Számlán szereplő vevő adatok
Kedves Fórumozók!
Tegnap egy érdekes beszélgetésnek voltam a fültanúja.
Egy partnerünk bemutatótermében voltam, ahol a mintatermékek, beépítési lehetőségek mellett vásárolni is lehet. Én magam is szoktam. Mindig kp-s számlát kapok.
Pénztárgépük nincs is.
Amíg én a háttérben nézelődtem, egy másik ügyfél (is) vásárolt.
Vásárlásának az összege néhány tízezer forint volt, amit ki is fizetett.
De nem akarta megadni a számlázáshoz szükséges „Vevő” adatait.
Gondolom magánszemélyként vásárolt, mert többször elmondta, hogy … „de neki nem kell számla”.
Aztán később -gondolom kínos volt számára a huzavona- bediktált egy nevet és egy településnevet.
Utcanevet már nem.
A bemutatóterem dolgozója kényszeredetten ugyan, de beérte ennyivel és az ügyfél távozott.
Ha pénztárgép lett volna, ez az egész nem jelentett volna gondot -feltételezem- mert beütötte volna a gépbe a tételek ellenértékét, és az ügyfél anonim távozhatott volna a blokkal.
De így?
Kérdéseim:
1. Kiállítható csupán a „Vásárló neve és település neve” alapján egy kp-s számla?
2. Mi a helyzet akkor, ha a vevő nem a saját adatait adja meg; ha nem valós adatokat ad meg; ha esetleg nem is létezik olyan cím?
3. Az eladó cégnek, a számla kiállítását végző dolgozójának kellene ellenőrizni (a számla megírása előtt), hogy valós-e az a személy, a megadott cím, stb?
4. Valószínűleg egy cég ellenőrzésekor nem egy kifizetett, készpénzes bevételi számla Vevő adatait fogja ellenőrizni a hatóság, de mi van ha mégis?
5. Mi a felelőssége egy ilyen esetben az eladó cégnek, dolgozójának, és hogyan szankcionálhatják ezt a hatóság oldaláról?
6. Van esetleg meghatározva egy maximális érték, ami fölött pénztárgép használata esetén a blokk mellé már külön számlát is kell kiállítani a Vevőnek?(Ha akarja, ha nem.)
7. Ha nincs pénztárgép és az ügyfél nem akar számlát, ki lehet állítani egy egyszerű -sorszámozott és gondolom szigorú számadásúnak számító- nyugtát is.
Válaszaitokat érdeklődve várom, mert ez a helyzet akár még velünk is megeshetett volna.
Bár bemutatótermünk nincs, csak egy irodánk, és pénztárgépet sem használunk.
A vevőinkkel -legyen magánszemély vagy cég- az esetleges adásvételek előtt, ajánlatadás egyebek kapcsán telefonon és e-mailben értekezünk, azaz (elvileg) tudjuk, hogy ki kicsoda, mire számlázásra kerül a sor.
De meg kell mondjam, hogy soha nem jutott eszembe, hogy számlaíráskor megpróbáljam leellenőrizni, hogy az amúgy ismeretlen ügyfelünk e-mailben ajánlatkérőként megadott, és a számlázáshoz bediktált adatai valósak e. Azaz, hogy a Buga Jakab valóban Buga Jakab, s a megadott Kisváros, Nagy utca 72. valóban létező cím-e.
Lehet rosszul tettem?
Köszönettel: exeo1