Adófórum

Adózási és számviteli információk

fogyaszt.értesitő szla helyett?

Számlázás

fogyaszt.értesitő szla helyett?

HozzászólásSzerző: gariv » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Abban szeretném a segítségeteket kérni, hogy egy  társasházban társasház kezelő cég ad fogyasztási értesítőt /Közös ktg, készenléti dij-hőveszteség elsz. egyéni fogyasztási kötelezettség-fogy ért. szerint, ilyen tételek szerepelnek az értesítőn/ ezt kell az üzletnek  kifizetnie.   Kérésemre, hogy kellene a  közüzemi díjakról ÁFÁ-s szla. azt mondta, hogy mint  társasház kezelő  ilyet tud csak kiállítani.

Az üzlet bérbe van adva, / ÁFÁ-s kft. az üzlet tulajdonosa/ hogyan könyvelhetem el  ktg.et ÁFÁ-san, mert hát ezt közvetített szolgáltatásként tovább fogom számlázni a bérlőnek. A társasház kezelő egy neten fenntlévő több társasház ügyeit intéző cég.

Köszi előre is, ha valakinek van ötlete, vagy hallott ilyesmiről.

 Évi

gariv
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

fogyaszt.értesitő szla helyett?

HozzászólásSzerző: gyorkosolga » szer. júl. 14, 2010 1:29 pm

Szia Éva!

A társasházak általában nem áfa-alanyok,ezért áfá-san nem is számlázhatnak. Az alábbi számviteli kérdés-felelet talán segít a válaszban ami a 2003.évi CXXXIII.törvény a társasházakról 24.§.alapján írodott:

 

24/2004. Számviteli kérdés  Társasházunk közgyűlésén problémaként merült fel, hogy kell-e a közös költségről számlát kapnia a tulajdonosnak, illetve nem tudjuk, mi a teendő, ha a tulajdonos bérbe adja a társasházban levő tulajdonát, de a bérlő (a tulajdonossal kötött megállapodása ellenére) nem fizeti a közös költséget.

A társasház a tulajdonostársak közössége, az általa viselt név alatt feladata az épület(ek) fenntartása és a közös tulajdonnal kapcsolatos üzemeltetési ügyek intézése.A közös költség a közgyűlés által jóváhagyott társasházi költségvetés szerinti tárgyévi tervezett összes költségnek jellemzően a tulajdoni hányadok arányában megállapított - az egyes tulajdonosokat terhelő - időarányos befizetése - a tulajdonosok részéről - és bevételként történő elszámolása a társasháznál. A befizetés alapbizonylata a közgyűlési határozat, a befizetés könyvelésének konkrét bizonylata az átutalási megbízás, csekken történő fizetésnél a csekk, illetve a házipénztárba készpénzzel történő fizetésnél a bevételi pénztárbizonylat. A társasház nevére érkező számlák szerinti beszerzéseket, költségeket a társasháznál számolják el, azok fedezetét a közgyűlésen elfogadott költségvetésben kellett megtervezni, azokat továbbszámlázni nem kell (nem is lehet) a tulajdonosoknak, mivel a közös költségként befizetett összegekkel azok terheit ők már megfizették.A tulajdonos és a bérlő közötti kapcsolathoz a társasháznak közvetlenül sem jogi, sem pénzügyi vonatkozásban nincs köze, az a tulajdonos és a bérlő közötti megállapodás tárgyát képezi.

Rendelkezhet úgy a tulajdonos a bérlővel kötött szerződésben, hogy a bérlő a közös költséget a társasháznak fizesse. Ebből azonban nem következhet más, mint az, hogy ha a bérlő (a tulajdonossal kötött megállapodása ellenére) nem fizeti a közös költséget, akkor a tartozás behajtására a tulajdonost kell felszólítani. A társasházi közös költség megfizetésére a tulajdonos kötelezett, és ha a be nem fizetett közös költség (hátralék) a hat hónapi közös költségnek megfelelő összeget meghaladja, a tulajdon jelzáloggal terhelhető.[2003. évi CXXXIII. törvény 24. § (2) c)]

Megoldás lehet, hogy a mérőket a bérlők nevére írják, és így közvetlenül a szolgáltatótól kerül számlázásra a fogyasztás a bérlő részére.

Üdv. Olga

gyorkosolga
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

fogyaszt.értesitő szla helyett?

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szer. júl. 14, 2010 1:32 pm

Szia Évi! Az ilyen felmülő költségeket, ha "külön terheled a bérlőre", akkor is a bérleti díj ÁFÁ-jának sorsát osztja.  Az ingatlanbérbeadás alapból mentes, kivéve, ha kértétek a bérbeadásra az ÁFA körösséget. Tehát, ha a bérleti díjat ÁFÁ-san számlázzátok, akkor a bérlettel kapcsolatos un. járulékos költségek is 25% ÁFÁ-san számlázandók ki.

Nekem van két társasházzal dolgom ingatlanok tekintetében, az egyik és másik telejsen más eljárást követ. Az egyik társasház a közgyűlés jóváhagyásával un. tárh.ház üzemeltetésre külső vállalkozóval szerződött, s a közös költségeken kívüli díjakat ez az üzemeltető cég rendesen ÁFÁ-san számlázza (fűtés, víz, stb.) , a közös költség kiterhelő értesítés alapján azonban a társasháznak fizetendő a közösktsg és felújítási alap. 

Nem tudom pontosan, hogy az a társasház kezelő cég, milyen szolgáltatást teljesít, de szerintem az ami tényleg közös költség (közös helyiségekre eső költség, amit a tulajdonosok tulajdonuk m2, vagy valamilyen arányban kötelesek megtéríteni), azt csak a társasház kérheti be, és ő valóban csak terhelési értesítés, vagy valamilyen nem számlának minősülő értesítés alapján.

Üdv. 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

fogyaszt.értesitő szla helyett?

HozzászólásSzerző: gariv » csüt. júl. 15, 2010 6:03 am

Sziasztok!

Köszi a válaszokat. Mindenféleképpen nekem Áfásan kell kiszámláznom a bérlő felé a közüzemi díjakat.

Ezt értem, csak az nem világos, hogy ebben a "Fogyasztási értesítőben" nemcsak a közös ktg, hanem készenléti díj - hőveszteség, és egyéni fogyasztási kötelezettség ,  - ami nem más mint a fűtés, és hogy tudjanak fürdeni - van kiszámázva ÁFA nélkül.

Mi van a megkapott közüzemi szolgáltatók számláján lévő ÁFÁ-val. Ha társasház üzemeltető  nem vonhatja le akkor nekem a bruttó összeget kiszámlázza ÁFA nélkül. . Én pedig a bérbeadás miatt ÁFÁ-san számlázhatom tovább.  Kinél jelentkezik a levonható ÁFa?  A társasház üzemeltető  adószáma alapján Áfa körös.

 Köszi: Évi

 

gariv
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

fogyaszt.értesitő szla helyett?

HozzászólásSzerző: melcsi62 » pén. júl. 16, 2010 12:27 pm

Szia!  Szerintem az üzemeltető nem terhelhetné a közös költséget a saját neve alatt, a t.házi határozat alapján (pld. felmerült tényleges ktsg+10%, vagy valamivel növelten) számlázhat közvetlenül a t.házi tulajdonosok felé, neki ez egy vállalkozási tevékenysége, amiről megállapodott a társasházzal és a tulajdonosokkal .., s mint üzemeltető nyilván számláz a társasháznak is, azt, ami  közös tulajdon után felmerülő üzemeltetési ktsg.. s ami aztán része a társasház által bekért közös költségnek. 

Én a helyedben felhívnám őket.. 

  / Én négy évvel ezelőtt vívtam harcot az egyik Bp-i társasházzal, mert ők meg minden hónapban ÁFÁ-s számlán küldték a közös költségeket..  egy csomó állásfoglalást össze kellett szednem, a tv-en kívül, hogy meggyőzzem őket, hogy a társasház a társasházi tulajdonosnak nem adhat ÁFA felszámításos számlát, sőt számlát sem..  nagy nehezen elfogadták az érveket, azonkívül, hogy a tv. alapján nekik ezt tudni kellett volna, s mivel a társasházban bank és más jogiszemélyek is tulajdonnal rendelkeznek, s "közös" volt a víz, a fűtés, stb... hát nekik nem tetszett, hogy az ingatlan rezsijéből nem vonhatják le az ÁFÁ-t, stb. Ügyvédet, adótanácsadót fogadtak és a végén a társasház üzemeltetésével egy külső KFT-t vel kötöttek szerződést (T.házi határozat és minden tulajdonos és üzemeltető között szerződés) Az üzemeltető ÁFA felszámításos számlákat küld, a társasház pedig küldi a közös ktsg és felújítási alap fizetési kötelezettségre vonatkozó értesítését, az áram fogyasztás az szerződéses az ELMÜ-vel./

Üdv.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron