Adófórum

Adózási és számviteli információk

Utánvét esetén nyugta?

Számlázás

Utánvét esetén nyugta?

HozzászólásSzerző: Fabyen1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

 Az lenne a kérdésem, ha egy webáruházból rendel egy magánszemély, és számára utánvéttel történik a teljesítés, akkor lehet-e nyugtát adni?

Én úgy értelmezem, hogy igen, hiszen az én értelmezésemben a teljesítés időpontja itt az lesz, amikor a vevő átveszi a csomagot, és akkor kp-ben meg is történik a kiegyenlítés maradéktalanul. Jól értelmezem?

Válaszaitokat előre is köszönöm!

 Fabyen

Fabyen1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Utánvét esetén nyugta?

HozzászólásSzerző: mazsi5 » szomb. szept. 27, 2008 11:07 am

Szerintem nem helyes a nyugta adás, mert a nyugtán nincs vevő neve,címe. Nem tudom miről van szó: csomagküldő szolg., vagy más..  De gondolom valaki név és cím szerint megrendelte azt a valamit.  Nyilvántartásilag is nehéz lenne lekövetni, hogy akkor melyik megrendelő teljesen rendezett, melyik az amelyiktől visszajött, stb...  Szerintem az utánvét az egy halasztott kp.fizetés..  Én idáig még akármit rendeltem utánvéttel, mint magánszemély még mindig számlával jött, ami meg későbbi garanciális dolgoknál, reklamciónál is jelentőséggel bírt.  Mikor az adott árut, terméket lecsomagoljátok és postára adjátok, akkor az az áru/termék már kikerült az értékesítő cégtől, s pár napig úton van, aztán amikor átveszi a vevő és ott azonnal fizet érte, szerintem a pénz azonnal nem kerül be az értékesítő pénztárába sem..

Ezen az éven én úgy kaptam az utánvétes dologgal a számlát, hogy a teljesítési időpont az a fizetési határidővel volt megegyező, de volt egy olyan is amin a postai feladás napja volt a teljesítés dátuma, a fizetés módja minden számlán úgy szerepelt, hogy utánvét.  Üdv.

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Utánvét esetén nyugta?

HozzászólásSzerző: Fabyen1 » szomb. szept. 27, 2008 11:12 am

Kedves Mazsi,

nagyon szépen köszönöm kimerítő válaszod!

Üdv, Fabyen

Fabyen1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Utánvét esetén nyugta?

HozzászólásSzerző: M.Éva » szomb. szept. 27, 2008 11:12 am

Szerintem nem lehet (illetve a posta dolgozója vállalná, hogy egy cég bevételi tömbjével egyetemben viszi ki a csomagot, és a helyszínen kitölti, majd a pénzzel együtt visszaviszi a céghez.... talán egy céges saját futár megtehetné), a pénz- nyugta egyidőben gazdát cserél nem működik utánvétnél. Nem is tudjuk, hogy a csomagot mikor adják át a vevőnek!Lehet, hogy át sem veszi....stb.

A vevő a szállítótól kap bizonylatot a fizetésről! A cég a szállítótól kap pénz (nem a vevőtől), így nincsen a cég és a vevő között kp forgalom- amihez nyugta is társulna!!!!

Hát ezért nem lehet nyugtát adni a vevő részére.

Üdv:Éva

M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Utánvét esetén nyugta?

HozzászólásSzerző: Fabyen1 » szomb. szept. 27, 2008 11:28 am

Éva, Neked is nagyon köszönöm.

Azt esetleg meg tudjátok nekem mondani, hogy hol találok arra törvényi hivatkozást, hogy mi számít ilyenkor teljesítési időpontnak?

 

Fabyen1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Utánvét esetén nyugta?

HozzászólásSzerző: mazsi5 » szomb. szept. 27, 2008 12:38 pm

Az én meglátásom szerint a leginkább kézen fekvő teljesítés időpont a számla keltének napja.  Ha ugyanazon személynek eseti jelleggel történik utánvétes értékesítés, akkor én valószínűleg nem írnék teljesítés időpontot  (mondván a teljesítés dátuma a számla keltével megegyező).. a ügylet tényleges megvalósulása pedig előre nem tudható, az is lehet, hogy át sem veszik..

ÁFA tv-ből telj.időpont , illetve nem így van meghatározva, hanem ÁFA fizetési kötelezettség keletkezése:

Általános szabályok
55. § (1) Az adófizetési kötelezettséget annak a ténynek a bekövetkezése keletkezteti, amellyel az adóztatandó ügylet tényállásszerűen megvalósul (a továbbiakban: teljesítés).
(2) Az (1) bekezdéshez fűződő joghatás beáll abban az esetben is, ha teljesítés hiánya ellenére számlakibocsátás történik. A joghatás a számlán a termék értékesítőjeként, szolgáltatás nyújtójaként szereplő személyre, szervezetre áll be, kivéve, ha kétséget kizáróan bizonyítja, hogy a számlakibocsátás ellenére teljesítés nem történt, vagy ha teljesítés történt ugyan, de azt más teljesítette.
56. § A fizetendő adót - ha e törvény másként nem rendelkezik - a teljesítéskor kell megállapítani.

163. § Az adóalany a számla kibocsátásáról legkésőbb
a) a teljesítésig,
b) előleg fizetése esetében a fizetendő adó megállapításáig,
de legfeljebb az attól számított 15 napon belül köteles gondoskodni.


Számla adattartalma
169. § A számla kötelező adattartalma a következő:
g) a 163. § a) és b) pontjában említett időpont, ha az eltér a számla kibocsátásának keltétől;
  
Mivel a számlán a teljesítés időpontjának szerepeltetése csak akkor kötelező, ha az eltér a számla kibocsátás keltétől.

Nekem nincsenek utánvétes értékesítéseim, ezért nem néztem utána tüzetesen, de ha az áruval/termékkel küldöm a számlát is, akkor arra biztos, ami biztos alapon a számlakeltét tekinteném telj.dátumnak, vagy tüzetesen utána járnék, hogy alkalmazhatom-e esetleg a fizetési határidő szerintit .   Üdv.

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Utánvét esetén nyugta?

HozzászólásSzerző: Fabyen1 » szomb. szept. 27, 2008 12:43 pm

Értem, Mazsi, nagyon sokat segítettél, köszönöm szépen!
Fabyen1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am


Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég

cron