Adófórum

Adózási és számviteli információk

reprezentációs adó

Számlázás

reprezentációs adó

HozzászólásSzerző: kovnebeva » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

A cég akinek könyvelek tudományos ülések szervezésével foglalkozik, a gyógyszergyártókat meghivja, hogy a legujabb gyógyszereiket mutassák be, ezért ők fizetnek elég nagy pénzeket a cégemnek. ez természetesen árbevétel, költségként pedig leirom a szállást, ebédet stb. szerintem ez után nem kell repiadót fizetni, mert vállalkozással kapcsolatos költség. ha pogácsát , kolát , üditőt tesz fel az asztalra, az után már megfizeti a repiadót, szerintem azt sem kellene, mert az is hozzátartozik a konferenciához. jó e ez igy szerintetek? én arra gondoltam, hogy a hallgatóság orvosok, stb, akik nem fizetnek, és ők is esznek pogácsát, üditőt stb, ezért fizeti a repiadót, de honnan lehet azt különválasztani, hogy egyik pogácsát a fizető vendég ette, a másikat meg a hallgató, nagyon hülyén fogalmazok, mert én sem értem igazán, hogy miért fizet az ügyfelem, kérlek segitsetek, mert most lesz apeh ellenőrzés, és nem szeretném rosszul csinálni köszönettel 

Éva

kovnebeva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

reprezentációs adó

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » hétf. júl. 12, 2010 8:42 am

Szia Éva !

Véletlenül a számlázásba került a kérdésed, de talán észreveszik a kedves fórumozók és segítenek. A kérdés szerintem az szja és TAO tv-t érinti.

Üdv: K.JUdit

Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

reprezentációs adó

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » hétf. júl. 12, 2010 11:02 am

Szia Éva !

A céged csak a lebonyolítással foglalkozik, amelyet a gyógyszergyártó "rendel meg " nála ?

Ha igen, akkor szerintem az árban benne van az étkezés, melyet úgy is kellene étkezéssel kiszámlázni. Annak eldöntése, hogy repi e , a gyógyszergyártó feladata, mert akkor ő nyújtja ezt a szolgáltatást és ő adózik utána. Ha jól értelmezem...

K.Judit

Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

reprezentációs adó

HozzászólásSzerző: kovnebeva » hétf. júl. 12, 2010 1:00 pm

EZ A CÉG VALÓBAN SZERVEZ KONFERENCIÁT, Ő KISZÁMLÁZ A GYÓGYSZERGYÁRTÓKNAK, AKIK ELMENNEK BEMUTATNI AZ UJ TERMÉKEIKET ÉS A SZÁMLÁT UGY ÁLLITJA KI, HOGY "TUDOMÁNYOS ÜLÉS LEBONYOLITÁSÁBAN VALÓ RÉSZVÉTEL DIJA PL: 75 000 FT. EZT NEKI KIFIZETIK, Ő MEG HOZZA A KÖLTSÉGSZÁMLÁKAT, SZÁLLÁS, EBÉD VACSORA, KOLA, KÁVÉ STB. GONDOLOM EZ A TEVÉKENYSÉGGEL KAPCSOLATOS KÖLTÉGNEK SZÁMIT, LEKONYVELEM AZ 5521-RE, / EZ IGY JÓ?/, DE Ő BEFIZET BIZONYOS DOLGOK POGÁCSA ÜDITŐ STB, AMIT  Ő GONDOL, REPI ADÓT, ÉS  MÁR NEKEM UGY, HOZZZA, MERT EZT AZ ORVOSOK, AKIK HALLGATJÁK, AZOK ESZIK MEG, BÁR NEM TUDOM, HOGYAN TUDJA KÜLÖNVÁLASZTANI A FOGYASZTÁST, LÉNYEG, HOGY REPIADÓ VAN, DE SZERINTEM NEM KELLENE, MI A VÉLEMÉNYED? A SZÁMLÁZÁSON MÁR NEM TUDUNK VÁLTOZTATNI, MERT ÉVEK ÓTA IGY MENT KI ÉS MOSTMÁR  VÉGELSZÁMOL. KOSZI A VÁLASZT 

ÉVA

 

 

kovnebeva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

reprezentációs adó

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » hétf. júl. 12, 2010 1:36 pm

Fejvajkarós a kérdés !

