Adófórum

Adózási és számviteli információk

2példányos egyszerűsített készpénzfizetési számla

Számlázás

2példányos egyszerűsített készpénzfizetési számla

HozzászólásSzerző: peva111 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok

Könyvelek egy manikűröst, aki egyszerűsített kp.fiz. szlát használ, amivel eddig nem is volt gond. Viszont januártól csak kétpéldányosat kapott. Sztem az első példányt nekem kellene adnia, a másiknak pedig a tömbben a helye, mivel ezt a tipusú számlát akkor lehet kiállítani, ha a szolgáltatás igénybevevője nem kér számlát. Viszont az apeh ügyfélszolgálatnál elcsodálkoztak, hogy ilyenről még nem is hallottak, de szerintük az első példányt mindenképp a vevőnek kell adni, a másodikat pedig a tömbben hagyni, a könyvelő pedig másolja ki magának, ráírva, hogy az eredetivel mindenben megeggyező hiteles másolat. -Ezt nem igazán érzem jónak.

Mi a ti véleményetek?

Nincs már 3pédányos egysz. kp.fiz. szla. tömb?

peva111
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

2példányos egyszerűsített készpénzfizetési számla

HozzászólásSzerző: hvanna » pén. aug. 01, 2008 10:57 am

Szia ! Van 3 példányos kp. fizetési számla.Azt kell vásárolni, és kiiktatni a 2 példányos szla tömb használatát. A manikürösök és a fodrászok, inkább nyugtatömböt használnak. Az két példányos: - első példány a szolgáltatást igénybevevőé - második a tömbben marad és a könyvelés bizonylata lesz. Üdv:hvanna
hvanna
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

2példányos egyszerűsített készpénzfizetési számla

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » pén. aug. 01, 2008 11:12 am

Szia! Az első eredeti példányt, mindig a vevő kapja, az egyik megoldás valóban a másolás, vagy időközönként el kell kérni a tömböt  a könyvelés idejére. Sajnos elég macerás mind a két eset. Mindig szoktam kérni, hogy 3 példányos tömböt vegyenek, legtöbbször sikerül is. szrintem egyszer kellene a vállalkozóval másoltatni, utána igykezne 3 példányosat venni. Úgy gondolom az éveleje volt csak olyan nehézkes, most már nem hiszem, hogy nem lehet kapni. Én érvényteleníteném a még meglévő üres példányokat és újat vetetnék. Még annyit fűznék a témához, amennyiben a vevő nem kér számlát, akkor nyugtát kell adni, de a vevőnek mindenképen kell kapni számlát,vagy nyugtát,(első példányt) ha kér, ha nem kér. Mária
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

2példányos egyszerűsített készpénzfizetési számla

HozzászólásSzerző: mazsi5 » pén. aug. 01, 2008 11:12 am

Szia Peva!  Aki nem kér számlát  (vevő neve, címé-vel), annak nem számlát kell adni, hanem nyugtát... A számla első eredeti példánya mindig a vevő-t illeti, a másodkat szokta kapni a könyvelő és a harmadik marad a tömbben. Addig jó a kétpéldányos számla tömb esetleg, amíg valaki magának könyvel és eleve a tömbben maradó példányra írja rá a könyvelési hivatkozást: pkönyv oldal/sor, stb... De ha külső ember könyveli, akkor nem, mert a számlatömbnek a manikűrös vállalkozónál kell legyen és nem a könyvelőnél, amíg az a folyamatban van.    Vegyen a vállalkozó másik számlatömböt, ebből meg fénymásoljátok ki azt, amire már írva vagyon, a többi meg marad felhasználatlan... Üdv.
mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

2példányos egyszerűsített készpénzfizetési számla

HozzászólásSzerző: oszlanszky1 » pén. aug. 01, 2008 11:18 am

Szia!

 Szerintem igaza van az APEH-nak akár jónak tartod, akár nem. Ha az eredeti példányt a könyvelésben lerakod, akkor mondhatja az APEH, hogy a vállalkozó fiktív számlát állított ki, ezáltal produkált magának árbevételt. 

Másrészt a szolgáltatásról, termék eladásról számlát/nyugtát kell adni. Ez - szerintem - azt jelenti, hogy a számla első példányát oda kell adni annak, aki a szoltáltatást kapta és azt megfizette. A második pedig a tő példány. Elvileg a harmadik példány a könyvelés példánya. Ha nincs harmadik példány, akkor neked kell azt fénymásolva elkészíteni.

Kérdés, hogy mennyire akarsz vagy mersz az APEH revizorral egy esetleges ellenőrzéskor vitatkozni?  

