Adófórum

Adózási és számviteli információk

Euro vagy Forint?

Számlázás

Euro vagy Forint?

HozzászólásSzerző: hbrigitta79 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Mostanába egyre több üzleti partnerünk akar euroba számlázni. Kérdésem, hogy köteles vagyok-e ilyen számlát elfogadni? Könyvelésben rögzíthetem-e forintba azon az árfolyamon amivel a bank számol a kiegyenlítéskor? (forintszámláról fizetem, és a bankszámlán is forintba jelenik meg az összeg) Kérhetem-e szállítótól, hogy a saját gyakorlatával ellentétben forintban számlázzon?

Köszi Brigi

hbrigitta79
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Euro vagy Forint?

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. aug. 30, 2010 2:12 pm

Szia Brigi!

A valutanem kettőtök megegyezésén múlik. Ha a partneretek ragaszkodik az euróhoz, akkor vagy beleegyeztek, vagy másik partnert kerestek helyette, vagy sikerül vele úgy megállapodni, hogy mégis Ft-ban legyen a számlázás. Persze erre nem mindegyik cég hajlandó.

Ha devizában számláz a partner, akkor is köteles az áfát Ft-ban feltüntetni. És az áfában te is csak azt érvényesítheted levonhatóként, azonban a számlát a főkönyvi könyvelésbe a számviteli politikátokban szereplő árfolyamon (vagy MNB vagy pénzintézet közép) kell. Ily módon persze áfa-alapként és áfaként is más összeg lesz áfa-tv.szerint, ill. számviteli tv. szerint. Ezért szükséges ún. technikai számlák használata, árf. különbözet könyvelése.

Kiegyenlítése a devizás számának, ha Ft-ot terhel a bank, akkor azzal a Ft-összeggel könyveled a szállítóra, és nyilván árf.különbözet (nyereség vagy veszteség) lesz, amit szintén könyvelni kell.

Egy jó cikk ezzel kapcsolatban:

http://www.adoforum.hu/cikk/50289/pelda-egy-devizas-szamla-afajara

 

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Euro vagy Forint?

HozzászólásSzerző: Bakosné » hétf. aug. 30, 2010 6:05 pm

Ezt már kitárgyaltuk itt egyszer, a lényege az volt, hogy a szerződésnek is abban a pénznemben kell lennie, mint ahogy fizetni akar a vevő. Ha nem így van, a szerződést módosítani kell.

Márti

Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am


Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég

cron