Itt részletesebben boncolgatták már a kollegák:
http://www.adoforum.hu/?fejezet=60&alfejezet=14&channel_id=11&topic_id=469
Szia!
A számviteli előírások szerint számlázni a termékértékesítést, a szolgáltatásnyújtást kell az elfogadott, elismert összegben.
A kötbérkikötés szabályait a Ptk. 246-247. §-ai tartalmazzák. Akkor kötik ki, amikor a felelős nem, vagy nem szerződésszerűen teljesít. Ezért a kötbérigényt nem szabad számlázni. Az Szt. 77. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint a kapott kötbérek összegét az egyéb bevételek között kell elszámolni, amennyiben az a tárgyévhez vagy a tárgyévet megelőző üzleti év(ek)hez kapcsolódik és azt a mérlegkészítés időpontjáig pénzügyileg rendezték. (Év közben történt pénzügyi rendezés esetén: T 384 - K 9632, a mérlegfordulónap és a mérlegkészítés időpontja közötti pénzügyi rendezésnél: T 3913 - K 9632.)Más a helyzet a fizetett (fizetendő) kötbérnél. Az Szt. 81. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint a fizetett, illetve a mérlegkészítés időpontjáig ismertté vált, fizetendő, a mérlegfordulónap előtti időszakhoz kapcsolódó kötbérek összegét az egyéb ráfordítások között kell elszámolni, függetlenül attól, hogy a pénzügyi rendezés a mérlegkészítés időpontjáig megtörtént-e vagy sem. (Évközi pénzügyi rendezés esetén: T 8632 - K 384, a mérlegfordulónapig pénzügyileg nem rendezettnél: T 8632 - K 4821.)
A fentiekből adódóan ÁFA sem terheli.
Üdv: P.Zsuzsa
Szia!
A kötbér tkp. pénzügyi biztosíték, nem képez adóalapot. A vállalkozó kiszámlázza a munka teljes értékét - ÁFÁ-san -, és ebből nem kerül kifizetésre a kötbér összege. A kötbér érvényesítéséről jegyzőkönyvet kell írni, ez lesz a köynvelés alapbizonylata.
Andi
Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég