Adófórum

Adózási és számviteli információk

bankjegy áruként

Számlázás

bankjegy áruként

HozzászólásSzerző: kinera1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Belefutottam egy érdekes kérdésbe.

Egy cég, aki automatákhoz bankjegyelfogadókat programoz, alkatrészt forgalmaz, egyik partnercégének külföldre új típusú bankjegyeket szeretne küldeni. 

Kiállíthat-e számlát arról, hogy ő úgymond magyar forintot " ad el". Vagyis ad át.

A külföldi partnercég egyik számláján jóváírja az összeget euróban.

Többféle verziót hallottam, hogy milyen módon adhatja át a bankjegyeket.

Az utolsó szerint áfás számlát kell kiállítania.

 

Valaki esetleg találkozott már a problémával?

 

Köszönöm előre is.

 

 

kinera1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

bankjegy áruként

HozzászólásSzerző: zspotorke » csüt. júl. 09, 2009 12:12 pm

Szia!

Jogszabályi hátteret nem tudok, de szerintem bankjegyet nem lehet eladni. A nemzeti valuta nem gondolnám, hogy árucikk lehetne, számlázni meg végképp nem lehet véleményem szerint. Milyen jogcímen? A külföldi cég bemegy a bankjába és a saját valutájáért vesz magyar forintot. A pénzforgalmazás engedélyköteles tevékenység.

Én felhívnám a Nemzeti Bankot és kikérném a véleményüket.

Üdv:

P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

bankjegy áruként

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. júl. 09, 2009 12:40 pm

Szia!

Zsuzsa véleményéhez csatlakozva: pénz átadása nem minősül áruértékesítésnek. Ez inkább pénzváltás (forint -euro), ami feltétlenül engedélyköteles. Szóval csak így egyszerűen nem megy. 

Az áfás számla kiállítása meg végképp extrém ötlet!  Az Áfa-törvény ugyanis ezt írja:

9. § (1) Termék értékesítése: birtokba vehető dolog átengedése, amely az átvevőt tulajdonosként való rendelkezésre jogosítja, vagy bármely más, a birtokba vehető dolog szerzése szempontjából ilyen joghatást eredményező ügylet.


(2) Az (1) bekezdésben említett birtokba vehető dolog:


a) magában foglalja a dolog módjára hasznosítható természeti erőket is, valamint az értékpapírok közül azt, amelynek megszerzése egyúttal az abban megjelölt termék tulajdonjogának megszerzését is jelenti;
b) nem foglalja magában a pénzt, a készpénz-helyettesítő fizetési eszközt, a pénzhelyettesítő eszközt, valamint - az a) pontban említett kivétellel - az értékpapírt.
  

Üdv: Böbe
 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

bankjegy áruként

HozzászólásSzerző: kovacs.attilane » csüt. júl. 09, 2009 2:20 pm

Sziasztok!

Ha kölcsön adnád szerződéssel forintban és visszakapnád euroban?

Ildi

 

kovacs.attilane
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

bankjegy áruként

HozzászólásSzerző: kinera1 » pén. júl. 10, 2009 2:32 am

Én egyből felhívtam az ügyfelet, hogy a számlát, amit már kiállított sztornózza le, és írjunk kölcsönszerződést. Bár én sem értem, hogy a partnercég miért nem tud Spanyolországban hozzájutni forinthoz. Ügyfelem azt mondta, hogy a legújabb bankjegyekre volt szüksége a programozáshoz. Lehetséges, hogy külföldön nem kaphat ilyet pénzváltás során?
Aztán felhívtam a könyvvizsgálót, aki megerősített, hogy a kölcsönszerződés jó lesz.
Majd néhány nappal ezelőtt visszahívott, hogy utána kérdezett, és egyik kollégája írt neki, hogy a Számvitel Levelek között talált erre vonatkozó iránymutatást, ami szerint lehet áru a bankjegy, hogyha a cég tevékenységéhez szükséges, ebben az esetben viszont áfás számla.

Sajnos nincs előfizetésem a Számviteli Levelekre, nem tudtam utánanézni.

De talán a legbiztosabb megoldás a kölcsönszerződés. Abba nem lehet belekötni, hogy forintot ad kölcsön, és eurót utal a bankszámlára.

Csak az a probléma, hogy a partnercég már kiállította a jóváíró számlát a kölcsön kapott 40 000 ft-ról, és nem tervezi lesztornózni...:-)

kinera1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

bankjegy áruként

HozzászólásSzerző: zspotorke » pén. júl. 10, 2009 3:30 am

Szia!

Én felhívnám a Nemzeti bankot mielőtt belefutok valami büntethetőségbe. Ha egy cégnek ez a főtevékenysége akkor véleményem szerint nem árt(ana) biztos alapokon kezelni a kérdést.

De: Szívesen elolvasnám a Számviteli levelekben leírtakat és ha megmondod, hogy melyik számban található a kérdéses iránymutatás, szívesen idemásolom.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég