Adófórum

Adózási és számviteli információk

Eladási ár lehet-e kevesebb mint a beszerzési ár?

Számlázás

Eladási ár lehet-e kevesebb mint a beszerzési ár?

HozzászólásSzerző: Kovatsne » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Azt olvastam az agrárpiaci rendtartásról szóló törvény magyarázó szövegében, hogy a beszerzési ár alatti értékesítés ütközik a (1996.évi LVII.tv.) tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló jogszabályi rendelkezésekkel.

A számviteli törvény 47.§-a pedig csak a beszerzési ár fogalmáról ír. De itt nem említi, hogy az eladási ár lehet-e ennél kevesebb. Pl. A szavatossági határidő lejárta előtt lévő termékek értékesítésénél.

Szeretném megkérdezni, tud-e valaki arról, hogy a fenti 1996.évi LVII.tv., vagy a számviteli tv. ír-e a beszerzési ár és az eladási ár közötti kapcsolatról, vagy meghatározzák-e a nagyságrendbeli különbségeket.

Üdvözlettel: Mariann 

Kovatsne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Eladási ár lehet-e kevesebb mint a beszerzési ár?

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » pén. máj. 11, 2007 9:51 am

Hiába keresem a konkrét szöveget a hivatkozott törvényben, amit erre lehet vonatkoztatni, az a következőt mondja:

21.§ h) Tilos a versenytársaknak az érintett piacról való kiszorítására vagy a piacra lépésük akadályozására alkalmas, nem a versenytársakéhoz viszonyított nagyobb hatékonyságon alapuló, túlzottan alacsony árakat alkalmazni;

Való igaz, hogy ez a megfogalmazás a dömpingárat tiltja, aminek egyik formája, hogy az eladási ár alacsonyabb a beszerzési árnál. ttehát az Apr. tv. magyarázata igaz. Ugyanakkor, ha a szavatossági idő lejárta előtti áru árcsökkentéséről van szó (a hátralevő időnek és a várható minőségnek megfelelő mértékben), az nyilvánvalóan nem meríti ki ezt a törvényi megfogalmazást. Ez a típusú árcsökkentés egy teljesen racionális piaci magatartás, különösen, ha az ilyen készletet megfelelő, a vásárlót tájékoztató jelöléssel látják el, pl az akciós címként felhívják a figyelmet a közelgő lejárati időre.

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Eladási ár lehet-e kevesebb mint a beszerzési ár?

HozzászólásSzerző: Kovatsne » pén. máj. 11, 2007 10:33 am

Kedves Varga Anikó!

Köszönöm a válaszodat. Az a magyarázó szöveg amit én írtam az agrárpiaci tv. 29.§.(6) bekezdése után van. Legalábbis én a CD Jogtárból nyomtattam ki ezt a szöveget.

Az amire Te hivatkoztál a 21.§.(h) bekezdése szintén ebben a törvényben van? Ugyanis az a rész Nekem számozott, és az szerepel nálam, hogy hatályon kívül van helyezve.

Még azt szeretném megkérdezni, hogy a racionális piaci magatartásról az akkor is igaz, ha pl. naptárok évközi eladásáról van szó? (Tehát amikor nem kelendő egy áru és azért adják olcsóbban,)

Kovatsne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Eladási ár lehet-e kevesebb mint a beszerzési ár?

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » pén. máj. 11, 2007 4:33 pm

Nem az agrárpiaci, hanem a tisztességtelen gazdasági versenyről szóló 1996. évi LVII. tv. 21.§. h) bekezdését idéztem.

A kérdésedre: abszolút. Tulajdonképpen arról van szó, hogy "a naptár nem kelendő" egyben azt is jelenti, hogy az idő múlása megváltoztatta a piaci környezetet, így az ár lecsökkenése a piac változásának következménye. A kereskedőnek ebben az esetben elvitathatatlan érdeke, hogy amíg reménye van bármennyi bevétel realizálására, addig az ár lefelé módosításával szerezze meg a vevőt. 

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Eladási ár lehet-e kevesebb mint a beszerzési ár?

HozzászólásSzerző: Kovatsne » pén. máj. 11, 2007 5:54 pm

Szia Anikó!

Ne haragudj, hogy félreértettem a válaszodat, pedig a kérdésem is a tisztességtelen gazdasági versenyről szóló törvénnyel volt kapcsolatban. Éppen többféle dolgot intéztem egyszerre.

Köszönöm, hogy említetted ezt a §-t, mert ez a törvény legalább 120 oldalas, és még nem sikerült átrágnom magam rajta.

Üdvözlettel: Mariann

 

Kovatsne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Eladási ár lehet-e kevesebb mint a beszerzési ár?

HozzászólásSzerző: madora100 » pén. máj. 11, 2007 9:33 pm

Mariann!

Ha egy termék feleslegessé vált (pld. nem kelendő), vagy veszített az értékéből, akkor azokra a termékekre értékvesztést kell elszámolni. Ez egyben azt is jelenti, hogy a beszerzési áránál alacsonyabb áron fogod azt értékesíteni. Ezzel nem vétesz a tisztességtelen gazdasági versenyt szabályozó törvény ellen.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Eladási ár lehet-e kevesebb mint a beszerzési ár?

HozzászólásSzerző: Napraforgó » szomb. máj. 12, 2007 9:09 pm

Szia Mariann! Egyetértek Madorával! 

Egyszerű példa: Betárolok/beszerzek gyümölcsöt ősszel 100,-Ft/kg áron, mert úgy gondolom tavasszal 150,-Ft/kg eladási ár várható. Bejön az import 80,-Ft/kg áron. Mit tehetek, vagy "eladom" a kereslet-kínálati áron, vagy "rámrohad" ...

Szerintem a "szavatossági időn belüli"  értékesítés akár alacsonyabb áron is, lehet ngyon megalapozott  pozitív döntés. Üd: Napraforgó

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég