Adófórum

Adózási és számviteli információk

Debit note

Számlázás

Debit note

HozzászólásSzerző: Oszi2 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

EU-n kívüli partner nem hajlandó helyesíbtő számlát kiállítani - bár annak jogosságát nem kétli - minőségi reklamáció miatt. Jogunkban áll a hatályos törvények szerint "ellenszámlát" kiállítani?

Kösz, Oszi

Oszi2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Debit note

HozzászólásSzerző: DerStauner » kedd jún. 30, 2009 3:01 pm

szia!

 tehát itt arról van szó, hogy ti vettetek egy eu-n kívüli partnertől, de nem voltatok megelégedve az áruval, és kértek egy jóváírást. és akkor ezek szerint a partner elismeri a minőségi reklamációt, de követeli a teljes összeget, mert ha nem követelné, akkor engedné a debit note kiállítását.

véleményem szerint számlát jogotokban áll kiállítani, viszont a számviteli tv. szerint a könyvekben csak elismert követelések lehetnek. ez pedig ilyen felállás mellett nem lenne az. nekem volt pár esetem, ahol pl a fuvar cég hanyagsága miatt kár keletkezett az áruban. a fuvarcég elismerte a kárt, de nem állított ki jóváíró számlát, hanem megkért minket, hogy állítsunk ki egy számlát a kárösszegről (áfamentesen, értelemszerűen).

én a helyedben nem könyörögnék nála, hogy állítson ki egy debit note-ot, hanem bekönyvelném a számlát, kifizetném, amit megfelelőnek tartok, majd a maradékról kiállítanám a számlát, és a maradékokat összevezetném. azért így tenném, mert ha nem állítanék ki számlát, hanem egyszerűen csak kifizetném azt, ami szerintem jár neki, akkor ugye a maradék kötelezettségem még lógna. de úgy is tudom, hogy ezt nem fogom/nem akarom kifizetni, ezért ki kellene vezetnem a rendkívüli bev-be (elengedett köt. azt hiszem, ide való). és akkor a cég rosszul járna, mert ezután megfizeti a tao-t és a különadót, valamint a kötelezettség "elengedése" miatt még illetéket is fizetnie kell.

DerStauner
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Debit note

HozzászólásSzerző: Őstatu » kedd jún. 30, 2009 3:44 pm

Szia!

A kinti ukrán szállítónk elismerte a minőségi kifogásunkat, de nem hajlandó helyesbítő számlát kiállítani. Marad a debit note, tehát a mi ellenszámlánk, és a különbözetet utalom. Ebbe ő is belemenne, csak nem tudom, hogy a hatályos törvény szerint ezt megtehetjük-e (T454 K814?. Milyen néven fut egy ilyen ellenszámla, amit az eredeti vevő bocsát ki?

Oszi

Őstatu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Debit note

HozzászólásSzerző: DerStauner » szer. júl. 01, 2009 3:46 am

de miért akarsz 454/814-et könyvelni?

én úgy képzelném el, hogy:

1. bejött az áru: 814/454 (455) pl. 20.000e

2. minőségi kifogással éltetek, a szállító elismerte, azt is elfogadta, hogy nem a teljes összeget utaljátok, hanem csak mondjuk 15.000e-t

3. mivel ő nem hajlandó jóváíró számlát kiállítani, és mivel belement, hogy csak a különbözet kerül rendezésre, ezért mind neki, mind neked szükségetek van még egy bizonylatra, ami rendezi a ki nem egyenlített részt.

4. és ez lenne a részetekről egy normál egyszerű számla, pl. olyan szöveggel, hogy: "minőségi kifogás miatti kár átterhelése/kiszámlázása". hiszen ti az árut nem külditek vissza, és mivel nem megfelelő a minősége, ezért emiatt titeket a ti ügyfeleteikkel szemben hátrány ért. esetleg le is kell selejtezni a terméket.

5. és nem a 814-ről vennéd vissza az árut, hiszen az téves lenne, hiszen nem küldtél vissza árut, hanem a kiállított számlával (316/93 - 5.000e) bruttó módon mutatná a 814 és 93 egyenlege, hogy ti csak 15.000e árut használtatok fel.

én ezt így tenném.

DerStauner
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Debit note

HozzászólásSzerző: Oszi2 » szer. júl. 01, 2009 3:48 am

kösz!
Oszi2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am


Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég