Adófórum

Adózási és számviteli információk

Befogadott számla, illetve behajtása.

Számlázás

Befogadott számla, illetve behajtása.

HozzászólásSzerző: Huszti » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

 

Egyéni vállalkozó Bt-nek számláz, vagyonőri tevékenységet. Havonta változó időpontban fizettek. A számla akkor került kiállításra, amikor a cég készpénzben fizetett. Az utolsó december havi munkavégzés januárban, illetve azóta sem került kifizetésre, illetve számla sem készült. A levelezésből kitűnik, hogy elfogadták a munkavégzést, de fizetni nem akarnak mondván ők sem kapták meg, majd ha a fő cég felszámolása lezajlik. Ebben az esetben mit lehet csinálni? Lehet a bíróságon a cég fizetésképtelenségére hivatkozni? Megjegyzem nem az, mert vannak más munkái is. Mit tanácsoltok?

Huszti
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Befogadott számla, illetve behajtása.

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » szer. ápr. 16, 2008 9:35 am

Ne haragudj, nem értem: kibocsátásra került a számla vagy sem? A cím alapján egy befogadott számláról van szó, de a szövegben azt írod, csak akkor állítja ki, amikor kifizetik. Sajnos ez egy eléggé bevett gyakorlat, amit eddig is a bizalom tartott fenn, meg bizonoys párhuzamos érdekek, amik tagadhatatlanul jelen vannak.

Az áfa-törvény 2008. 01.01-től úgy rendelkezik, hgy a számlát a teljesítéstől számítva 15 napon belül kell kibocsátani. Tehát jan. 15-ig számlázni kellett volna. Ennek elmulasztásáért magánszemély adózó 50ezer forintig terjedő mulasztási bírsággal büntethető.

Ha a vállalkozó rendelkezik a teljesítésigazolással, akkor kiállíthatja a számlát attól függetlenül, hogy a vevő most éppen fizetni akar vagy sem. Enélkül nehezen fog tudni bíróságra menni az igazával, holott a teljesítésigazolás és a kibocsátott számla lehetővé tenné, hogy bíróságon per helyett fizetési meghagyással beszedje az összeget. Kérdés megint, hogy az üzleti kapcsolat és egyéb szempontok miatt jó-e neki ilyen konfliktusba kerülni, de mint jogi lehetőség így fennáll.

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Befogadott számla, illetve behajtása.

HozzászólásSzerző: Napraforgó » szer. ápr. 16, 2008 11:25 am

Szia!  

Én sem tudok mást tanácsolni, mint Anikó. Rossz az a gyakorlat, hogy akkor állítjuk ki a számlát, amikor fizetnek. Valószínű az egyéni vállalkozónak így "könnyebb" kezelni a "bevételt". De legalább év végén  használná az "átutalásos" számlát. Egy  ilyen esetben nagyon vissza tud ütni a kp-s számla. Szerintem nehezen fogja tudni érvényesíteni, és ha mégis igen, akkor számolhat a számlakibocsájtás mulasztási bírságával.Üdv:Napraforgó

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Befogadott számla, illetve behajtása.

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » szer. ápr. 16, 2008 11:41 am

Sajnos ilyenkor az átutalásos számla is visszaüt, hiszen a kibocsátónak időközben már áfát/evát kellene fizetnie abból a pénzből, amit még meg sem kapott, úgyhogy erre írtam a "párhuzamos érdekeket". És sajnos az sem ritka, hogy az ilyen "majd fizetek, ha nekem fizettek" partnerek azért kényszerülnek erre, mert az ő megrendelőjük (vagy annak megrendelője) állami szervezet, ahol oly lassú egy szerződés átfuttatása, hgoy beletelik negyed-fél év, hogy csak a szerződés elkészüljön, aztán még a teljesítésigazolást is végig kell futtatni a ranglétrán.
aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Befogadott számla, illetve behajtása.

HozzászólásSzerző: Huszti » szer. ápr. 16, 2008 3:36 pm

Köszönöm a válaszokat. Lehet, hogy nem voltam teljesen érthető, de kicsit le kellett egyszerüsitenem. Bróbálom bővebben.

A fővállalkozó akkor fizetett az én vállalkozomnak, aki Evás, ha neki is fizettek. Ez mindig a következő hónapban megtörtént. Viszont átutalásos számlát nem is fogadott el. Kizárólag készpénzest, persze ezt az összes alvállalkozójával így tette. A szerződésben is így szerepel. Ennek ellenére azért írom, hogy elfogadott számla, mivel a fizetési felszólításokra reagált, és abban elfogadta a tartozását. Nem tudom, hogy ezt a bíróság is elfogadja? Most viszont fizetésképtelenségre, illetve arra hivatkozik, hogy neki sem fizettek. A vállalkozom az 1. negyedévre befizette ennek ellenére az erre eső Eva összegét, csak a számla nincs kiállitva, és kifizetve. Hiába állít ki átutalásos számlát, azt nem fogadja el tőlle a Fővállalkozó. Készpénzest meg nem állithat ki. Itt már csak a jogi út járható, üzleti kapcsolat sincs már, mert december 31-el a vállalkozóm felmondta a szerződést, a többieket pedig a fővállalkozó küldte el januárban, amikor az örzendő  céget a felszámolok átvették. Tehát itt nem csak az én vállalkozóm nem kapta meg a pénzét, hanem kb. 6-7 vállalkozó.

 

Huszti
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Befogadott számla, illetve behajtása.

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » szer. ápr. 16, 2008 5:39 pm

A fővállalkozó sajnos visszaélt a helyzetével. Viszont az EV-nak igazából semmi köze nincs ahhoz, hogy a fővállalkozónak fizettek-e, ugyanis a szerződéses kapcsolat az EV és a fővállalkozó között áll fenn és nem az Ev és a megbízó között. A főváll. kénytelen lesz a postai úton küldött átutalásos számlát is befogadni, ha már egyszer a teljesítést elismerte írásban, javasolt mellékelni az erről szóló levelezés másolatát is a számlához. A kibocsátott, tértivevénnyel elküldött számlát már lehet bírósági úton, elsősorban fizetési meghagyás kibocsátásának kérelmezésével érvényesíteni. Ez a leggyorsabb és legolcsóbb út a nem vitatott követeléshez.) Nem lesz könnyű így sem, és van annyi kockázat, hogy esetleg erre sem fizet, az Evát pedig be kell fizetni. A 6-7 vállalkozó egyébként közösen is eljárhat a fenti módon, talán így kicsit könnyebb az érdekérvényesítés. Elismerem, nem könnyű, minden cégnél becsúszik néhanapján behajthatatlan követelés.
aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Befogadott számla, illetve behajtása.

HozzászólásSzerző: Huszti » szer. ápr. 16, 2008 9:36 pm

Nagyon köszönöm a segitséget!
Huszti
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am


Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 11 vendég

cron