Adófórum

Adózási és számviteli információk

Valuta árfolyam

Számlázás

Valuta árfolyam

HozzászólásSzerző: tulunger1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Fórumozók!

Szeretnék segitséget kérni az alábbi problémám megoldásában. Az egyik ügyfelem élősertés nagykereskedelemmel foglalkozik. Euróban vásárolja fel az élő sertést és euróban adja tovább belföldön.Kötött egy olyan szerződést az értékesitő céggel, /aki belföldi/, hogy 261.20 euró egységáron veszi meg tőle a sertéseket, ez a szerződés áprilistól-decemberig szól. Tehát nem a napi árfolyamon vásárolja fel, hanem ezen a leszerződött áron. Tovább pedig napi árfolyamon adja el.Abban segitsetek,hogy lehetséges-e vagy csak a minenkori MNB napi közép árfolyamon vásárolhat. Kérnék szépen ezzel kapcsolatosan valami jogszabály helyet is. Nagy forgalmu a cég nem szeretnék tévedni.

Köszönettel:

Julika.

 

 

 

tulunger1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Valuta árfolyam

HozzászólásSzerző: Napraforgó » szer. máj. 26, 2010 3:46 pm

Szia Julika!

Szerintem az átvételi ár/számla árfolyam és ennek  könyvelése 2 különbőző dolog. Hogy milyen árban egyeztek meg a partnerek, az ez esetben számodra lényegtelen. Ha az MNB árfolyamot választottad, akkor azon könyveled. Például: a számla értéke 1.500 EUR, akkor ha a teljesítéskori számla készítésének napján érvényes MNB árf.280,-Ft, akkor a főkönyvbe 420.000,-Ft kerül (ha a devizát is tudod vezetni, akkor oda természetesen 1.500,-EUR).

Nem tudom érthető-e? Üdv:Napraforgó

Ui:javítottam: átvételi ár/árfolyam......  továbbá számla készítésének napján érvényes MNB árfolyam

 

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Valuta árfolyam

HozzászólásSzerző: tulunger1 » csüt. máj. 27, 2010 1:10 am

Szia Napraforgó!

Köszönöm a válaszod, de leirnám,hogy hogyan bonyolódik nálam a kérdéses számlázás és könyvelés.Szóval, felvásároljuk az élő sertést kamiononként, megkapom a számlát 24.ooo,- euróról és ezt a szállitó leszámlázza felém 261,20 Ft. árfolyamon, mert így szerződtek le, ez ugye 6.268.800.- ft. bruttó számla értéke /ez a beérkező számlám/ minden szállitást áprilistól decemberig ezen az árfolyamon számláz nekem. Én csak így tudom lekönyvelni, természetesen valutában. Aztán tovább eladom napi valauta árfolyamon számolva belföldön. MNB árfolyamot választottam, Továbbra is az a kérdésem,hogy ezen a rögzitett áron kapom a beérkező számlát és nekem is ezen kell könyvelnem, mert akkor nem lesz egyezőség velük. Vagy szerinted mi a megoldás? Köthetnek e az ügyfelek ilyen szerződést egyáltalán, vagy kötve vagyunk a napi árfolyamhoz. Már minden ilyen idevágó törvényt elolvastam,de nem jutottam a megoldáshoz.

Köszönöm előre is segitségedet.

Julika

 

 

tulunger1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Valuta árfolyam

HozzászólásSzerző: lovag2009 » kedd jún. 29, 2010 8:51 am

Szia Julika!

Légyszi pontosítani, hogy a szállítótól beérkező számládat EUR-ban állították-e ki, vagy HUF-ban. Ha HUF-ról szól a számla, akkor a kötelezettséged HUF-ban merül fel. Azt miért könyveled devizában is? A szállítódnak forinttal tartozól. Az EUR-s szerződés csak a számla ellenőrzéséhez szükséges szerintem.

Amennyiben a szállítód EUR-ban állítja ki a számlát, akkor a kötelezettséged EUR-ban merül fel. A könyvelésed a választott árfolyamon kell, hogy történjen forintban. A szállítód köteles feltüntetni a számlán a adót forintban (Áfa tv. 172.§), csak ezt az összeget igényelheted vissza, még akkor is, ha a saját választott árfolyamod szerint az áfatartalom eltér ettől. Ebben az esetben nem is értem, hogy miért van rögzítve az árfolyam a szerződésben.

 

lovag2009
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am


Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 16 vendég