Adófórum

Adózási és számviteli információk

kiállítási darab értékesítése

Számlázás

kiállítási darab értékesítése

HozzászólásSzerző: kabokfam » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Fórumozók! Aki tudja, segítsen!

 

Egy kft. órák forgalmazásával foglalkozik. Nincs kisker. egysége, webshopban értékesít. Hogy növelje forgalmát, óraszaküzletet üzemeltető céggel megegyezett, hogy annak kirakataiban elhelyeznek az órákból 1-1 db-okat. Az átadást szállítólevéllel dokumentálják. Ha valaki megvásárolna az órákból, az üzletben megteheti.

 

Több kérdésem lenne, kérem aki tud válaszoljon:

 

1. Jó-e a szállítóleveles átadás-átvétel, vagy milyen formában dokumentáljanak?

 

2. Az átadott órákat ki lehet-e tenni a kirakatba?

 

3. Ha valaki megvásárolná az üzletben az órát, kiszámlázhatja-e az óraszaküzletet üzemeltető vállalkozás, és ezzel egyidőben (azonos dátummal) az órákat forgalmazó vállalkozás kiszámlázza az óraszaküzletnek?

 

4. Bizományosi értékesítésről van-e szó, és ha igen, akkor mikor kell számlázni és kinek?

 

Könyvelési szempontból is érdekel a megoldás, és előre is köszönöm!

 

Bea

kabokfam
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:09 am

kiállítási darab értékesítése

HozzászólásSzerző: madora100 » szer. nov. 04, 2009 7:30 pm

A megbízó az értékesítendő terméket bizományba átadja a bizományosnak, a bizományos úgy értékesít, hogy a vevőt nem hozza össze az eladóval (a megbízóval), gyakran a vevő és az eladó nem is tud egymásról (ezt a módszert bizományi áruházi konstrukciónak is nevezhetjük).  

Értékesítés bizományos közreműködésével 

  • Az eladó a bizományos - és nem a vevő (megbízó) - nevére állítja ki a bizományi ügylet keretében beszerzésre kerülő termékekről (árukról) a - saját szigorú számadási kötelezettsége alá vont - számlát, és ezen számla alapján könyveli a termékek (az áruk) értékesítését és számol el árbevételt

(könyvelési tétel: T 311 - K 91-92, 467).

  • A bizományos az eladótól a vevő (a megbízó) nevében átvett termékek (áruk) beszerzését könyveli az eladótól kapott, a bizományos - mint vevő - nevére szóló számla alapján

(könyvelési tétel: T 261, 466 - K 454), majd a bizományos állítja ki a - saját szigorú számadási kötelezettsége alá vont - számlát a vevő (a megbízó) nevére, és ezen számla alapján könyveli a termékek (az áruk) értékesítését, számol el árbevételt

(könyvelési tétel: T 311 - K 91-92, 467) és eladott áruk beszerzési értékét

(könyvelési tétel: T 814 - K 261).

A vevő (a megbízó) a nevére szóló, a bizományos által kiállított számla alapján könyveli a bizományi ügylet keretében történt beszerzést (az importbeszerzést is) az általános előírások szerint

(könyvelési tétel: T 161, 21-22, 26-28, 466 - K 454).

Megjegyzés: Az Szt. szerint árbevételt csak az számolhat el, aki terméket értékesít, szolgáltatást nyújt, és az erről kiállított számlán kibocsátóként (eladóként) az ő neve szerepel, a kiállított számlát a kibocsátó - az adóigazgatási azonosításra alkalmas módon - szigorú számadási kötelezettség alá vonta. Az Szt. szerint eszköznövekedést, illetve költséget, ráfordítást csak olyan számla alapján lehet elszámolni, ahol a számlán, az egyszerűsített számlán vevőként az a vállalkozás szerepel, amelynél az eszköznövekedés bekövetkezett, illetve ahol a szolgáltatást igénybe vették. Ez az előírás a bizományi ügyletek elszámolására is érvényes.

Fenti elszámolás a számviteli levelek 21., ill 15.számából való.

bizományi ügyletek könyvviteli elszámolásánál általános szabálynak kell tekinteni, hogy

  • a(z áru)készletet mindig a készlet tulajdonosának (a megbízónak) a könyveiben kell elkülönítetten kimutatni,
  • az árbevételt a teljesítés (az értékesítés) időszakában kell elszámolni.

Az előbbiekből következően indokolt, hogy a bizományos a megbízótól értékesítésre átvett árut a 0. Nyilvántartási számlák számlaosztályban ellenszámla alkalmazásával kimutassa.

A megbízó és a bizományos a bizományosi szerződés teljesítésének feltételeiről és időpontjáról a szerződésben állapodik meg.

a megbízó az értékesítendő termékeket bizományba átadja a bizományosnak. A bizományos a bizományba átvett terméket a saját nevében - a megbízó javára - értékesíti közvetlenül úgy, hogy a vevőt nem hozza össze a megbízóval (az eladóval). A bizományos a vevő részére a saját nevében állítja ki a számlát, és számolja el annak alapján a teljes összeget az értékesítés árbevételeként. (Ha a bizományos készpénz ellenében értékesíti a megbízótól átvett termékeket, akkor a bizományosnál a fizetendő áfával csökkentett készpénzbevételt kell árbevételként elszámolni.) E módszer mellett a bizományos úgy számolja el az értékesítés árbevételét (fizeti az áfát), mintha a saját tulajdonát képező termékeket értékesítette volna. Ennek rendezéséhez a bizományos a szerződésben meghatározott módon és időben (a kérdezőnél negyedévenként) értesíti a megbízót a bizományba átvett termékek értékesítéséről. A megbízó pedig ezen értesítés alapján számlázza a bizományos felé a bizományba átadott - és a bizományos által már értékesített - termékek szerződésben rögzített értékét, és számolja el az értékesítés árbevételét.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

kiállítási darab értékesítése

HozzászólásSzerző: kabokfam » szer. nov. 04, 2009 8:41 pm

Köszönöm a gyors és kielégítő választ! Nagyon korrekt és részletes!

Üdv: Bea

 

kabokfam
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:09 am


Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron