Oldal: 1 / 2

euros számla forintban

HozzászólásElküldve: csüt. jan. 01, 1970 1:00 am
Szerző: pimpa1
Sziasztok! A fővállalkozónk egy euros számlánkat forintban egyenlített ki, amelyet azzal indokolt, hogy a külföldi partner cég nekik is forintban utalt, mivel az MNB hivatalos árfolyama fel van tüntetve a számlán. Korrekt ez így? Közel 30 eft-ot buktunk. :(

euros számla forintban

HozzászólásElküldve: csüt. nov. 13, 2008 9:11 pm
Szerző: aniko.varga2006
Egyetlen kérdés van: Mi szerepel a szerződésben? Az MNB árfolyam feltüntetése az áfa-törvényből következő kötelezettség, de nem irányadó a pénzügyi teljesítés pénznemére vonatkozólag, kizárólag az áfa-elszámolás céljából szerepel ott. Az is közömbös, hogy a külföldi partner milyen pénznemben utal. (Ha legközelebb vanuatu-i bíborcsigában utal, akkor a fővállalkozó is azzal teljesít?)

euros számla forintban

HozzászólásElküldve: csüt. nov. 13, 2008 9:28 pm
Szerző: pimpa1

Nos, a szerződésben nincs erre utaló pont. Mindig a külföldi partner cégekre hivatkoznak, ha valami "gyanús" kérdés merül fel.


euros számla forintban

HozzászólásElküldve: csüt. nov. 13, 2008 9:33 pm
Szerző: zspotorke

Sziasztok!

Én már többször hangot adtam itt a fórumon abbéli véleményenek, hogy a számlát olyan pénznemben kell kiegyelíteni amilyenben azt kiállították. Azt gondolom, hogy egy megállapodás húzódik amögött, hogy miért pont EUR-ban lett eredendően kiállítva a számla. Ha az utalás ettől eltérő pénznemben történik, akkor módosítani kell a számlát.

Ahogy Anikó is írta már -az nem indok a változtatásra, hogy a külföldi partner is forintban utalt a partnereteknek. Én szó nélkül nem fogadnám el az biztos.

Üdv: P.Zsuzsa


euros számla forintban

HozzászólásElküldve: csüt. nov. 13, 2008 9:34 pm
Szerző: pimpa1

kénytelen vagyunk elfogadni amit mondanak, mert meg van kötve a kezünk...ha felszólalnék az igazunkért, nem kapnánk munkát.


euros számla forintban

HozzászólásElküldve: csüt. nov. 13, 2008 9:38 pm
Szerző: adotanacs
Sziasztok! Ez bizony gyakran előfordul nálam is, a speditőr cég tavalyi évben egyszercsak a Ft-ban kiállított számlát elkezdte EURÓ-ban fizetni, amelyet azzal indokolt, hogy ő is ugy kapja. Mi is háborogtunk, mert a vállalkozó rosszabbul járt, de még örült hogy megkapta a pénzét. Most már EURÓ-ban számláz. Ani

euros számla forintban

HozzászólásElküldve: csüt. nov. 13, 2008 9:40 pm
Szerző: zspotorke

Előkerestem az írást:

A gazdálkodó szervezetek egymás közötti gazdasági kapcsolatát jellemzően írásban megkötött szerződések alapozzák meg. Az értékesített vásárolt és saját termelésű készletek, valamint a teljesített szolgáltatások ellenértékéről a számlát a szerződésben meghatározott feltételek szerinti teljesítés alapján, a szerződés szerinti teljesítés időszakában kell kiállítani, a vevő által elismert, elfogadott értékben.

 

A számlában foglaltak (beleértve az ellenértéket is) helyességét csak a szerződésben szereplő feltételekkel összevetve lehet ellenőrizni. Ha a szerződésben az ellenértéket forintban határozták meg, akkor azt forintban kell számlázni is. A számlában szereplő ellenértéket kell pénzügyileg rendezni. Így a pénzügyi rendezésnek csak akkor lesz az Szt. szerint elfogadható bizonylata a számla, ha az azon szereplő ellenérték kerül kifizetésre, akár készpénzben, akár az elszámolási betétszámláról. Ha a számlát forintban állították ki, akkor azt forintban kell kiegyenlíteni.

Természetesen fordítva is igaz, a devizában kiállított, elfogadott számlát devizában lehet kiegyenlíteni.

Amennyiben a szerződő felek a szerződés megkötését követően, de még a teljesítésről szóló számla kibocsátása előtt "meggondolják", és úgy döntenek, hogy az ellenértéket nem forintban, hanem meghatározott devizában (vagy nem a szerződésben meghatározott devizában, hanem forintban) akarják rendezni, akkor ennek megfelelően módosítani kell a szerződést, a módosított szerződés alapján kell a számlát kiállítani (forint helyett devizában), és a számlán szereplő ellenértéket a számlán szereplő devizában kell átutalni.

 Az előbbiek figyelembevétele azért is fontos, mert ezen számlák jellemzően a belföldiek egymás közötti kapcsolata során keletkeznek. A belföldiek egymás közötti értékesítését, szolgáltatásnyújtását pedig áfa terheli. Mivel a fizetendő, illetve a levonható áfa bizonylata a számla, a forintszámlán az áfa is forintban kerül meghatározásra. Ha a forintszámlát devizával egyenlítik ki, felmerülhet a kérdés, az áfa alapját a fizetett deviza vagy a forintszámla alapján kell meghatározni (a két módszer eltérő eredményre vezethet!). Mivel a forintszámla devizaértéke szerződéssel nincs alátámasztva, joggal kifogásolható a fizetendő áfa, a levonható áfa helyessége is.

Összefoglalóan: már 2001-től nincs akadálya annak, hogy a belföldiek egymás közötti kapcsolataik ellenértékét devizában (vagy devizaalapon) határozzák meg. Ez esetben azonban devizában kell szerződni, devizában kell számlázni, a számlát pedig devizában kell kiegyenlíteni. Amennyiben a szerződést forintban kötötték meg, de az ellenértéket devizában kívánják kiegyenlíteni, akkor a szerződést kell ehhez módosítani, a szerződésben kell az ellenértéket devizában meghatározni, majd devizában számlázni, devizában fizetni.

Üdv: P.Zsuzsa


euros számla forintban

HozzászólásElküldve: csüt. nov. 13, 2008 9:41 pm
Szerző: pimpa1

ok, módosítom a számlát..mivel forintban utaltak, jóval kevesebbet kaptunk a teljesített munkánkra, mint az eredeti szerződésben megállapodottban. Klassz. :(


euros számla forintban

HozzászólásElküldve: csüt. nov. 13, 2008 9:43 pm
Szerző: zspotorke

Természetesen ismerem azokat a problémákat én is amiről írtok, de akkor a bizonylatokat (számla, szerződés) igazítsátok rá a teljesítésre.

Üdv: P.Zsuzsa


euros számla forintban

HozzászólásElküldve: csüt. nov. 13, 2008 9:43 pm
Szerző: zspotorke
Egyszerre írtunk. Bocs.