Adófórum

Adózási és számviteli információk

rontott számla...

Számlázás

rontott számla...

HozzászólásSzerző: algaszám » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Ma beszélgettem több könyvelő ismerősömmel egy előadáson és nagyot néztem!

Számlázó programmal állítom ki a kimenő számlákat és ha elrontok egy számlát, vagy épp kifogy a tinta nyomtatás közben, akkor simán áthúzom a számlát tollal és ráírom, hogy rontott, csinálok egy jegyzőkönyvet, hogy mit rontottam el, és kész. Kiállítom a következő sorszámmal már jól a számlát. Én a sztornó számlát mínusz előjellel csak akkor állítotok ki, ha meghijusult üzlet van, ezért kell javítani. Esetleges hiba miatt állíthatok ki sztornó számlát mínuszos előjellel? Biztos bennem van a hiba, hogy nem így csináltam, mert többen mondták, hogy sztornó számlát kell róla csinálni mínusz előjellel! Hát én ezt nem csináltam! Az analítikámban fel vannak vezetve rontottként ezek a számlák. Ezért büntet az APEH ellenőrzés során?

 

Köszi a segítséget! 

 

algaszám
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

rontott számla...

HozzászólásSzerző: Moneszka1 » kedd jan. 13, 2009 8:08 pm

Az a baj, hogy a gépedben nem tudod "áthúzni" a számlát, tehát a gép szerinti nyilvántartásban olyan mintha élő számla lenne. Azért kell ilyenkor leminuszolni, hogy egyértelműen látható legyen a gépen is. 

Sajnos az apeh ezt csak így fogadja el.

üdv 

Monesz

Moneszka1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

rontott számla...

HozzászólásSzerző: lindus011 » kedd jan. 13, 2009 8:48 pm

Megerősítem az előttem szólót, én is sokszor jártam már úgy, hogy pont elakadt a papír vagy ilyesmi, és a gép úgy értelmezte, hogy kinyomtatta, pedig nem volt a kezemben. Ez mondjuk a 240/2008-as sorszámú számla. Ilyenkor következő sorszámmal, tehát 241/2008assal sztornozom az előzőt, és 242-es sorszámmal újra kiállítom a számlát. Másképpen nem is lehetne, mivel a számlázó programból importálok a könyvelő program felé is, és ha mondjuk a 240-es rontott és tollal áthúzva 241-essel újra kiállítanám ugyanazzal az összeggel, akkor az adott ügyfélhez duplán szerepel a számlázott összeg. A programok másképp nem értelmezik a rontottat, csak ha minusz előjellel sztornozom. 
lindus011
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

rontott számla...

HozzászólásSzerző: zspotorke » kedd jan. 13, 2009 9:32 pm

Való igaz.

A számítógéppel előállított számlákban, számlára kézzel nem lehet "jegyzetelni" azokat programon belül kell korrigálni stornózni vagy helyesbíteni -attól függően, hogy a korrekcióra miért kerül sor. Hivatkozni kell a korrigált számla számára és a korrekció okára is.

Nem csak a vevőfolyószámlán lehet duplázódás - de ha készletet is kezel a számlázó, akkor az is "megborul" a helytelen számlázás/javítás miatt.

Érdemes odafigyelmi arra az apró 2009-től már kiemelten kezelt ÁFA előírásra is, amely a tévesen kiállított számlák ÁFÁ-jával foglalkozik.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

rontott számla...

HozzászólásSzerző: algaszám » szer. jan. 14, 2009 11:09 am

Szerintetek ezért adóhiányt fog az APEH megállapítani egy ellenőrzés során?

Hát, ez nagyon gáz! :(

Nagyon köszönöm a segítségeteket!

algaszám
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

rontott számla...

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » szer. jan. 14, 2009 11:32 am

Szia!

Én amit még tudnék, sztornóznám (vagy érvénytelenítő számlát állítanék ki, ne tudom a programod hogyan nevezi). Azért írom, amit még tudnék, mert van olyan program, amit év végével le kell zárni, és innentől kezdve nem lehet ehhez az évhez hozzányúlni.

Ez igaz még a régi áfa tv-re hivatkozik, de a 24/1995. PM rendelet még ma is hatályos.

Számlák sorszám-folyamatosságának hiánya

2007/51. sz. adózási kérdés kiegészítése

2007.10.24.

[24/1995. (XI. 22.) PM rendelet]

A számla, egyszerűsített számla és nyugta adóigazgatási azonosítására való alkalmasságáról szóló 24/1995. (XI. 22.) PM rendelet (a továbbiakban: rendelet) 1. § (1) bekezdése alapján adóigazgatási azonosításra csak a folyamatos sorszámozással ellátott bizonylatok alkalmasak. A rendelet 1. § (5) bekezdése szerint a kibocsátott számlanyomtatványokat, mint bizonylatot a kibocsátónak szigorú számadás alá kell vonnia, amely a (6) bekezdés b) pontja szerint a számítógéppel előállított bizonylatok esetén úgy valósul meg, hogy a program - beleértve az alaki hibás, vagy tartalmilag rontott, illetve megsemmisült vagy elveszett számla esetét is - kihagyás és ismétlés nélkül biztosítja a sorszámozást, és a másolatok alapján a hiánytalan elszámolás biztosított.

Amennyiben egy számítógéppel előállított számla olyan tartalmi, vagy formai hibában szenved, amely az 1992. évi LXXIV. törvény (a továbbiakban: Áfa-törvény) 45/A. § előírása és a hivatkozott törvényhelyhez kapcsolódó 7003/2002. PM irányelv vonatkozó előírása alapján csak az eredeti számla sztornírozásával, és helyette új sorszámon, ugyanazon teljesítési időponttal új számla előállításával korrigálható, akkor mind a sztornó számlák, mind a helyettük előállított új számlák eredeti példányait a vevő részére meg kell küldeni.

A fenti eljárás az alapeset számla sztornírozása esetén. Amennyiben azonban a kiállított számlák fizikailag nem jöttek létre, mert pl. a számla fizikai előállítása nyomtatási hiba miatt meghiúsult (festékhiányos nyomtatás, vagy a nyomtató begyűrte az első példányt, stb.), és a számla a következő példánysorszámon (2. példány) sem állítható elő, úgy a sikertelen előállítású számla sztornírozása és helyette új sorszámon történő előállítása jelenti a megoldást. A sztornírozás után a számlát – eredeti teljesítési időponttal – ismételten elő kell állítani. Mivel az eredeti számla egyetlen példánya sem volt kinyomtatható, így az nem is kerülhetett kiküldésre a vevő részére. Ilyen esetekben, az elő nem állított számla sztornírozására vonatkozó sztornó számlát nem kell a vevő részére megküldeni, mivel a vevőnél értelemszerűen nincs olyan számla, amit sztornírozni kell. Ilyenkor a sztornó számla valamennyi példányát a számlakibocsátó köteles megőrizni. A felhasznált számlaszámot azonban akkor is sztornírozni kell, ha a számlát nem sikerült kinyomtatni. A sztornó számla valamennyi példányát ilyenkor a számlakibocsátó köteles megőrizni.

(PM Forgalmi adók, vám és jövedéki főosztály 13.992/1/2007. – APEH Adójogi Főosztály 8990321389)

 

Üdv:Nelly

 

 

 

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

rontott számla...

HozzászólásSzerző: algaszám » szer. jan. 14, 2009 11:42 am

Nagyon köszönöm a segítséget!

Csak nem büntetnek meg. Amikor rontott volt, rögtön csináltam egy jegyzőkönyvet hozzá, meg ráíram kézzel hogy rontott és mi volt a rontás oka!

Ha adóhiányt állapítanak meg, majd kifizetem! Így jár, aki nem néz kellően utána annak, amit csinál! :(

Még egyszer köszi a segítséget!

 

Üdvözlettel:

Györgyi

algaszám
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

rontott számla...

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » szer. jan. 14, 2009 11:54 am

Reméljük, hogy nem ezt az időszakot fogják ellenőrizni! minden esetre lejegyzőkönyvezted, egy kacsolódó ellenőrzés megállapíthatja, hogy a partnerhez el sem jutott,könyvelésre nem került. Egy kis bírság esetleg várható, a mértéke revizorfüggő is, jósolni előre lehetetlen.

Egyénként ha jól emlékszem, 2006. talán júliusa óta, a rontott számla fogalma nem létezik. A számlázóprogramokkal ettől kezdve nem lehetett rontott számlát készíteni, csak sztornózni!

Üdv.Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

rontott számla...

HozzászólásSzerző: algaszám » szer. jan. 14, 2009 12:12 pm

Nagyon köszi az információkat!

2009-től már jól fogom csinálni!

algaszám
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am


Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég

cron