Adófórum

Adózási és számviteli információk

Adott egy nem fizető ügyfél. Mik a lehetőségek?

Számlázás

Adott egy nem fizető ügyfél. Mik a lehetőségek?

HozzászólásSzerző: Angyal07 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Van egy kis cégünk. Számtech szervizeléssel foglalkozunk, adunk-veszünk. Az egyik ügyfelünk, egy szálloda egyenlőre nem fizette ki az egyik munkánkat, ami 90.000-100.000 forint között volt. Egyenlőre a 8 napos fizetési határidő már több, mint 30 napja lejárt. E-mailben küldtünk nekik felszólítás, de eddig semmi.

A kérdés, hogy milyen eszközökkel lehet ilyenkor fellépni? Van most az IM oldalán egy fizetési felszólítás minta, ami után felszámolást lehet kezdeményezni. Ezzel el lehet érni valamit, ha ilyet küld ki az ember? Vagy valakinek van valami más ötlete?

Válaszaitokat előre is megköszönöm!

Angyal07
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Adott egy nem fizető ügyfél. Mik a lehetőségek?

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » pén. feb. 23, 2007 4:00 pm

Érdemes ügyvédhez fordulni. Az ügyvédi felszólítás többet nyom a latban. 30 napon túl lehet késedelmi kamat követeléssel is előállni.
gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Adott egy nem fizető ügyfél. Mik a lehetőségek?

HozzászólásSzerző: kata1012 » pén. feb. 23, 2007 4:48 pm

 

A fizetési felszólitást célszerü tértivevénnyel is postán elküldeni. A gyakorlat az bizonyitja, ha társas vállakozásról van szó és igazán nem akarja a céget megszüntetni, a felszámolási eljárás kezdeményezésének a beigérése  hathatós eszköz, mástól nem igazán ijedenek meg. A felszólitásban már utalni kell, amennyiben nem egyenliti ki tartozását, úgy felszámolási eljárás meginditását kezdeményezitek. Ha erre sem reagál, akkor már van irásos bizonyiték a kezetekben, hogy mindent elkövettetek a követelésetek behajtására. A többi már az ügyvédek feladata.

kata1012
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Adott egy nem fizető ügyfél. Mik a lehetőségek?

HozzászólásSzerző: zspotorke » pén. feb. 23, 2007 5:31 pm

Szia Angyal!

Első körben mi udvarias levélben természetesen tértivevénnyel feladva felhívjuk a Kedves partner figyelmét a ki nem egyenlített számlára.Felttelezzük azt, hogy tényleg csak elkerülte a figyelmét. Tenni kell ezt azért is, mert a mérlegedbe csak a vevő által is elismert követelést állíthatsz be. Én még bele szoktam írni ebbe az emélkeztetőbe, hogy amennyiben x időn belül nem érkezik meg a pénz kénytelen leszek késedelmi kamatot felszámítani ill. ha nem reagál rá a követelést elfogadottnak tekintjük. (Ezzel a mondattal nem minden könyvvizsgáló ért egyet!) Kb 2-3 ilyen levelet írok, utánna ügyvédhez fordulunk, persze csak akkor, ha a költség haszonelv alapján megéri a költségek meghitelezése és minden kétséget kizáróan bizonyítani tudom, hogy jogos a követelésem, tehát tuti megnyerem a pert.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Adott egy nem fizető ügyfél. Mik a lehetőségek?

HozzászólásSzerző: Angyal07 » pén. feb. 23, 2007 5:48 pm

Tudjátok esetleg, hogy felszámolási eljárást pontosan, hogy lehet kezdeményezni és van-e valami költségvonzata?
Angyal07
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Adott egy nem fizető ügyfél. Mik a lehetőségek?

HozzászólásSzerző: zspotorke » pén. feb. 23, 2007 5:58 pm

Szia!

Nagyjából így néz ki:

 Felszámolás

Felszámolás esetén teljesen más az eljárás. Leggyakrabban oly módon indul meg a felszámolás, hogy az adós vállalkozás 60 napnál régebbi, nem vitatott (tehát nem kifogásolt, átvett, lekönyvelt) számláját nem fizeti meg, és a hitelező gazdasági társaság (vagy magánszemély) ellene benyújtja a megyei (fővárosi) bíróságnál a felszámolás iránti kérelmet. Ez esetben az adós cégnek csak arra van lehetősége, hogy vitassa a tartozást, vagy megfizesse azt, nem ő az ügy ura, nem ő dönt határidőkről, és arról sem, hogy milyen módon kívánja lefolytatni a jogutód nélküli megszűnéshez vezető eljárást. A csődeljárás célja az adós fizetőképességének helyreállítása, míg a felszámolás célja az adós megszüntetése, amelyet nem csak ő maga, hanem a hitelező, a végelszámoló, de még a cégbíróság is kezdeményezhet például akkor, ha a cég törlése iránt indított eljárás eredményes volt, és a céget a cégnyilvántartásból törölni kell. Felszámolási eljárás megindítása esetén – amennyiben a hitelezőtől érkező kérelemre ellentmondás nem érkezik – a bíróság dönt a felszámolás megindításáról, és kijelöli a felszámolót. A felszámolók csak hivatalos, kormányrendeletben bejegyzett névjegyzékben szereplő természetes vagy jogi személyek lehetnek, tehát amíg a végelszámolásnál a társaság volt ügyvezetője jár el végelszámolóként, addig felszámolás esetén egy idegen szervezet végzi el a feladatokat. Csődeljárás esetében is van kijelölt vagyonfelügyelő az eljárásban, azonban az ő szerepe kizárólag arra korlátozódik, hogy a hitelező által kért fizetési haladék időszakában figyelemmel kísérje az adós gazdálkodását, és védje a hitelező érdekeit. Rendkívüli helyzetben (tehát például kármegelőzés esetén) felszámolási eljárásban is jelölhet ki ideiglenesen vagyonfelügyelőt a bíróság, de csak akkor, ha annak költségét a hitelező megelőlegezi. A felszámolási eljárás alapkérdése az, hogy az adós fizetésképtelen-e. Nem elég tehát az, hogy a hitelező ezt állítsa, az sem, hogy vannak‑e lejárt, nem vitatott tartozások, szükséges ennek megállapításához az adós saját nyilatkozata és szükség szerint ennek bizonyítása. Az eljárásban a bíróság alapvetően abból indul ki, hogy a hitelező kezdeményezése a felszámolás megindítására jogos, tehát az adósnak kell bizonyítania azt, hogy fizetőképessége fennáll, lehetőleg oly módon, hogy az eljárásban a követelést azonnal megfizeti.

Per vagy felszámolás?

előfordult számtAlAnszor az a hiba, hogy a türelmetlen hitelező polgári peres eljárást és felszámolási eljárást is kíván indítani az adós ellen, ezzel gyakorlatilag két oldalról „támad”. Ez esetben számolnia kell azzal, hogy az adós jogi képviselője bejelenti a felszámolási eljárást folytató bíróságnál a folyamatban lévő per tényét, és ezzel a felszámolási eljárás meg is szűnik, melynek felesleges költségeit így a hitelező át sem tudja hárítani az adósra.

a peres eljárás illetéke
a tartozás 6% -a

El kell tehát dönteni, hogy perben kívánjuk‑e a követelésünket érvényesíteni vagy felszámolás útján, a kettő egyszerre nem indulhat meg. Abban a kérdésben, hogy a cégünkkel fennálló tartozás esetén peres eljárást indítsunk‑e vagy felszámolási eljárást, szerepe van a költségek kérdésének, hiszen a peres eljárás illetéke a tartozás 6%-a (fizetési meghagyás esetén 3%-a), míg a felszámolás megindítása egy kft. ellen 75 000 forint, ami lényegesen olcsóbb lehet a perköltségnél.

Jöhetnek a hitelezők

Amennyiben A peres út (vagy a fizetési meghagyás) eredményes volt, jogerősen megítéli a bíróság a követelést, de azt végrehajtás útján nem sikerül behajtani, a jogosult már megindíthatja a felszámolást, hiszen itt bizonyítást nyer az adós fizetésképtelensége, és külön bizonyítani ezt már nem is kell. Azonban azzal is tisztában kell lennie a hitelezőnek, hogy amennyiben a felszámolás megindul, előfordulhat, hogy több hitelező is jelentkezik majd. Az is előfordulhat, hogy olyan köztartozások kerülnek napvilágra, amelyek nagyságrendje miatt az eljárást kezdeményező még a megelőlegezett költségekhez sem jut hozzá. A megfelelőnek tűnő lépés előtt tehát lehetőség szerint fel kell mérni az egyes eljárások költségét és egyéb kockázatait, és álláspontom szerint a legbiztonságosabb megoldás irányában kell a lépést megtenni a kintlevőség behajtása érdekében A felszámolási eljárás felszámolójának feladatköre rendkívül összetett és szerteágazó, de lényegét tekintve kijelölésétől kezdve ő képviseli a gazdálkodó szervezetet, a korábbi ügyvezető, igazgató vagy más képviselő képviseleti jogosultságai megszűnnek. A felszámoló jogosult a cég képviseletében fellépni, egyezséget, adásvételi szerződés kötni, vagy korábbi pl. bérleti szerződéseket felbontani. Csak a felszámoló jogosult kiadásokat és bevételeket jóváhagyni a cégnél, összességében tehát elmondható, hogy a cég teljes mértékben elveszíti önállóságát, minden döntési jogosultság a felszámolóra száll át.

Fontos a cégkivonat

A felszámolás kezdő időpontját a bíróság a cégközlönyben teszi közzé. Amikor üzleti kapcsolatba kerül vállalkozásunk olyan céggel, melyet még nem ismerünk, tájékozódni kell szerződéskötés előtt arról, hogy a cég ellen nincs‑e folyamatban felszámolási vagy csődeljárás. Erről a cégkivonatból vagy egyszerűen az online céginformációs rendszerből értesülhetünk, ahol még azt is megtudhatjuk, pontosan mióta folyik a felszámolás. Amennyiben az eljárás már megkezdődött, a felszámolót kijelölték, minden jognyilatkozatot csak a felszámoló tehet meg, s amennyiben a cég korábbi képviselői ennek ellenére szerződést vagy egyéb nyilatkozatot aláírnak, azt a bíróság semmisnek tekinti.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Adott egy nem fizető ügyfél. Mik a lehetőségek?

HozzászólásSzerző: kata1012 » pén. feb. 23, 2007 6:28 pm

Ha a felszámolási eljárás megindítására a hitelező kérelme alapján kerül sor, a kérelmében meg kell neveznie az adóstartozásának jogcímét, a lejárat időpontját, és indoklását, hogy miért tartja az adóst fizetésképtelennek. A kérelemben foglaltak bizonyítására a szükséges iratokat csatolni kell .

A felszámolás kezdeményezését a követelés lejártát követő 60 nap elteltével lehet kezdeményezni, a szerződésben kikötött illetékes bíróságon. 

kata1012
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 12 vendég