Adófórum

Adózási és számviteli információk

Őstermelő vagy egyéni vállalkozó

Számlázás

Őstermelő vagy egyéni vállalkozó

HozzászólásSzerző: Tí-Mea » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!!

Segítségetek szeretném kérni, egy lehet, hogy túl egyszerű kérdésben, de nekem fejtörést okoz. Mezőgazdasági cégnél vagyok könyvelő, és havonta jelentjük az APEH felé a 1008-on a mezőgazdasági őstermelőknek felvásárlási jegy, vagy számla alapján kifizetett összegeket. Most van egy (nem 7-es adószámos magánszemély) vállalkozó, akitől repcét vásároltunk számla alapján. Megadta az őstermelői igazolvány számát, regisztrációs számát... Azt mondja, őstermelőként fog adózni utána. Lehetséges ez vállalkozói adószámmal? 

Tí-Mea
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Őstermelő vagy egyéni vállalkozó

HozzászólásSzerző: bbabi » hétf. aug. 09, 2010 2:12 pm

Ha nem áfa alany, akkor ő nem is állíthat ki felétek számlát mint őstermelő, hanem nektek kell felvásárlási jegyet kiadni neki. Az egyéni vállalkozás mellett lehet őstermelő is, (persze két adószáma nem lehet) . Ha áfa alany akkor áfa-s számlát kell kiállítania, mert gondolom akkor őstermelőként is áfa alany.
bbabi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Őstermelő vagy egyéni vállalkozó

HozzászólásSzerző: Tí-Mea » hétf. aug. 09, 2010 4:31 pm

Bocsi, lehet, hogy nem voltam egyértelmű. ÁFA alany az említett emberke, mert 2-es az adószámának közepe, és vállalkozói adószáma van (nem 7-es adószámos magánszemély). Így áfás számlát állított ki, idáig nincs is vele problémám. Csak azt nem tudom, hogy jelentenem kell-e a 1008-on mint mezőgazdasági őstermelőnek kifizetett összeget...?? 
Tí-Mea
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Őstermelő vagy egyéni vállalkozó

HozzászólásSzerző: tucsok35 » hétf. aug. 09, 2010 5:28 pm

Szia TÍ-Mea!

Nem kell jelentened, mert csak a felvásárlási jegyet jelented. Vitatkoznék az előttem szólüval, mert az őstermelő is állíthat ki számlát....

De a Mi esetünkben a 1008as bevallásra vonatkozott a kérdés - a válasz pedig egyértelműen NEM kell bevallani rajta

tucsok35
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Őstermelő vagy egyéni vállalkozó

HozzászólásSzerző: bbabi » hétf. aug. 09, 2010 6:46 pm

Én sem azt mondtam, hogy nem állíthat ki számlát, hanem hogy: ha nem áfa alany akkor áfa alany felé nem állíthat ki számlát, mert akkor felv.jegy kell. Szerintem nem vezettem félre senkit. Egyébként nem kell jelenteni a 1008-on.
bbabi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Őstermelő vagy egyéni vállalkozó

HozzászólásSzerző: kohnmari » kedd aug. 10, 2010 5:05 am

Miből gondoljátok, hogy csak a felvásárlási jegyes értékesítést kell a 1008-ason feltüntetni? A kitöltési útmutató 453-456. sorok: "az átalányadót alkalmazó, mezőgazdasági őstermelőnek minősülő, valamint a mezőgazdasági őstermelőkre vonatkozó szabályok szerint adózó magánszemélynek e tevékenységére tekintettel kifizetett öszegek és levont adóelőleg. A kifizetőknek akkor kell ezeket a sorokat kitöltenie, ha a mezőgazdasági őstermelők, a regisztrált mezőgazdasági termelő magánszemélyek, valamint a családi gazdálkodónak, családi gazdaságban közreműködőnek minősülő magánszemély és nem foglalkoztatottként közreműködő családtagja részére (továbbiakban: őstermelő) őstermelői tevékenységük ellenértékeként fizet ki ellenértéket."

kohnmari
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Őstermelő vagy egyéni vállalkozó

HozzászólásSzerző: Tí-Mea » kedd aug. 10, 2010 5:18 am

Köszi a válaszokat, de akkor még mindig nem tudom, hogy kell-e jelenteni a 1008-on??

 

Tí-Mea
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Őstermelő vagy egyéni vállalkozó

HozzászólásSzerző: garbo50 » kedd aug. 10, 2010 5:44 am

Abból tudod eldönteni, hogy melyik tevékenységhez számolja el, hogy az őstermelőként kiállított számlán nem szerepelhet az egyéni vállalkozó nyilvántartási száma, ezen az őstermelői igazolvány és regisztrációs szám szerepel helyette. Sőt, ha van van külön telephelye, mint őstermelőnek, ezen a számlán ennek kell rajta lennie.
Egyetértve #kohnmari válaszával, ő jelezte, idézve a kitöltésit is meggyőzésként, jelenteni kell, ha a számla a fentieknek megfelel.
#bbabi: ha nem áfa alany akkor áfa alany felé nem állíthat ki számlát, mert akkor felv.jegy kell, ez így nem igaz, mert a számla és felvásárlási jegy kiállítási feltétele között nem ez a mérvadó, hanem a kompenzációs felárra való bejelentkezés. Ennek a leírása az áfa tv-ben fehéren-  feketén benne van.
garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Őstermelő vagy egyéni vállalkozó

HozzászólásSzerző: Tí-Mea » kedd aug. 10, 2010 5:52 am

Köszönöm a részletes választ, nagyon sokat segítettél!!!

 

Tí-Mea
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am


Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég

cron