Győzött a készpénzfizetés
2009. március 12. 15:19 (x)
A 2009. március 10-ei Magyar Közlönyben hirdették ki a 250 ezer forint feletti készpénzfizetéseket korlátozó rendelkezést hatályon kívül helyező 2009. évi V. törvényt. A törvény a napi készpénz záróállomány mértékét felvitte 2 százalékra, a vendéglátásban eltörölte a napi standolási kötelezettséget – az adóhatóságot pedig kötelezte a kiszabott bírságok visszafizetésére.
A törvény rendelkezése szerint nincs helye mulasztási bírság kiszabásának ha a bankszámlanyitásra kötelezett adózók között megkötött ügyletek vonatkozásában az ügyleti ellenérték megfizetése 2009. február 1. és e törvény hatálybalépésének napja közötti időszakban 250 ezer forint összeget meghaladóan bankjegy (érme) átadásával történt. Ez alapján tehát 2009. január 1 - január 31-e közötti időszakban élt a készpénzfizetési korlátozás – február 1-től azonban már nem.
E törvény módosítja a Számviteli törvény 14.§/9/ bekezdését, amely a napi készpénz záró állomány maximális mértékéről rendelkezik. Ezt a mértéket az eddigi 1,2%-ról felvitték 2%-ra. Az alap változatlanul az éves összes bevétel.
A törvény alapján a 2009. január 1. és e törvény hatálybalépését követő 90. napig nincs helye mulasztási bírság kiszabásának az Szt. 14. §-ának (9)-(10) bekezdése szerinti előírások megsértése miatt.
A törvény eltörli a
vendéglátásban előírt napi standolási kötelezettséget is: „Az üzletek működésének rendjéről, valamint az egyes üzlet nélkül folytatható kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló jogszabály szerinti „Vendéglátás” cím alatti üzletkörökben alkoholterméket forgalmazó, nem jövedéki engedélyes kereskedő az alkoholtermékekre vonatkozóan elkészíti üzletének - a külön jogszabály szerinti, a készlet megállapításának gyakoriságát legalább havi rendszerességgel rögzítő - alkoholtermék-készletforgalmi szabályzatát, és az abban foglaltak szerint az alkoholIlyent is ritkán tartalmaznak jogszabályok: visszavonják a bírsághatározatokat, és még a bírságot is visszafizetik:
Az e törvény hatálybalépését megelőzően a Jöt. 110. §-ának (10) bekezdésében foglalt rendelkezés megsértése, az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 172. §-a (20) bekezdésének megsértése, valamint az Szt. 14. §-ának (9)-(10) bekezdése szerinti előírások megsértése miatt kiadott, mulasztási bírság kiszabását elrendelő határozatokat az adóhatóság e törvény hatálybalépésétől számított 60 napon belül saját hatáskörben hivatalból visszavonja, illetve a felügyeleti szerv hivatalból megsemmisíti, és a már teljesített bírság összegét az adóhatóság az adózónak visszatéríti.termékek forgalmára vonatkozó adatokat külön nyilvántartja.”
Ilyent is ritkán tartalmaznak jogszabályok: visszavonják a bírsághatározatokat, és még a bírságot is visszafizetik:
2000. évi C. törvény
a számvitelről
http://www.complex.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A0000100.TVSzámviteli alapelvek 14. § (1)
(8) A pénzkezelési szabályzatban rendelkezni kell legalább a pénzforgalom (készpénzben, illetve bankszámlán történő) lebonyolításának rendjéről, a pénzkezelés személyi és tárgyi feltételeiről, felelősségi szabályairól, a készpénzben és a bankszámlán tartott pénzeszközök közötti forgalomról, a készpénzállományt érintő pénzmozgások jogcímeiről és eljárási rendjéről, a napi készpénz záró állomány maximális mértékéről, a készpénzállomány ellenőrzésekor követendő eljárásról, az ellenőrzés gyakoriságáról, a pénzszállítás feltételeiről, a pénzkezeléssel kapcsolatos bizonylatok rendjéről és a pénzforgalommal kapcsolatos nyilvántartási szabályokról.
(9) A (8) bekezdés szerinti napi készpénz záró állomány maximális mértékét annak figyelembevételével kell meghatározni, hogy a készpénz napi záró állományának naptári hónaponként számított napi átlaga - kivéve, ha külön jogszabály eltérően rendelkezik - nem haladhatja meg az előző üzleti év - éves szintre számított - összes bevételének 2%-át, illetve ha az előző üzleti év összes bevételének 2%-a nem éri el az 500 ezer forintot, akkor az 500 ezer forintot. Az átlag számításánál az adott hónap naptári napjainak záró készpénz állományát kell figyelembe venni. Mindaddig, amíg az előző üzleti év összes bevétel adata nem áll rendelkezésre, addig az azt megelőző üzleti év összes bevételét kell alapul venni.