Először is egyéni vállalkozóról vagy gazdasági társaságról beszélünk, s függ attól is, mit tud a programod!?

Ha egyéni vállalkozó, akkor bevételi nyilvántartát vezet, tehát nincs pénztára. Ebben az esetben én a tőpéldányok alapján könyvelnék, s azokra írnám fel, hogy könyvelve, stb. Az APEH-nak a tömböt adnám oda egy az egyben, hogy ez a könyvelés bizonylata. Nem tiltja semmi, hogy a tőpéldány legyen egyben a könyvelési bizonylat is.

 Gazdasági társaságnál már nehezebb a helyzet, mivel ott kötelező a pénztár vezetése, s a pénztár bizonylat kiállítása - elvileg - nem lehetséges melléklet nélkül, a mellékletet pedig a bizonylathoz kell tűzni.

Szerintem itt is használhatod a tőpéldányt a bevételi bizonylat alapbizonylatának, csak kérdés, hogy ezt mennyire tudod az APEH-nak megmagyarázni. 

A harmadik lehetőség, hogy könyveld le a számlákat, mint ha átutalásos számlákat bocsátott volna ki (bizonylat a tőpéldány), s a pénztárbizonylaton már nem árbevétel és ÁFA-t könyvelsz, hanem számla kiegyenlítést. Számla kiegyenlítéshez nem kell a számla, mint melléklet. 

üdv: oszlanszky1 

oszlanszky1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

2példányos egyszerűsített készpénzfizetési számla

HozzászólásSzerző: peva111 » pén. aug. 01, 2008 11:20 am

Köszönöm, hogy ilyen gyorsan válaszoltatok. :)

Éva

 

peva111
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

2példányos egyszerűsített készpénzfizetési számla

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » pén. aug. 01, 2008 3:05 pm

Sziasztok!

A számlatömbbel kapcsolatosan nincs mit hozzáfűzni, azonban van egy-két dolog, ami mellett nem tudok elmenni.

Az egyéni vállalkozó alapnyilvántartást vezet. Az alapnyilvántartások típusai:

  • bevételi nyilvántartás
  • bevételi és költségnyilvántartás
  • pénztárkönyv
  • naplófőkönyv
  • értékesítési betétlap (csak őstermelőnél)
Bevételi nyilvántartást csak a következőknek van módjukban vezetni:

5.1. A magánszemély az alapnyilvántartás vezetésére vonatkozó kötelezettségét - választása szerint - bevételi nyilvántartás vezetésével teljesítheti, ha az adóévben

  •  tételes költségelszámolást (egyéni vállalkozóként vállalkozói jövedelem szerinti adózást) nem alkalmaz, valamint
  •  az általános forgalmi levonására nem jogosult, vagy e jogát nem érvényesíti, továbbá
  •  a helyi iparűzési adó alanyaként állandó jellegű iparűzési tevékenység esetén egyszerűsítve határozza meg az adó alapját.

 

A bevételi és költségnyilvántartás nem célszerű egyéni vállalkozó esetében.

 

A naplófőkönyv külön rovatot tartalmaz a pénztári és banki tételek részére is, tehát a készpénzmozgások a Pénztár, a banki forgalom pedig a Bank rovatban jelennek meg

 

A pénztárkönyvben pedig:

az összes bevétel-összes kiadás= meglévő pénzkészlet (pénztár||bank).

A pénztárkönyv záró és nyitó tételei is pénztár és bank, amelyek egyenlegét a külön vezetett analitikákból tudjuk meghatározni ( az ügyviteli programok képesek ezek nyilvántartására, tehát ebben az esetben szükségtelen a kézzel vezetett pénztár illetve bank analitika). A nyitó tételek is : Nyitó pénztár, és Nyitó bank  és egyéb bevétel.

 

Az egyéni vállalkozó pénzforgalmi szemléletben rögzíti az adatokat, tehát a pénzmozgással egyidőben. Pénztárkönyv esetén a vevőkkel szembeni nyilvántartást kell vezetni a követelésekről és kiegyenlítésekről, nincs is lehetőség a pénztárkönyvben az átutalásos számla rögzítésére (ezt az analitika tartalmazza), ha kp-s számláról beszélünk nincs is ennek értelme!

A naplófőkönyv ugyan lehetőséget ad rá, hogy a követelések és kötelezettségek benne megjelenjek, de készpénzes számla esetében itt sem tartom célszerűnek  ezt az eljárást. (egyszerűsitett készpénzfizetési számláról van szó!)

 

Üdv:Nelly

  
tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am


Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég