Adófórum

Adózási és számviteli információk

Műszaki vizsgáztatás bizonylatolása

Számlázás

Műszaki vizsgáztatás bizonylatolása

HozzászólásSzerző: bezi02 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Ha van köztetek olyan aki műszaki vizsgáztatással foglalkozik, kérem segítsen!

A vizsgadíj 80%-a tiszta, arról a hatóság nevében állítunk ki bizonylatot, mint közhatalmi.

Kérdésem: Az itt maradó 20%-ot hogyan kell számlázni. Rá kell tenni az áfá-t, vagy ez brttó összeg és a áfát tartalmazza?

Még egy a "fedezet"-ül előre átutalt összeget hogyan könyvelitek? Előre is köszönöm a válaszokat.

bezi02
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Műszaki vizsgáztatás bizonylatolása

HozzászólásSzerző: hvanna » hétf. jan. 04, 2010 12:52 pm

 

Szia !

Én nem foglalkozok vizsgáztatással, azonban voltam kocsit vizsgáztatni és kötelező szervizen is. A vizsgáztatási dija hatóságilag megszabott. vizsgadij, zöldkártya, érvényességi cimke). de ami munkálatot el kell végeni az adott gépkocsin a  gépjármüvel kapcsolatos munkadij ami az adott cég rezsióradija szerint történik szerintem. és arra rá kell számolni az Áfá-t.

Az átutalt előztes fedezet:könyvelés


Vevőktől kapott előleg
1. Jóváírási értesítés T 384 K 453
2. Áfa tartalom elszámolása T 368 K 467
3. Vevőnek kiszámláztunk T 311 K 91-92
4. Levonható áfa T 311 K 467
5. Előleg átvezetése vevőre T 453 K 311
6. Előleg áfájának sztornója T 467 K 368

 

hvanna
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Műszaki vizsgáztatás bizonylatolása

HozzászólásSzerző: judit46 » kedd jan. 05, 2010 12:34 pm

Szia!

Mi foglalkozunk műszaki vizsgátatással, és a következőképpen számlázunk.

A műszaki vizsgadíj 80%-a a Nemzeti Közlekedési Hatóság programján, az ő nevük alatt kerül kiszámlázásra, az ügyfél kp-ban kifizeti. Ezt az összeget egy egyéb elszámolások számlán tartjuk nyilván, naponta az összesítő alapján a pénztárba bevételezzük. A bankból történt  fedezet feltöltést is ide könyveljük. A számla egyenlege pontosan megegyezik a KÖKIR rendszer egyenlegével. A rendszer ugyanis a vizsga lezárta után, azonnal leemeli az őt megillető összeget. A cégnél maradó összeg ( 20% ) műszaki vizsgadíj különbözet címén kerül a cég által kiállított számlára , áfa mentesen, A díj hatósági díj, közhatalmi tevékenység ellenértéke, így az áfa tv. tárgyi hatálya alá nem tartozik, áfakörön kivülinek minősül. Viszont a közhatalmi tevékenységhez kapcsolódó beszerzések adótartama nem vonható le. Az e tevékenységhez és az adóköteles tevékenységekhez egyaránt kapcsolódó beszerzések levonható adótartamát az arányosítás szabályai szerint kell meghatározni azzal, hogy a közhatalmi tevékenység bevétele a tárgyi mentes tevékenységgel esik egy tekintet alá.

Remélem tdtam segíteni.

judit46
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Műszaki vizsgáztatás bizonylatolása

HozzászólásSzerző: bezi02 » kedd jan. 05, 2010 3:21 pm

Szia Judit! Nagyonszépen köszönöm a válaszodat.

Azt tisztázzuk még, hogy mik az ehhez kapcsolódó beszerzések.Pl. most bővitettük a szervizműhelyt. Vizsgáló állomás épület beruházás történt. Beszerztük a műszak berendezéseket, gépeket. Úgy érted, hogy ezek áfája nem vonható le. Remélem nem???

bezi02
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Műszaki vizsgáztatás bizonylatolása

HozzászólásSzerző: judit46 » szer. jan. 06, 2010 7:04 am

Szia!

