Adófórum

Adózási és számviteli információk

euroban számlázás

Számlázás

euroban számlázás

HozzászólásSzerző: szivarvanym » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves segítőm!

1.

ÁFÁs egyéni vállalkozóként háztartási vegyiárút gyártok. termékértékesítésnél egy unios cég Euróban kéri a számlát, így is utal. CMR van a számla mellett.

Én a termék előállításához szükséges alapanyagot is euróban kell, hogy megvegyem? vagy Ft-ban vehetem belföldön és mindegy hogy milyen valutában adom tovább?

Pénztárkönyvben könyvelek,MNB árfolyam van bejelentve, Én az eltéréseket, hogy könyvelhetem?

Pl Év közben érkeztek be pénzek, amiket év végén lekötöttem fejlesztési tartalékra,, itt a kamatot hogy könyveljem?

 2.

kb 4 mill. Ft értékben Épület beruházást tervezek erre az évre  A végösszegből az ÁFÁt visszaigényelhetem, a nettó összeget pedig értékcsökkenésként több év alatt számolhatom el?2009 évben fejlesztési tartalékként könyveltem kb felét, a többi saját vagyonból lesz, nem vennék fel kölcsönt. Ezt hogy könyveljem? 

Köszi zsuzsi

 

szivarvanym
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

euroban számlázás

HozzászólásSzerző: Nyerkiné » szomb. márc. 06, 2010 9:58 am

Szia a kérdésed első felére tudok egyenlőre válaszolni:

Természetesen állíthatsz ki euro-ban számlát, de a számlán rajta kell lenni a forint értékének is. Az is teljesen mindegy (az értékesítés szempontjából), hogy a felhasznált anyagot forintban vagy euro-ban veszed-e, vagyis a kérdésedre válaszolva, nem, nem kell euro-ban vásárolnod az anyagot. Az árfolyamra SZJA tv. 5;6-os §-át olvasd át.

Nyerkiné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

euroban számlázás

HozzászólásSzerző: szivarvanym » hétf. márc. 08, 2010 11:57 am

Köszönöm válaszodat, de valamit nem értek, aeddig úgy számláztam egy szlovák cégnek, hogy csak Eur ár volt rajta, a könyvelőismerősöm sem mondta, hogy a forintnak is rajta kell lennie. Akkor nem jól csináltam eddig, hálistennek csak 2 számlát írtam. Akkor azokat, hogy kell javítani, tételesen, vagy csak a végösszege? és hová kell írni a Ft összeget, ugyanabba rublikába mint az eurót?

A pénztárkönyvet úgy vezettem, hogy amikor beérkezett az Euro akkor bevételként az MNB közép árfolyamán átszámoltam Ft-ra és azt írtam be a bevételekhez. Ez sem jó így?

Légyszi írj vissza. Zsuzsi

szivarvanym
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

euroban számlázás

HozzászólásSzerző: Nyerkiné » hétf. márc. 08, 2010 12:18 pm

Nem az euróhoz kell írni a forintot, csak a számlán (ha kézi számla valahol alul) kell jelezni a forint értéket.

A pénztárkönyvben én is így könyvelem, de az MNB-nek nincs középárfolyama a devizában, csak deviza árfolyama.

Nyerkiné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

euroban számlázás

HozzászólásSzerző: szivarvanym » hétf. márc. 08, 2010 12:48 pm

Köszi a választ, de akkor apénztárkönyvet hogy kell vezetnem?

Kiállításkor írok egy MNB árfolyamot :-) ahogy írtad, de akkor mi van, ha a pénzt megérkeztekor más az árfolyam. Én eddig csak a beérkezéskor írtam a pénztárkönyve az akkori MNB árfolyamon átszámolva.

Most kicsit kavarodás van a felyemben. Várom válaszod Zsuzsi

 

szivarvanym
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

euroban számlázás

HozzászólásSzerző: kriszta4 » hétf. márc. 08, 2010 12:50 pm

Amennyiben nem számolsz áfát, nem kell Forintban szerepeltetni az összeget a számlán, mivel az összeget csak az ÁFA miatt kell feltüntetni. Gondolom mindkettőtöknek van közösségi adószáma.
kriszta4
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

euroban számlázás

HozzászólásSzerző: kriszta4 » hétf. márc. 08, 2010 12:53 pm

Az idén, 2010-ben jó úgy ahogy írod, tehát a pénzügyi teljesítés időpontjában érvényes MNB árfolyamon könyveled bevételbe.

 

kriszta4
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

euroban számlázás

HozzászólásSzerző: szivarvanym » kedd márc. 09, 2010 8:56 am

Köszönöm válaszotokat. Természetesen mindkettőnknek van közösségi adószáma a számlán fel is van tüntetve.. Szép napot mindenkinek. Zsuzsi
szivarvanym
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am


Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég