tyúkok tartásával kapcsolatban, ha erre gondoltál. Ezeknek agrároldalakon tudsz esetleg utána nézni, de ez már inkább az ezzel foglalkozó kompetenciája:)))- nem igazán könyvelői feladat.
garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

zöldséges áruszámlája

HozzászólásSzerző: tepimail » hétf. ápr. 23, 2012 1:04 pm

Igen, teljesen érthető voltál. Eddig nem könyveltem zöldségest és nem gondoltam, hogy az őstermelők így működnek. Nagyon köszönöm a segítséged, most már legalább tudom merre induljak.

üdv:tepimail
tepimail
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am


Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 13 vendég