Ha a vizsgaállomást más tevékenységhez is használjátok ( és biztosan a szerviz javítások egy részét is itt végzik , ami áfaköteles ) akkor a levonható áfát arányosítani kell, a gépek áfáját a mentes és áfaköteles tevékenységek arányában. A végleges levonási hányadot az év végén is megállapíthatod.

Remélem nálam tapasztaltabbak is hozzászólnak, de erről a témáról volt egy adó kérdések-válaszokban feltett kérdésre válasz, és ott is ezt írták ( arányosítani kell az áfát ).

judit46
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Műszaki vizsgáztatás bizonylatolása

HozzászólásSzerző: bezi02 » szer. jan. 06, 2010 8:55 am

Szia Judit! Ne haragudj,hogy értetlenkedek. Igen az épületet is és a gépeket is használjuk a nem mentes tevékenységekhez is. Azt hogyan érted, hogy az arányosítást ill. a végleges levonási hányadot év év végén is megállapíthatom? Megvettük a gépeket. Visszaigényeltül az áfát 2009-ben. A mentes tevékenységet 2010-ben kezdjük.

Ha tudsz légyszi még segíts!!. Hol találom az adó kérdések-válaszok ide vonatkozó részét?

Most nekem Te vagy a legtapasztaltabb ebben a témában, de várnék másoktól is segítséget. Aki tud!!!

bezi02
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Műszaki vizsgáztatás bizonylatolása

HozzászólásSzerző: judit46 » csüt. jan. 07, 2010 6:57 am

Szia !

Ha az áfa mentes tevékenységet 2010-ben kezditek, akkor az áfamentes tevékenységekhez közvetlenül kapcsolódó beszerzések áfáját nem vonod le, ill. megállapítod, hogy melyek azok a beszerzések , amelyek áfás és adómentes tevékenységekhez is igénybe veszel, és ezek áfáját arányosítod. A levonási hányadot az évközi adatok alapján számolod ki. Az ingatlan áfája, mivel mindkét tevékenységhez használjátok, teljes egészében nem igényelhető vissza, itt vesszük figyelembe az ingatlanok esetén a 240 hónapos figyelési időszakot. ( Áfa tv. 135 § )

Remélem tudtam segíteni, de jó lenne, ha más is hozzászólna.

 

judit46
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Műszaki vizsgáztatás bizonylatolása

HozzászólásSzerző: bezi02 » csüt. jan. 07, 2010 7:50 am

Judit! Még egy és ne haragudj az értetlenségemért. 

Tehát megépítettük a műhelyt, megvettük a gépeket 2009-ben . Az áfát már visszaigényeltük 2009-ben.

A közhat.tev-et 2010. jan-ban kezdjük. Tehát az áfa igénylésnek már utána vagyok.

Szerinted ilyenkor hagyan kell eljárni???? Bocs !!!

bezi02
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Műszaki vizsgáztatás bizonylatolása

HozzászólásSzerző: judit46 » csüt. jan. 07, 2010 12:27 pm

Szia !

 

Én a következőképpen járnék el: szabályzatban megállapítod, hogy melyek azok a beszerzések,amelyek közvetlenül kapcsolódnak az áfa mentes tevékenységhez ( ezeknél nincs áfa levonás) melyek kapcsolódnak az áfás ill. az áfa mentes tevékenységhez.pl: fűtés, áram, telefon, nyomtatványok, szakkönyvek.... stb. )ezek áfáját arányosítod. Minden hó végén az áfa bevallás előtt megállapítod az arányszámot , és az arányosításba bevont beszerzések áfáját hó végen a vissza nem igényelhető összeggel módosítod. Az ingatlan, és a gép esetén az év végén az 1/20, és 1/5 rész áfáját korrigálnám.

Pl. a levonási hányad 2010 évben 95%, akkkor a gépek 1/5részére eső áfa  5%-a fizetendő áfaként jelentkezik.

Remélem elég érthető voltam, és tudtam segíteni.Irj, ha másként gondolod, tudod.

judit46
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Műszaki vizsgáztatás bizonylatolása

HozzászólásSzerző: bezi02 » csüt. jan. 07, 2010 12:51 pm

Köszönöm a segítségedet.
bezi02
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég