Adófórum

Adózási és számviteli információk

meghiúsult bérlet

Számlázás

meghiúsult bérlet

HozzászólásSzerző: GyörgynéGabi » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Egy egyszerű kérdésről szeretném a véleményetek kérni. Helyiségbérletről van szó. a vállalkozó megkötötte a bérleti szerződést ( amiből ugyan nem derült ki, hogy a bérbeadó vállalkozó vagy magánszemély) kifizette az első havi bérleti díjat, számlát kapott, de a bérbevétel meghiúsult, mert az üzlethelyiségre nem adták meg a szükséges engedélyeket, mert nem felelnek meg a z előírásoknak. (amit a bérbeadó valószínű tudott, mert a hatóságok mondták, hogy az előző bérbevenni kívánónak sem adtak engedélyt)

A pénz vissza adta. A vita arról szól, hogy szerintem a bérbeadónak kellene kiállítani egy stornó számlát azaz egy mínuszost, hogy így írjam, amin feltünteti az eredeti szála számát, valamint, hogy a bérbeadás nem valósult meg.  

Szerintük a bérbevevőnek kell kiállítani egy számlát a vissza kapott pénzről. Kérdem mit írjon rá bérbeadás? Ő kereskedésre váltott vállig és nem bérbeadásra, hogy írhatna számlát?

Csak simán pedig sehogy sem adhatja vissza az eredeti számlát, hiszen az engedélyekkel kapcsolatban költsége merült fel, azt hogyan számolom el ha csak úgy "elfelejtjük" a dolgokat.

Bocsánat, ha kicsit zavaros, de már én is az vagyok néha :-))

Köszönöm Gabi 

GyörgynéGabi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

meghiúsult bérlet

HozzászólásSzerző: hvanna » szer. szept. 17, 2008 5:46 am

 

Szia Gabi !

A beérbadó kibocsátotta az első számlát, pénzügyileg teljesült. A bérbeadás ténye meghiusult( hatósági engedélyek hiányában) a pénzügyi vissazrendezés megtörtént.  A bérbeadónak kell kiállitani egy storno  (minuszos )számlát, hivatkozva az első kibocsátott számla számára.  A  tranzakció igy kiüti egymást.

Megjegyzésben: fel lehet tüntetni, hogy a szerződésben szereplő bérbeadás ...okok miatt meghiusult.

Az hogy a bérbeadónak a bérbeadással kapcslatban költsége merült fel az az Ő üzteli kockázata.

Üdv:hvanna 

hvanna
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

meghiúsult bérlet

HozzászólásSzerző: radri » szer. szept. 17, 2008 6:04 am

Szia!

 Egyértelműen a bérbeadónak kell kiállítani a - számlát az eredeti számlára hivatkozva. A bérlő miről állítani ki számlát?

A költség számlák miatt nem ártana egy bérleti szerződés felbontás, mivel bérleti szerződést kötöttek, tehát azt fel is kellene bontani.

Üdv: Adri

radri
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

meghiúsult bérlet

HozzászólásSzerző: zspotorke » szer. szept. 17, 2008 6:20 am

Sziasztok!

Na ekkora hülyeséget! (bocsánat) A visszakapott pénzről mióta állítunk ki számlát???? Csak terméket, szolgáltatást (teljesítést) számlázunk! A bérbevevő mit írna szerintük a számlára???

Az Áfa törvény szerint:
a) A teljesítés meghiúsulása
Amennyiben a teljesítés meghiúsul, a teljesítésről kiállított számlát stornírozni szükséges.
Az általános forgalmi adó rendszerében a teljesítés meghiúsulásáról akkor beszélhetünk, ha a teljesítés meg sem történt, vagy fizikai értelemben megtörtént ugyan, de a felek az általuk kötött szerződést úgy szüntetik meg, hogy a korábbi teljesítések visszajárnak.
A Polgári Törvénykönyv (továbbiakban: Ptk.) szabályai alapján levezethető, hogy a polgári jogi teljesítést jogi értelemben akkor tekinthetjük meghiúsultnak, ha a szerződés a megkötésének időpontjára visszamenőleges hatállyal szűnik meg. A szerződés visszamenőleges hatállyal történő megszűnése pedig – a Ptk. 319. § (3) bekezdése és 320. § (1) bekezdése alapján – a felek általi felbontással vagy valamelyik fél elállásával lehetséges.


Felbontás (elállás) esetén a Ptk. 319. § (3) bekezdésének utolsó mondata alapján az addig teljesített szolgáltatások visszajárnak.
Mindezek alapján a teljesítés meghiúsulása miatti stornírozás csak olyan esetben lehetséges, amikor a felek az eredeti állapotot állítják helyre, tehát – amennyiben bármelyik fél részéről bármiféle teljesítés (részteljesítés) történt – az egymás felé tett teljesítések úgy kerülnek visszarendezésre, mintha teljesítés nem is történt volna.


( A szerződést azonban nemcsak visszamenőleges hatállyal, hanem a jövőre nézve is meg lehet szüntetni -ezt nevezzük a felek általi megszüntetésnek, vagy valamelyik fél általi felmondásnak-, ilyenkor viszont a számla stornírozására nem kerülhet sor, hiszen a teljesítés nem hiúsult meg, hanem csak részben történt meg. Természetesen, ha a jövőre nézve történő megszűnés eredményeként az eredetileg kiállított számlát módosítani szükséges, akkor ezt az adóalanynak meg kell tennie, azonban az ilyen típusú korrekciót nem stornírozással, hanem helyesbítéssel kell megoldani.)

Üdv.: P.Zsuzsa



 

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

meghiúsult bérlet

HozzászólásSzerző: garbo50 » szer. szept. 17, 2008 8:03 am

Sziasztok!

Kiegészítésként,  a Zsuzsa által írtakhoz:

A hatályos áfa törvény értelmében helyesbítő számlát akkor kell adni, ha az az áthárított adó összegét, illetve az annak meghatározásához szükséges tételeket módosítja, vagy az adót az eladó utólag kívánja felszámítani és áthárítani. A helyesbítő számla adásakor figyelembe kell venni a kibocsátás napját, ha az adó alapjának csökkenése miatt szükséges, vagy a helyesbítés az áthárított adó összegét egyébként csökkenti. A helyesbítő számlát kapó azonban minden esetben - a helyesbítő számla kibocsátásnak napját tartalmazó - elszámolási időszakban kell figyelembe vennie a helyesbítő számlát.

 Stornó számla kibocsátása abban az esetben képzelhető el, ha a teljesítés meghiúsul, vagy a számítógéppel, illetve elektronikus úton előállított számla lezárását követően észlelt hibát kell javítani, vagy a számítógéppel előállított számlát, elektronikus számlát műszaki hiba miatt újra elő kell állítani. A stornó számlát az eredeti, de rossz (most stornírozandó) számla teljesítési időpontjára visszamenőleg kell kibocsátani, tehát úgy kell elszámolni, mintha a hibát el sem követték volna.

Összességében tehát a különbség a helyesbítő és a stornó számla között az, hogy stornó számlát abban az esetben kell kibocsátani, ha a teljesítés meghiúsult (azaz a dokumentált gazdasági esemény nem történt meg, a papír róla mégis megszületett), vagy számítógéppel előállított számlát kell korrigálni. Helyesbítő számlát pedig abban az esetben kell kiállítani, ha a gazdasági esemény létrejött, de az áthárított adó összege, vagy az áthárított adó alapja módosult. Az előbbi esetben mind a vevőnek, mind az eladónak vissza kell nyúlnia az eredeti időszakra, az utóbbinál a vevő mindig a helyesbítő számla kikocsátásának adómegállapítási időszakában számolja el a módosítás egyenlegét, az eladónak pedig célszerű visszanyúlni az eredeti időszakra, ha korábban a költségvetés kárára tévedett (azaz a helyesbítés eredményeként a fizetendő adó utóbb nő).

Tehát konkluzió: a bérbeadó állít ki stornószámlát.

Üdv. Jutka

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

meghiúsult bérlet

HozzászólásSzerző: mazsi5 » szer. szept. 17, 2008 10:09 am

Szia!  Azt már a többiek leírták, hogy az aki kiadta a bérleti díjas számlát,  az kell, hogy adjon stornó számlát a teljesítés meghiúsulása miatt..

Ha számlaképes volt ahhoz, hogy a bérleti díjról számlát adjon, ahhoz is számlaképes, hogy meghivatkozva az eredeti számláját stornó számlát állítson ki mínusszal..

Ami érdekes a dologban, az amit a kérdésed elején írsz: hogy az sem derül ki, hogy ev  , vagy magánszemély..  Mert az egy dolog, hogy az ingatlan bérleti szerződésben azért szerepelni szokott, hogy milyen célra stb., valamint, hogy az adott ingatlan a rendeltetési célnak megfelelő...stb.., s ha abban az van, hogy pld. hogy a bérlő ...akármilyen üzletet működtessen benne... akkor ott némi nemű kártérítést is benyújtanék a bérbeadó felé, ha egyszer nem használható mondjuk üzlethelyiségként..

  De az, hogy a kifizető/számlabefogadó nem tudja hogy egyéni vállalkozóval, vagy magánszeméllyel kötött-e szerződést  (most mindegy hogy szóban, vagy írásban) .. az már gáz, hiszen egyáltalán nem mindegy, s ha a kifizető nem győződött meg arról, hogy az adott Gipsz Jakab az egy vállalkozói igazolvánnyal rendelkező személy, aki e tevékenységét a vállalkozási igazolvány tanúsága szerint vállalkozóként folytatja..., aki ezek szerint magánszemély, akivel szemben a számlaértékét tekintve, SZJA levonási kötelezettsége van,  alkalmasint 14% eho levonási kötelezettsége is lehet, melyről neki mint kifizetőnek a havi (12-i) bevallásokban bevallást kell adni, a levont adókat be kell fizetni......   A kapott számlán is szerepelni kellene a vállalkozói igazolvány számának a szállítónál, ha ő ev-ként bérbeadó, amit azért a kifizető el is szokott kérni megtekintésre..   Ezt csak a jövőre nézve írtam.

