Oldal: 1 / 2

Közös költség számlázása

HozzászólásElküldve: csüt. jan. 01, 1970 1:00 am
Szerző: Fildi

Egy betéti társaság üzlethelységet bérel egy Áfa körbe tartozó Kft-től. A bérleti szerződés értelmében a társasházi közös költséget a bérbeadó közvetlenül megfizeti a társasháznak, de jogosult azt továbbszámlázni bérlő felé. A számlázás viszont nem történik meg, arra hivatkozással, hogy a közös ktg. nem adóköteles (társasház sem állít ki róla számlát), helyette egy a Bt. nevére szóló levélben kérik a közös költség átutalását.

Kérdésem az lenne, hogy a Kft. helyesen jár-e el a nem számlázást illetően? Ha igen, akkor a Bt.-nél számvitelileg és adóügyileg is elegendő-e a tájékoztató levél?


Közös költség számlázása

HozzászólásElküldve: csüt. szept. 14, 2006 7:27 am
Szerző: gyergyoiistvan

Fildi!

Szerintem nem! Az ÁFA tv. szerint minden szolgáltatásnyújtást, ami ellenérték fejében történik ki kell számlázni. Ha a kft ezt tovább hárítja a bt-re, akkor ki kell számlázni, mint közvetített szolgáltatást. Ha nem közvetített szolgáltatásnak tekintem, hanem igénybe vett szolgáltatásnak, akkor a bérleti díjba kell belekalkulálni és akkor a bérleti díj SZJ. számával és ÁFA kulcsával kell tovább számlázni. Ez ugye lehet TAM és 20%-os választástól függően!

Üdv.: Gyergyói István


Közös költség számlázása

HozzászólásElküldve: csüt. szept. 14, 2006 7:28 am
Szerző: Bartiiroda

Szia!

Sztem a kftnek ki kell állítani a számlát mert attól hogy nem adóköteles még a BT nek szüksége van a számlára a ktg kifizetéséhez, mivel az egyértelmű, hogy a Bt valamilyen levél alapján nem utalhat vagy nem fizethet kpban hanem csak számla alapján......

Üdv: Barti 

 

 


Közös költség számlázása

HozzászólásElküldve: csüt. szept. 14, 2006 7:30 am
Szerző: Bartiiroda
Jah lemaradtam :-)

Közös költség számlázása

HozzászólásElküldve: csüt. szept. 14, 2006 8:43 am
Szerző: Fildi

Nagyon köszönöm a válaszokat.., akkor már csak egy dolgoban kérnék segítséget. A Kft. nem így gondolja és kérésünk ellenére sem akar számlát kibocsátani, fentiekre hivatkozással (ők sem kapnak a társasháztól semmilyen bizonylatot). Az Apeh-tól és a PM-től kértem állásfoglalást nem még nem válaszoltak.

Az apeh honlapon olvastam egy tájékoztatót a lakásszövetkezet számlaadása címszó alatt (2004), amely szerint a közös költség havonta beszedett összege nem minősül ellenértéknek, ezért számlát évente egyszer,a közgyűlés napjára kell kiállítani.

Mindezek ellenére én is úgy gondolom, hogy számla nélkül nem tudom költségként elszámolni, hiszen még a bérleti szerződésben is a továbbszámlázásra hivatkoznak.

Köszönöm 

 

 


Közös költség számlázása

HozzászólásElküldve: csüt. szept. 14, 2006 8:48 am
Szerző: Bartiiroda

Szia!

Olyan nincs, hogy a KFt nem igy gondolja, mert a törvények rá is vonatkoznak, a te szempontodból meg mindegy, hogy ő mit csinál a társasházzal, te igénybe veszel egy szolgáltatást amit ki is fizetsz, fizetni pedig cégnek számla ellenében lehet.... 

 


Közös költség számlázása

HozzászólásElküldve: csüt. szept. 14, 2006 8:53 am
Szerző: Bartiiroda

JA a kérdésedre válaszolva amig nem kapsz számlát sztem semmiképp ne számold el ktgként, mert levél alapján az APEH nem fogja elfogadni, ilyen nincs... de én a helyedben amig nem kapok számlát nem is fizetnék,és ezért te még el sem vagy marasztalható... 

csak egy példa: van olyan kuncsaftom aki egy ideje nem fizet könyvelési dijat, én meg mivel EVAs vagyok és ő Kpban fizetne ha fizetne nem állítottam neki ki számlát DE az APEH szemszögéből a teljesítéshez kell legyen számla, ergo amig nem állitok ki számlát nincs mit keressek rajta ha meg kiállítom akkor meg kell adozzam akkor is ha nem fizeti ki... mondjuk akkor már van több jogalapom a szerződésbontásra... a lényeg, ha ő nem ad számlát akkor nem is követelhet rajtad semmilyen pénzt APEH szemszögből...

üdv: Barti 

 


Közös költség számlázása

HozzászólásElküldve: csüt. szept. 14, 2006 9:09 am
Szerző: gyergyoiistvan

Igaza van Bartinak!

Amíg nem kaptok számlát addig ne fizessetek! A legtöbb gazdasági szereplő így csinálja és amíg nincs számla addig nehéz követelni bármit is. Szerződés ugyan van és igazolhatók a ktg.-ek is és (ha jól tudom a PTK szerint) kellene is fizetni ugyanakkor viszont ameddig nincs számla addig a solgáltatás teljesítése az ÁFA törvény szerint nem igazolható! Javaslom, hogy a félreértések elkerülése végett hivatalos levélben szólítsák fel a másik felet utalva arra, hogy ameddig azok az ÁFA törvényben leírt kötelezettségének nem tesz eleget nem fogják kifizetni a közös költségeket!

Üdv.: Gyergyói István


Közös költség számlázása

HozzászólásElküldve: kedd okt. 03, 2006 2:43 pm
Szerző: zmoni

Egy alapvetés: közös költséget kizárólag a tulajdonos köteles fizetni, erről a Társasházakról szóló törvény rendelkezik. Erről számlát nem lehet kiállítani, mert nem történik közvetlenül szolgáltatásnyújtás, ezt már az APEH is megerősítette számltalan állásfoglalásban, válaszban.

Amennyiben a helyiség tulajdonosa adja bérbe az üzlethelyiséget, csak bérleti díjat szedhet (illetve a közüzemi és egyéb díjakat, de az most nem fontos). A bérleti díjnak kell fedezetet adnia az általa fizetendő közös költségre (melyet egyébként a befizetési bizonylat alapján számolhat el költségként), tehát a bérleti díjról fog kiállítani számlát, vagy egyéb bizonylatot ha tárgyi ÁFA mentes.

Ha aKft. maga is bérlő és albérletbe adja, akkor is ez a helyzet, csak nála sincs közös költség fizetési kötelezettség.

Persze a helyiség tulajdonosa kérheti, hogy a közös költséget is fizesse a bérlő, de ez csak a bérleti díj "részeként" lehetséges.


Közös költség számlázása

HozzászólásElküldve: kedd okt. 03, 2006 4:01 pm
Szerző: gyergyoiistvan
Tény, hogy a jözös költségnek nincs SZJ száma, így muszáj a bérleti díj számával számlázni!