Gyakran előfordul, hogy a szervezők úgy hirdetik meg a rendezvényt, hogy az étkezéssel kapcsolatos juttatás utáni közterheket átvállalják, erre azonban a törvény nem ad lehetõséget. Amennyiben a részvételi díj az étkezés költségeit is tartalmazza, akkor annak értéke után a magánszemély részvételi költségeit viselõ kifizetõt, munkáltatót terhelik a közterhek. Lehetõsége van a konferencia szervezõjének természetesen arra is, hogy a konferencián megjelenteket vendégül lássa. Ebben az esetben a részvételi díj értelemszerűen nem tartalmazhatja az étkezés költségeit, azt ingyenesen kell a rendező kifizetőnek nyújtania. Amennyiben vendéglátásról (ingyenes juttatásról) van szó, akkor ez reprezentációnak minősül, hiszen a szakmai rendezvény reprezentációs eseménynek számít.

 

A bizonylatok tartalmától függõ adójogi helyzetek a következõk:

 

a) Ha a konferencia szervezője megtérítteti a megrendelővel a természetbeni juttatásnak minősülő tételeket, akkor az adózás rendjéről szóló törvény alapján a bizonylatot (adott esetben a számlát) úgy kell kiállítania, hogy az az adó alapjának, az adó összegének, a mentességnek megállapítására, ellenőrzésére alkalmas legyen.

 

b) Ha a konferencia szervezője nem a számlában tünteti fel az adóköteles természetbeni juttatás értékét, hanem ezt egyéb módon hozza a megrendelő tudomására (vonatkozó szerződés, ajánlat tartalma, erre vonatkozó külön igazolás stb.), akkor a megrendelő ezt a szokásos piaci ár adózó által kialakított egyéb módszerének tekintheti, és ez alapján teljesíti adókötelezettségét.

 

c) Ha a természetbeni juttatás a konferenciát szervező által a magánszemélynek (az üzleti partnere képviselőjének) nyújtott reprezentációnak minősül (azt nem térítteti meg a megrendelővel), akkor természetesen ezt a számlán külön nem kell feltüntetni, mivel ekkor az adókötelezettség is a konferenciát szervezőt terheli.

 

Az Szja-törvény 69. §-ának (10) bekezdése tartalmazza a reprezentáció és az üzleti ajándék fogalmát.

 

Mint az a fogalom meghatározásból is következik, a magánszemély akkor részesülhet reprezentációban, ha az a törvényben meghatározott esemény alkalmával történik. A törvényi feltételeknek megfelelő esemény lehet többek között a szakmai rendezvény is. Itt fontos tudni, hogy reprezentáció esetén nemcsak a részvevők (vendégek) vendéglátása minősül reprezentációnak, hanem a vendéglátó kifizető képviseletében megjelenteké is. Addig azonban, míg a rendezvényen részt vevő vendégek esetleges szállás- és utazási költsége is reprezentációnak minősülhet, a rendező kifizető alkalmazottai utazására és szállására fordított összeget a jövedelem számításánál figyelmen kívül kell hagyni, mivel az érintettek hivatali, üzleti utazáson vesznek részt.

Nem ritka ilyen alkalmakkor az úgynevezett „szóró ajándékok” juttatása sem (toll, jegyzettömb). Az üzleti ajándék juttatása nem kötődik semmilyen alkalomhoz, ennél az adózási kategóriánál kizárólag az a feltétel, hogy üzleti partner kapja. Tekintettel az üzleti ajándék fogalom meghatározására, üzleti ajándékban a vendéglátóval munkavégzésre irányuló jogviszonyban álló (a személyesen közreműködő tag is idesorolandó) magánszemély üzleti ajándékot nem kaphat.

 

Reprezentáció és/vagy üzleti ajándékozás adókötelezettségével összefüggésben a Szja-törvény bevételhez/létszámhoz és értékhatárhoz köti az e címen elszámolt költség köztehermentes részét.

 

Az Szja-törvény szerint a reprezentáció és az üzleti ajándékozás természetbeni juttatásnak minősül, azonban meghatározott értékig a reprezentáció és a 10 ezer forint egyedi értéket meg nem haladó üzleti ajándék értéke után nem kell az adót megfizetni.

 

Forrás:ADÓ SZAKLAP

Ezt a cikket találtam.

Remélem más is hozzászól.....

 

K.Judit

 

 

 

Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

reprezentációs adó

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » szer. szept. 29, 2010 1:31 pm

Kedves Judit,

nem tudod véletlenül, honnan van az idézet? Köszönöm, Anikó

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 20 vendég