Szia!
Böbét igazolva egy kicsit bővebben:
Hogyan kell elszámolni a jóteljesítési és garanciális visszatartás esetén a részszámlában, a végszámlában visszatartott összeget? Lehet-e az ilyen címen visszatartott összeggel az árbevételként elszámolt összeget csökkenteni? Hogyan történik a visszatartott öszszeg rendezése?
A számvitelrõl szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: számviteli törvény) 72. §-a alapján az értékesítés árbevételét a szerzõdés szerinti teljesítés idõszakában kell elszámolni, a szerzõdésben meghatározott feltételek szerinti teljesítés alapján kiállított, elküldött, a vevõ által elfogadott, elismert számlában rögzített – általános forgalmi adót nem tartalmazó – ellenérték összegében.
Ezt az elõírást alkalmazni kell az úgynevezett részteljesítéseknél is.A szerzõdõ felek a szerzõdésben megállapodhatnak abban, hogy az egyes – mûszakilag is jól körülhatárolt – részteljesítésekrõl külön-külön számlát állítanak ki. A részszámla nem lehet más, mint a szerzõdésben rögzített részteljesítésrõl kiállított számla, a végszámla pedig a korábban még nemszámlázott, az utolsó részteljesítésrõl kiállított számla, azaz a végszámla elnevezésûszámla gyakorlatilag az utolsó részszámla.
A jóteljesítési garancia címén történõ visszatartás a fizetendõ (pénzügyileg rendezendõ) összegbõl való visszatartást jelent akkor is, ha azt a számlában (részszámlában, végszámlában) ilyen címen külön is feltüntetik, hiszen a szerzõdés szerinti teljesítés megtörtént, mivel azt a megrendelõ elfogadta.
Ha a jóteljesítési garancia címén visszatartott összeget nem a fizetendõ összegbõl visszatartott összegként kezeljük, akkor az valójában engedmény, és csak az annak összegével csökkentettösszeget lehet árbevételként is elszámolni. Ez esetben viszont nem viszszatartásról, hanem az engedmény valamely formájáról, vagy esetleg el nem végzett teljesítményrõl van szó.
Ha a szerzõdésben a felek csak a részletfizetéskor fizetendõ díjtételeket rögzítették, akkor azokat nem szabad – mint elvégzett teljesítményt – számlázni, mivel azok nem konkrétan elvégzett teljesítményhez kapcsolódnak. Az el nem végzett teljesítmény árbevételkénti elszámolása ellentétes aszámviteli törvény hivatkozott tételes elõírásával is, de a számviteli alapelvekkel (valódiság, összemérés), a bizonylati elv és bizonylati fegyelem követelményeivel is. A részletfizetés – az elõbbiekbõl következõen – valójában elõleg, amelybõl ha például 5 százalékot levonnak, akkor az elõlegként fizetett (tehát a csökkentett) összeg lesz az elõlegszámla alapján a kapott elõlegként kimutatásra kerülõ összeg. Ez esetben azonban nem beszélhetünk visszatartásról.
Ha a részletfizetés alapja a felek közötti szerzõdésben meghatározott, mûszakilag is jól körülírt részteljesítés, akkor a szerzõdés szerinti teljesítés ellenértékét az elismert, elfogadott öszszegbenkell számlázni és árbevételként elszámolni, az árbevételként elszámolt ellenérték után kell az általános forgalmi adót is felszámítani, megfizetni, függetlenül attól, hogy az áfával növelt ellenérték teljes összegében pénzügyileg nem kerül a számla kibocsátását követõen rendezésre, mert a visszatartott összeget például csak a végleges átadást követõen rendezik.A szerzõdés szerinti részteljesítésért a szerzõdés szerinti ellenérték jár és nem a jóteljesítési garancia címén viszszatartott összeggel (például 5 százalékkal) csökkentett összeg. A jóteljesítési garancia címén visszatartott összeggel tehát nem csökkenthetõ a számlázott ellenérték, az árbevételkéntelszámolt összeg, nem csökkenthetõ az általános forgalmi adó alapja és így a fizetendõ általános forgalmi adó összege sem. A jóteljesítési garancia címén visszatartott összeg – annak rendezéséig –követelés a vevõvel, a megrendelõvel szemben.
A jóteljesítési garancia címén visszatartottösszeg rendezése:
•a megrendelõ (a vevõ), a garanciális(a jótállási) idõszak végén kiegyenlíti,
•a jótállási idõszakban felmerült hiánypótlásokata kivitelezõ elvégzi,a megrendelõ a visszatartott összegetkiegyenlíti,
•a kivitelezõ helyesbítõ számlávalengedményt ad.
A vevõnél, a megrendelõnél – az elõbbiekbõl következõen – beszerzésként, igénybevett szolgáltatás költségeként a számlázott összeget kell elszámolni és nem a jóteljesítési garancia címén visszatartott összeggel csökkentett összeget. A vevõnél, a megrendelõnél a jóteljesítési garancia címén visszatartott összeg – annak rendezéséig – kötelezettség a szállítóval, a vállalkozóval szemben.
[A számviteli törvény 72. §-a]
Üdv: P.Zsuzsa