Mi tiltja azt, hogy fizetési mód készpénz legyen, ha a felek így állapodtak meg? Lehetne a fiz. mód csekk, kompenzáció vagy akár utánvét, bankkártya, ahogy a partnerek megegyeznek, semmiféle okirat hamisítás nem történik, nem kizárólag átutalás létezik. Ne vicceljünk már!
Attól, hogy fizetési módként készpénz van megjelölve, nem törvényszerű, hogy a számla kiállításkor a készpénzt is át kell adni, a fizetési határidőt is a szerződő felek szabadon állapítják meg. Ha EGYSZERŰSÍTETT KÉSZPÉNZFIZETÉSI SZÁMLA lenne, ott egyértelmű, hogy a szla kiállításával egy időben térítik meg készpénzben az ellenértéket.
Ami viszont valószínűleg nem helyes, hogy nem az áfa tv 58. §-ának megfelelően történik a számla kiállítása, ahogy az 1. válaszoló leírta (fiz. hat= áfa szerinti telj.).
A készpénz átvételét dokumentálni kell valahogy, ha van bev ptár. biz. tömb, azt lehet/kell használni.
"Utólag megírassam a számla keltére a bevételi pt.bizonylatot?"- miért kellene a számla keltére? Azt írod, hogy 8 napos fizetési határidőben állapodtak meg. Mihez képest 8 nap? Számla keltétől számított 8 nap? Ha nem adja át a pénzt a számla kiállításakor (miért is tenné ha van rá 8 napja?), nem tud mit bevételezni a pénztárba. Tehát amikor a pénz átadására sor kerül, ill. került, annak a napnak kell szerepelnie a bevételi pénztárbizonylaton.
Egyébként bérbeadás esetén általában a hónap egy meghatározott napját szokták rendszerint kitűzni határidőként, pl előre vagy utólag esedékes a bérleti díj minden hónap 10. napján. Persze lehet úgy is, hogy a számla kiállításától számított x napon belül, csak akkor a számlát kiállítani nem „hasraütésszerűen amikor éppen eszembe jut" kell kiállítani, hanem következetesen. Jó ha készül írásbeli szerződés, ha pedig létezik, az abban leírtaknak megfelelően kell számlázni, és persze fizetni is.
üdv:Nelly