Adófórum

Adózási és számviteli információk

megmaradt zárókészlet értékesítés

Számlázás

megmaradt zárókészlet értékesítés

HozzászólásSzerző: reggie » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Az alábbi kérdésben kérem a segítségeteket.

Egyéni vállalkozó megszüntette a vállalkozását. Zárókészletben maradt anyag, amit bevételnek elszámolt és az áfát is megfizette utána. Tehát minden adót befizetett utána. Most úgy néz ki, hogy értékesíteni tudna belőle, de már nem vállalkozó. Milyen módon értékesíthet, és érinti-e ismételten valamilyen adó? Egy részét azon az áron értékesítené, amivel a nyilvántartásában szerepel, más részét ár alatt. 

reggie
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

megmaradt zárókészlet értékesítés

HozzászólásSzerző: madora100 » hétf. jan. 18, 2010 4:12 pm

Ingó értékesítésként kell magánszemélyként adóznia. De csak akkor, ha származik az eladásból jövedelme. Nem kell megfizetni az ingó vagyontárgy átruházásából az év során együttesen származó jövedlem adájának az 5o ezer forintot meg nem haladó részét.
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

megmaradt zárókészlet értékesítés

HozzászólásSzerző: gyorkosolga » hétf. jan. 18, 2010 4:20 pm

Szia!

Magánszemélyként értékesítheti ingó vagyontárgyként:

1995. évi CXVII. törvénya személyi jövedelemadóról

Ingó vagyontárgy átruházásából származó jövedelem

58. § (1) Az ingó vagyontárgy átruházásából származó jövedelmet azon a napon kell megszerzettnek tekinteni, amikor az erről szóló szerződés kelt. Szerződés hiányában a jövedelem megszerzésének időpontjára az általános szabályokat kell alkalmazni.

(2) Ingó vagyontárgy átruházásából származó bevétel minden olyan bevétel, amelyet a magánszemély az átruházásra tekintettel megszerez. Ilyennek minősül különösen az eladási ár, a cserében kapott dolognak a jövedelemszerzés időpontjára megállapított szokásos piaci értéke, valamint az ingó vagyontárgy gazdasági társaság vagy más cég részére nem pénzbeli hozzájárulásként (nem pénzbeli betétként) történő szolgáltatása esetén a vagyontárgynak a társasági szerződésben, más hasonló okiratban meghatározott értéke.

(3) Az ingó vagyontárgy átruházásából származó jövedelmet úgy kell megállapítani, hogy a bevételből le kell vonni az átruházó magánszemélyt terhelő következő igazolt költségeket (kivéve azokat, amelyeket valamely tevékenységéből származó bevételével szemben költségként már elszámolt):

a) a megszerzésre fordított összeget, és az ezzel összefüggő más kiadásokat;

b) az értéknövelő beruházásokat;

c) az átruházással kapcsolatos kiadásokat.

(4) Megszerzésre fordított összeg a vásárlásról szóló szerződés, számla, nyugta, elismervény stb. szerinti érték, cserében kapott ingó vagyontárgy esetében a csereszerződésben rögzített érték. Külföldről behozott ingó vagyontárgy esetében megszerzésre fordított összegnek a vámkiszabás alapjául szolgáló értéket, vagy ha nem történt vámkiszabás, akkor a forintra átszámított számla szerinti értéket kell figyelembe venni. Öröklés esetén az ingó vagyontárgy megszerzésre fordított összege a hagyatéki eljárásban megállapított érték, ingyenes szerzés esetén az illeték kiszabás alapjául szolgáló érték, ez utóbbi hiányában az ingó vagyontárgy megszerzéskori szokásos piaci értéke, és - vagy egyébként - ha az ingó vagyontárgy megszerzésekor adóköteles jövedelemre tekintettel adófizetés történt, ez a jövedelem is a szerzési érték része.

(5) Ha a megszerzésre fordított összeg a (4) bekezdés rendelkezései szerint nem állapítható meg, akkor a bevétel 25 százaléka számít jövedelemnek.

(6) Az ingó vagyontárgy átruházásából származó jövedelem után az adó mértéke 25 százalék. Az adót a magánszemélynek adóbevallásában kell megállapítania és az adóbevallás benyújtására előírt határidőig kell megfizetnie.

(7) Nem kell megfizetni az ingó vagyontárgyak átruházásából az év során együttesen származó jövedelem adójának az 50 ezer forintot meg nem haladó részét.

(8) Nem alkalmazhatók az (1)-(7) bekezdés rendelkezései akkor, ha az ingó vagyontárgy átruházása üzletszerűen történik. Ekkor - kivéve, ha a magánszemély a bevételt egyéni vállalkozói tevékenysége keretében szerzi meg - az önálló tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. E rendelkezés alkalmazásában üzletszerű az átruházás, ha ellenérték fejében történik, és az ügylettel kapcsolatban a magánszemélynek az általános forgalmi adó szabályszerűen bejelentkezett alanyaként adólevonási joga megnyílik.

(9) Nem alkalmazhatók az (1)-(7) bekezdés rendelkezései az ingó vagyontárgy átruházásából származó bevételnek arra a részére, amely meghaladja az ingó vagyontárgynak a szerződéskötés időpontjában ismert szokásos piaci értékét.  

Üdv. Olga

gyorkosolga
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

megmaradt zárókészlet értékesítés

HozzászólásSzerző: reggie » kedd jan. 19, 2010 8:00 am

Köszönöm a válaszokat, még egy kérdésem van, hogy a magánszemély milyen számlával értékesítheti?
reggie
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

megmaradt zárókészlet értékesítés

HozzászólásSzerző: kriszta4 » kedd jan. 19, 2010 8:04 am

Adásvételi-szerződéssel, vagy valahogy lepapírozza. Ő nem tud számlát kiadni.
kriszta4
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

megmaradt zárókészlet értékesítés

HozzászólásSzerző: gyorkosolga » kedd jan. 19, 2010 8:05 am

Adás-vételi szerződéssel .
gyorkosolga
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

megmaradt zárókészlet értékesítés

HozzászólásSzerző: reggie » kedd jan. 19, 2010 8:06 am

Köszönöm a válaszokat

További jó munkát kívánok

reggie
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am


Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég

cron