SZJA tv-ből:

17. Egyéni vállalkozó:
a) a vállalkozói igazolvánnyal rendelkező magánszemély az igazolványban feltüntetett vállalkozói tevékenysége tekintetében;

46. § (1) A kifizető, a munkáltató a kifizetéskor (a juttatáskor) megállapítja a bevételt terhelő adóelőleget, ha olyan bevételt fizet ki (juttat), amelynek alapján meghatározott jövedelem az összevont adóalap részét képezi.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérően nem terheli adóelőleg:

b) a vállalkozói bevételt, ha az egyéni vállalkozó az e bevételéről kiállított bizonylatán feltünteti vállalkozói igazolványa (ennek hiányában az egyéni vállalkozói jogállását bizonyító közokirat) számát is;


Az, hogy kártérítésileg kezdtek-e valamit ezzel a bérbeadóval az egy dolog, .. Nem lehet tudni, hogy eza kifizetés  és visszafizetés kp-ban történt-e?   Nálatok vélhetően van egy lekönyvelt bérleti díjas számla, valamint ennek vonzataként a kifizetéskor a mgánszemélytől levont 25% SZJA...., s a nettó összeg ment kp-ban, vagy átutalással..  Ugrott az ügylet az adószámos magánszemély visszaadta az általa kapott pénzt, ami ugye nettó összeg.....  Mivel bizonylatoltátok?  ha nincs jóváíró Stornó számla, akkor mi lesz az SZJA-val, stb..  Én a helyetekben írásban felszólítanám, akár azt is belefogalmazva, hogy úgy adott bérbe ingatlant, hogy az a bérbevevő céljának megfelelő használatra alkalmatlan...., s saját érdekében is sziveskedjen az ügylet meghiúsulása miatt a stornó számlát kiállítani.. ha esetleg nem tudja, hogy hogyan kell, abban segítséget nyújtotok neki stb..  vagy Ő úgy gondolja, hogy amit visszafizetett nektek, az nem a bérleti szerződés megszűnése/meghiúsulása miatti díj visszafizetése, hanem egy kártérítési összeg??     Ha ez már egy megállapodott kártérítés, akkor valóban nektek kell valami számviteli bizonylatot kiállítani,  viszont neki az a számla szerinti bevétele, akkor bérleti díj jövedelem, amit adózni,stb.kell..


Nekem ez a véleményem a szerződés tartalmának ismerete hiányában, a kérdésben felvázoltak alapján.. Nem tudom ezzel előbbre leszel-e? Üdv.
mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

meghiúsult bérlet

HozzászólásSzerző: GyörgynéGabi » szer. szept. 17, 2008 3:53 pm

Köszönöm a válaszaitokat!

Elszállt az előbbi hosszú válaszom :-((

Most nincs időm még egyszer leírni, de sokat segítettetek!

Gabi

GyörgynéGabi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

meghiúsult bérlet

HozzászólásSzerző: GyörgynéGabi » csüt. szept. 18, 2008 4:52 am

Sziasztok!

Nagyon részletesen és alaposan válaszoltatok a kérdésemre.

Megnyugodtam ,mert nem vagyok egy nagy tudású, de azért mivel más vállalkozónak is van ilyen formában bérbevevése úgy gondoltam tudom a dolgokat.

Elmondtam a bérbevevő vállalkozónak, hogy hogyan kell adózni ha adószámos magánszemély a bérbadó, aki állítólag azt mondta neki a teljes összeg kell semmi adólevonás. A számlát sajnos a mai napig nem láttam, tehát még mindig nem tudom vállalkozó vagy nem. Állítólag a könyvelője mondta, hogy a bérbevevő állítsa ki a számlát, akkor remélem vállalkozó és nem maradtam el a 0808 jelentővel. Az más kérdés, hogy Ő ezt miért nem így gondolja ahogy Ti is.

Egyértelműen a bérleti díj  került vissza adásra, és a vállalkozóm már ennek is örül, nem hiszem, hogy a kártérítésért hadakozna, hiszen még a számlázásban sem tudunk megegyezni.

A bérleti szerződés írásos felmondása  nagyon jó, nekem nem jutott eszembe, de igazatok van.

Ha mégis magánszemély :akkor elküldöm a 0808 utólag, amikor vissza kapta a díjat akkor pedig minuszosan újra benyújtom?

No majd ha kiderül új kérdésnek ezt is felteszem, most még sajna nem tudom.

Biztos Ti is tapasztaltátok már, hogy néha hiába könyörgünk a papírokért.  :-(( 

Köszönöm a fáradtságotokat.

Gabi

GyörgynéGabi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am


Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég